Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Havárii zavinila závada na ultralightu

  15:20aktualizováno  15:20
Kunovice - Havárii amatérské šestačtyřicetiletého pilota zavinala závada na jeho ultralehkém letounu. Muž stále leží s rozsáhlými popáleninami v nemocnici a je v kritickém stavu. Se strojem se ve čtvrtek 3. května po sedmé hodině večer zřítil do zahrady rodinného domu v ulici Na Zelničkách, sotva dvě stě metrů od hlavního náměstí v Kunovicích na Uherskohradišťsku. Ultralight začal ihned po pádu hořet.
Podívejte se na snímky ohořelého letounu.

"Kvůli závadě na motoru ztratil letoun výšku a následně spadl," uvedl Jiří Koubík z letecké asociace. Potvrdil tím domněnky náhodných svědků havárie i předběžné úsudky některých pilotů.

"I na tu dálku jsem slyšel, že něco není v pořádku s motorem. Divně v něm klepalo," uvedl druhý den po havárii dvaatřicetiletý muž z Kunovic.

Letadlo si pilot vyrobil sám
Odborníci tvrdí, že některé ultralehké letouny mívají problémy s vynecháváním dvoutaktního motoru. Právě na ně možná muž doplatil. "Nepravidelný chod motoru byl pravděpodobně prvotní příčinou všech nesnází," domnívá se zkušený pilot Stanislav Sklenář.

Jiří Koubík z letecké asociace odmítl sdělit, kolik měl pilot nalétáno hodin a jak starý je jeho pilotní průkaz. Zdůraznil ale, že muž řídil letoun, který si sám podomácku vyrobil a který nebyl řádně schválen.

"Zabýváme se i tím, proč muž technickou závadu nezvládl tak, aby s letounem bez problémů přistál. Na podobné situace jsou totiž všichni piloti připravováni a cvičeni."

Popáleniny na sedmdesáti procentech těla hodnotí lékaři jako velmi kritický stav doprovázený krutými bolestmi. Ředitel Rychlé záchranné služby v Uherském Hradišti Anton Vaňo tvrdí, že nejhorší jsou popáleniny obličeje a dýchacích cest.

S popáleninami skončil pilot v nemocnici
"Pilot utrpěl těžká zranění, především popáleniny na sedmdesáti procentech těla, a z nemocnice v Uherském Hradišti byl převezen do Brna. Jeho stav je kritický," informoval ředitel Rychlé záchranné služby v Uherském Hradišti Anton Vaňo.

Pilot si při pádu navíc zlomil stehenní kosti. Nikdo další nebyl při havárii zraněn. Škoda zatím nebyla vyčíslena. Případ vyšetřují specialisté Úřadu civilního letectví.

"Já jsem byla doma a manžel venku se psem. Na terase svého rodinného domu - dvacet metrů od nás - náhodou sledovali pád letounu rodiče se dvěma malými dětmi," popisuje žena, na jejíž zahradu pilot nechtěně přistál.

Letoun hasili svědci zahradními hadicemi
Šestačtyřicetiletému muži podle ní život zachránily větve desetimetrového smrku uprostřed zahrady, které následky pádu zmírnily, a především natažené vodní hadice, z nichž obyvatelé domů v těchto dnech kropí své zahrádky.

"Nehodu spolu s námi vidělo minimálně čtyřicet dalších lidí. Všichni se hned seběhli a vodou z natažených hadic hořící letadlo uhasili. Kdyby pilot spadl o dvacet metrů dál, kam už hadice nedosáhnou, měl by smůlu. Takhle jsme mu zachránili život," říká majitelka domu.

Hasiči museli muže vystříhat
"Lidé opravdu udělali pro záchranu pilotova života maximum. Kdyby muž zůstal v hořícím letounu déle, byl by příliš dlouho vystaven působení škodlivých zplodin. Také jeho popáleniny by byly ještě podstatně větší," říká ředitel záchranné služby Anton Vaňo.

Pilota z uhašeného stroje vyprostili až hasiči z Uherského Hradiště. Z letounu ho ale museli vystřihávat. "Dvacet minut nám trvalo, než jsme rozstřihali křídla. Letadla sice nepadají každý den, ale pro nás to byla práce podobná té, jakou běžně děláme při dopravních nehodách," sdělil operační důstojník hasičů.

Poslední letadlo spadlo v roce 1997
Zatím poslední havárie letounu se v okrese Uherské Hradiště stala v prosinci 1997. "Při výukovém letu na kunovickém letišti se zřítil sportovní letoun. Oba piloti tehdy při nehodě zahynuli," uvedl uherskohradišťský policejní mluvčí Jaroslav Krejčíř.

Ohořelý vrak ultralehkého letounu, který se zřítil na zahradu rodinného domu v Kunovicích na Uherskohradišťsku. Pilot, který si stroj sám vyrobil, utrpěl vážná zranění a popáleniny. (4. května 2001)

Vyšetřovatelé si prohlíží ohořelou konstrukci křídla ultralehkého letounu, který zřítil na zahradu rodinného domu v Kunovicích na Uherskohradišťsku. Pilot, který si stroj sám vyrobil, utrpěl vážná zranění a popáleniny. (4. května 2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Tři lidé dostali infarkt při uklízení sněhu, dva zemřeli. Lékaři varují

V Chýni se propadl led na rybníku a dva lidé skončili pod vodou, na místě...

K pěti srdečním zástavám vyjížděla dopoledne záchranka v Královéhradeckém kraji. Ve třech případech šlo o pacienty,...

Jsem v lese a zraněná, nemůžu chodit, volala žena policistům

Ilustrační foto.

Policisté na Chebsku pátrali v lese po ženě, která se na procházce se psem zranila a nemohla chodit. Nevěděla ani, kde...

D10 u Prahy zablokoval bourající kamion, kvůli sněhu stála i D3

Dálnici D10 uzavřela nehoda kamionu (16.1.2018)

Nehoda osobního a nákladního vozu uzavřela dálnici D10 na 38. kilometru ve směru na Prahu poblíž Pískové Lhoty. Nikdo...

Najdete na iDNES.cz