Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Havana po dvou týdnech promluvila

  17:44aktualizováno  17:44
Kubánské ministerstvo zahraničí poprvé oficiálně předalo českému chargé d'affaires v Havaně Josefu Maršíčkovi dokument o důvodech zadržení českých občanů Ivana Pilipa a Jana Bubeníka. Dokument je totožný s materiálem, který ve středu zveřejnili čeští komunisté. Po čtvrteční diplomatické přestřelce mezi Prahou a Havanou, kdy Kuba žádala po české straně omluvu a prezident Václav Havel to rezolutně zamítl, lze podle náměstka ministerstva Hynka Kmoníčka považovat tento krok za obnovení komunikace mezi Kubou a Českou republikou.

Plné znění stanoviska kubánského ministerstva zahraničních věcí, které ve středu zprostředkoval komunista Miloslav Ransdorf, si můžete přečíst ZDE nebo stáhnout do počítače ZDE.

"Rádi bychom tak poděkovali kubánské straně za předání oficiálního dokumentu. Považujeme to za důkaz toho, že fungování obvyklých diplomatických kanálů bylo obnoveno," řekl Kmoníček.

Do Havany poletí Meziparlamentní unie
Generální tajemník Meziparlamentní unie se sídlem v Ženevě Anders Johnsson a předseda výboru poslanců pro lidská práva Juan Pablo Letelier přiletí 31. ledna do Havany, aby s kubánskými představiteli jednali o zadržovaném poslanci Ivanu Pilipovi. Johnsson požádal o schůzku s předsedou kubánského parlamentu Ricardem Alarcónem, avšak kubánská strana zatím setkání oficiálně nepotvrdila.

Za propuštění Čechů intervenuje církev
Havanský arcibiskup kardinál Jaime Ortega Alamino ve čtvrtek informoval pražského arcibiskupa kardinála Miloslava Vlka, že Pilipa v havanském vězení Villa Marista ve středu navštívil generální vikář havanské arcidiecéze Carlos Manuel de Céspedes.

Intervenci v případu vězněných Čechů přislíbil českým církevním činitelům i Vatikán. Kardinál Miloslav Vlk se stal jedním z patronů iniciativy na podporu propuštění Ivana Pilipa a Jana Bubeníka "Pusťte je domů". Dalším patronem této výzvy je i místopředsedkyně německého Parlamentu Antje Vollmerová.

Ransdorf: Řešení se najde do dubna
Místopředseda Komunistické strany Čech a Moravy Miloslav Ransdorf je přesvědčen, že případ českých občanů Ivana Pilipa a Jana Bubeníka, zadržovaných na Kubě, se vyřeší do začátku dubnového zasedání Meziparlamentní unie v Havaně.

"Myslím, že se řešení najde, že obě strany dospějí k nalezení té půdy, která je zapotřebí pro... výsledek," uvedl Ransdorf. Poznamenal, že "po konzultacích z posledních dnů" je mírným optimistou, pokud jde o řešení krize.

Jak se cítí Lucie Pilipová a Martin Bubeník, kteří Havanu zatím viděli jenom oknem z auta, když jeli na konzulát nebo do věznice Villa Marista za svými blízkými.

Čtvrteční diplomatická přestřelka mezi Prahou a Havanou
Ve čtvrtek kubánský charge d´affaires v Praze David Paulovich uvedl, že česká strana by se měla omluvit za porušení zákonů Pilipem a Bubeníkem i za diplomatickou aroganci.

Prezident Václav Havel ale důrazně odmítl jakoukoli omluvu. Zároveň naznačil, že se ve vyřešení situace, do níž se Pilip s Bubeníkem na Kubě dostali, sám angažuje. Zatím však neuvedl, co konkrétně podnikl, nebo jaké kroky připravuje.

Praha: Kuba znemožňuje komunikaci
České ministerstvo zahraničí ve čtvrtek stále trvalo na tom, že Kuba by měla odpovědět na protestní nóty, a zahájit tak oficiální jednání. "Jestliže nemůžeme s kubánskou stranou komunikovat, těžko se pak můžeme omlouvat za chování vězněných českých občanů," řekl mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil.

Podle něj v protestních nótách požádala česká strana zdvořilým diplomatickým jazykem o vysvětlení. Kubánská strana je ale odmítla s tím, že jsou arogantní. Podle Pospíšila Kuba dosud znemožňovala vzájemnou komunikaci.

České ministerstvo čekalo ve středu na oficiální stanovisko Havany ohledně případu zadržených českých občanů, které Havana v úterý přislíbila. Namítá, že dokument kubánské strany, který zprostředkovali komunisté, nebyl adresován ministerstvu zahraničí a odmítá proto na takto doručený text reagovat. 

Kuba: nejprve omluva, pak dialog

Pilip a Bubeník byli ve středeční debatě kubánské TV uvedeni jako příklad toho, jak USA využívají ke své "podvratné činnosti proti Kubě" občanů bývalých socialistických zemí.
"Někdy se poukazuje na to, že kubánský postup není standardní," reagoval ve čtvrtek na výroky české diplomacie Paulovich. "Já na to odpovídám, že není standardní, aby dva občané jedné země porušovali zákony země jiné," vysvětlil ke způsobu doručení dokumentu Paulovich. Podle Pauloviche Kuba žádné další oficiální stanovisko vydat nehodlá a nyní je na české straně, aby se vyjádřila.

ČR podle Pauloviche udělala z případu mezinárodní skandál. Kuba nyní bude s českou stranou komunikovat tak, jak uzná za vhodné, protože to byly kubánské zákony, které byly porušeny. Nadřazené jednání české strany prý vedlo kubánské orgány k tomu, aby zvolily jinou cestu, jak ministerstvu zahraničí doručit příslušný dokument.

Evropa bojuje za osvobození Čechů
Evropská unie dělá vše pro propuštění českých občanů zadržovaných na Kubě, napsal ve čtvrtek v odpovědi na dopis českého prezidenta Václava Havla z 18. ledna předseda Evropské komise Romano Prodi. "Mohu vás ujistit, že úřady Evropské komise budou vývoj v Havaně bedlivě sledovat, zejména prostřednictvím vedoucího delegace EK v Mexiku, který je akreditován také u kubánské vlády," píše Prodi.

"Jsem nicméně přesvědčen, že EU je nejlépe vybavena pro nalezení rychlého a účinného řešení rámcem zaběhnutých mechanismů spolupráce v zahraniční a bezpečnostní politice," dodal šéf EK.

Kubánské ministerstvo zahraničí: Pilip s Bubeníkem pracují pro Freedom House
V dokumentu kubánského ministerstva zahraničí, který získali ve středu poslanci KSČM a který je totožný s dokumentem, který v noci ze čtvrtka na pátek předala Kuba oficiálně českému ministerstvu zahraničí, se tvrdí, že Pilip s Bubeníkem na základě instrukcí americké organizace Freedom House shromažďovali na Kubě informace. Ty pak měli údajně předat zástupcům této společnosti při svém návratu do USA.

Kuba: Organizace Freedom House se zapojila v roce 1997 projektem 'Přechod' do programu 'Kuba', který vytvořila  vláda USA "k destabilizaci naší revoluce podporováním vnitřní diverze". 'Přechod' dostal od Agentury USA pro mezinárodní rozvoj každý rok statisíce dolarů. Bývalého šéfa programu 'Kuba' Franka Calzóna považují Kubánci za agenta CIA.

Pilip a Bubeník porušili statut turistů a na pokyn Freedom House "uskutečnili schůzky konspirativní povahy se členy malých podvratných skupin" v kubánské provincii Ciego de Ávila. Kubánské úřady prý rovněž odhalily, že Pilip je v pravidelném kontaktu s programovým ředitelem Freedom House Robertem Ponticherou.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Matka dívky, která se ubodala, žaluje záchranáře. Soud se jich zastal

Aneta Rodová s maminkou

K soudu se dostala jedna z nejpodivnějších tuzemských sebevražd. Třiadvacetiletá Aneta Rodová zemřela v září 2014 poté,...

Další z rubriky

Texaský střelec možná vraždil kvůli zhrzenému egu. Odmítla ho spolužačka

Studenti v objetí během smutečního obřadu za oběti střelby na texaské střední...

Americký student Dimitrios Pagourtzis obviněný kvůli páteční střelbě na texaské škole byl nedávno odmítnut jednou ze...

Německo do roku 2022 vynaloží kvůli migraci téměř osmdesát miliard eur

(Ilustrační snímek)

Německo předpokládá, že do roku 2022 vynaloží v souvislosti s migrací kolem 78 miliard eur (zhruba dva biliony korun)....

Puma zaútočila na dva cyklisty. Jednoho zabila, druhého potrhala

Puma zabila na západě USA cyklistu, dalšího potrhala (19. května 2018).

Tragédií skončil sobotní výlet dvou cyklistů do hor na západě Spojených států, kde na ně zaútočila puma obývající toto...

Najdete na iDNES.cz