Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Havana po dvou týdnech promluvila

  17:44aktualizováno  17:44
Kubánské ministerstvo zahraničí poprvé oficiálně předalo českému chargé d'affaires v Havaně Josefu Maršíčkovi dokument o důvodech zadržení českých občanů Ivana Pilipa a Jana Bubeníka. Dokument je totožný s materiálem, který ve středu zveřejnili čeští komunisté. Po čtvrteční diplomatické přestřelce mezi Prahou a Havanou, kdy Kuba žádala po české straně omluvu a prezident Václav Havel to rezolutně zamítl, lze podle náměstka ministerstva Hynka Kmoníčka považovat tento krok za obnovení komunikace mezi Kubou a Českou republikou.

Plné znění stanoviska kubánského ministerstva zahraničních věcí, které ve středu zprostředkoval komunista Miloslav Ransdorf, si můžete přečíst ZDE nebo stáhnout do počítače ZDE.

"Rádi bychom tak poděkovali kubánské straně za předání oficiálního dokumentu. Považujeme to za důkaz toho, že fungování obvyklých diplomatických kanálů bylo obnoveno," řekl Kmoníček.

Do Havany poletí Meziparlamentní unie
Generální tajemník Meziparlamentní unie se sídlem v Ženevě Anders Johnsson a předseda výboru poslanců pro lidská práva Juan Pablo Letelier přiletí 31. ledna do Havany, aby s kubánskými představiteli jednali o zadržovaném poslanci Ivanu Pilipovi. Johnsson požádal o schůzku s předsedou kubánského parlamentu Ricardem Alarcónem, avšak kubánská strana zatím setkání oficiálně nepotvrdila.

Za propuštění Čechů intervenuje církev
Havanský arcibiskup kardinál Jaime Ortega Alamino ve čtvrtek informoval pražského arcibiskupa kardinála Miloslava Vlka, že Pilipa v havanském vězení Villa Marista ve středu navštívil generální vikář havanské arcidiecéze Carlos Manuel de Céspedes.

Intervenci v případu vězněných Čechů přislíbil českým církevním činitelům i Vatikán. Kardinál Miloslav Vlk se stal jedním z patronů iniciativy na podporu propuštění Ivana Pilipa a Jana Bubeníka "Pusťte je domů". Dalším patronem této výzvy je i místopředsedkyně německého Parlamentu Antje Vollmerová.

Ransdorf: Řešení se najde do dubna
Místopředseda Komunistické strany Čech a Moravy Miloslav Ransdorf je přesvědčen, že případ českých občanů Ivana Pilipa a Jana Bubeníka, zadržovaných na Kubě, se vyřeší do začátku dubnového zasedání Meziparlamentní unie v Havaně.

"Myslím, že se řešení najde, že obě strany dospějí k nalezení té půdy, která je zapotřebí pro... výsledek," uvedl Ransdorf. Poznamenal, že "po konzultacích z posledních dnů" je mírným optimistou, pokud jde o řešení krize.

Jak se cítí Lucie Pilipová a Martin Bubeník, kteří Havanu zatím viděli jenom oknem z auta, když jeli na konzulát nebo do věznice Villa Marista za svými blízkými.

Čtvrteční diplomatická přestřelka mezi Prahou a Havanou
Ve čtvrtek kubánský charge d´affaires v Praze David Paulovich uvedl, že česká strana by se měla omluvit za porušení zákonů Pilipem a Bubeníkem i za diplomatickou aroganci.

Prezident Václav Havel ale důrazně odmítl jakoukoli omluvu. Zároveň naznačil, že se ve vyřešení situace, do níž se Pilip s Bubeníkem na Kubě dostali, sám angažuje. Zatím však neuvedl, co konkrétně podnikl, nebo jaké kroky připravuje.

Praha: Kuba znemožňuje komunikaci
České ministerstvo zahraničí ve čtvrtek stále trvalo na tom, že Kuba by měla odpovědět na protestní nóty, a zahájit tak oficiální jednání. "Jestliže nemůžeme s kubánskou stranou komunikovat, těžko se pak můžeme omlouvat za chování vězněných českých občanů," řekl mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil.

Podle něj v protestních nótách požádala česká strana zdvořilým diplomatickým jazykem o vysvětlení. Kubánská strana je ale odmítla s tím, že jsou arogantní. Podle Pospíšila Kuba dosud znemožňovala vzájemnou komunikaci.

České ministerstvo čekalo ve středu na oficiální stanovisko Havany ohledně případu zadržených českých občanů, které Havana v úterý přislíbila. Namítá, že dokument kubánské strany, který zprostředkovali komunisté, nebyl adresován ministerstvu zahraničí a odmítá proto na takto doručený text reagovat. 

Kuba: nejprve omluva, pak dialog

Pilip a Bubeník byli ve středeční debatě kubánské TV uvedeni jako příklad toho, jak USA využívají ke své "podvratné činnosti proti Kubě" občanů bývalých socialistických zemí.
"Někdy se poukazuje na to, že kubánský postup není standardní," reagoval ve čtvrtek na výroky české diplomacie Paulovich. "Já na to odpovídám, že není standardní, aby dva občané jedné země porušovali zákony země jiné," vysvětlil ke způsobu doručení dokumentu Paulovich. Podle Pauloviche Kuba žádné další oficiální stanovisko vydat nehodlá a nyní je na české straně, aby se vyjádřila.

ČR podle Pauloviche udělala z případu mezinárodní skandál. Kuba nyní bude s českou stranou komunikovat tak, jak uzná za vhodné, protože to byly kubánské zákony, které byly porušeny. Nadřazené jednání české strany prý vedlo kubánské orgány k tomu, aby zvolily jinou cestu, jak ministerstvu zahraničí doručit příslušný dokument.

Evropa bojuje za osvobození Čechů
Evropská unie dělá vše pro propuštění českých občanů zadržovaných na Kubě, napsal ve čtvrtek v odpovědi na dopis českého prezidenta Václava Havla z 18. ledna předseda Evropské komise Romano Prodi. "Mohu vás ujistit, že úřady Evropské komise budou vývoj v Havaně bedlivě sledovat, zejména prostřednictvím vedoucího delegace EK v Mexiku, který je akreditován také u kubánské vlády," píše Prodi.

"Jsem nicméně přesvědčen, že EU je nejlépe vybavena pro nalezení rychlého a účinného řešení rámcem zaběhnutých mechanismů spolupráce v zahraniční a bezpečnostní politice," dodal šéf EK.

Kubánské ministerstvo zahraničí: Pilip s Bubeníkem pracují pro Freedom House
V dokumentu kubánského ministerstva zahraničí, který získali ve středu poslanci KSČM a který je totožný s dokumentem, který v noci ze čtvrtka na pátek předala Kuba oficiálně českému ministerstvu zahraničí, se tvrdí, že Pilip s Bubeníkem na základě instrukcí americké organizace Freedom House shromažďovali na Kubě informace. Ty pak měli údajně předat zástupcům této společnosti při svém návratu do USA.

Kuba: Organizace Freedom House se zapojila v roce 1997 projektem 'Přechod' do programu 'Kuba', který vytvořila  vláda USA "k destabilizaci naší revoluce podporováním vnitřní diverze". 'Přechod' dostal od Agentury USA pro mezinárodní rozvoj každý rok statisíce dolarů. Bývalého šéfa programu 'Kuba' Franka Calzóna považují Kubánci za agenta CIA.

Pilip a Bubeník porušili statut turistů a na pokyn Freedom House "uskutečnili schůzky konspirativní povahy se členy malých podvratných skupin" v kubánské provincii Ciego de Ávila. Kubánské úřady prý rovněž odhalily, že Pilip je v pravidelném kontaktu s programovým ředitelem Freedom House Robertem Ponticherou.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Britským euroskeptikům hrozí soud. Maří vyšetřování kampaní k brexitu

Nigel Farage, lídr strany UKIP, opouští hlasovací místnost v Biggin Hill (23....

Britská euroskeptická strana UKIP čelí soudnímu stání kvůli své kampani před referendem o vystoupení Spojeného...

Obří tukové monstrum, které v září vyděsilo Londýn, vystaví v muzeu

Ohromná hrouda tuku ucpala kanály pod čtvrtí Whitechapel (12. září 2017)

Gigantická hrouda tuku, která v polovině září ucpala část londýnské kanalizace, bude vystavena v proslulém Muzeu...

Jaderné testy v KLDR narušily strukturu hornin, hrozí zhroucení celé hory

Jihokorejská televize oznamuje zemětřesení v KLDR (23. září 2017).

V oblasti severokorejské jaderné střelnice v Pchunggje-ri zaznamenali o víkendu geologové dva nové otřesy. KLDR zde...Najdete na iDNES.cz