Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hassan má za sebou první rehabilitace

  17:36aktualizováno  17:36
Praha - Ochrnutý dvacetiměsíční irácký chlapec, kterého původně cizinecká policie nepustila do Česka, má za sebou první čtyři dny v pražské motolské nemocnici. Hassan se podrobil sérii vyšetření mozku a laboratorním odběrům. "Výsledky budeme znát příští týden," řekl Jaromír Morávek z tiskového oddělení.

"Pak také budeme schopni stanovit přesnou diagnózu. Tedy určit, zda vedle mozkové obrny trpí ještě nějakým dalším onemocněním, či nikoli," dodal.

V úvahu připadá například epilepsie, která dětskou mozkovou obrnu často provází. "Odebrali jsme i krev, abychom zjistili, zda dítě nemá nějaké infekční onemocnění. To děláme u většiny pacientů, kteří k nám přijedou z jiného kontinentu," upozornil Morávek.

O iráckého chlapce, který se nemůže postavit na nohy, se starají společně lékaři z klinik dětské neurologie a rehabilitace.

Hassan už začal s rehabilitací - hlavní metodou, kterou se léčí pohybové potíže dětí s mozkovou obrnou. "Při cvičení pláče a žena to špatně snáší, to je jediný problém," uvedl Hassanův otec Hadí.

Dítěti se zatím cvičení nelíbí, takže příliš nespolupracuje. Hlavně zpočátku děti náročná rehabilitace bolí, navíc se - hlavně kvůli jazykové bariéře - sestrám nedaří s chlapcem navázat kontakt. Ten je přitom pro úspěšnou léčbu nezbytný.

Všechna vyšetření i pobyt iráckého chlapce v nemocnici hradí ministerstvo zdravotnictví. České úřady se tak snaží napravit, co pokazila cizinecká policie.

Ta totiž původně iráckou ženu s platným vízem a nemocným dítětem nevpustila do Česka a poslala ji zpět do syrského Damašku, kde se rodina ocitla bez prostředků.

Nedobrovolné cestování Hassan odnesl oboustranným akutním zánětem středního ucha a jeho matka, která byla dva měsíce těhotná, potratila.

Poté, co se o případ začala zajímat média, zasáhlo ministerstvo zahraničí a Iráčanka s dítětem i manželem mohla minulou sobotu přicestovat do Česka znovu.

Hassan má na neurologické klinice se svou matkou Saljou Chaláfovou samostatný pokoj. "Jsou tu na nás hodní, moc dobře se o syna starají," řekla žena.

Zatím není jasné, jak dlouho Hassanova hospitalizace potrvá, ani to, kolik bude celkově stát. "Tohle není onemocnění, kde by stačila operace a hned by byly vidět výsledky. Léčba mozkové obrny je dlouhodobá záležitost. Závisí také na spolupráci rodičů a na tom, zda se zvládnou naučit cvičit s dítětem sami," vysvětluje Morávek.

S komunikací s rodiči, kteří hovoří jen arabsky, pomáhá libanonský lékař Mohamad Zein, který pracuje v Motole na ortopedii.

"Chodí sem na všechny vizity a rodičům Hassana vysvětluje, co je ten den čeká," upřesnil Morávek.

Víkend tráví Salja Chaláfová se synem a manželem v rodině své sestry na pražském barrandovském sídlišti. Do nemocnice se zase všichni vrátí v pondělí.

Ochrnutý dvacetiměsíční irácký chlapec Hassan, terého původně cizinecká policie nepustila do Česka, má za sebou první čtyři dny pobytu v pražské motolské nemocnici (25. dubna 2003).Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

V hořícím hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Situace v hořícím hotelu Eurostars David byla dramatická, uvedli v Rozstřelu mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů...

Policie viní z terorismu bývalého imáma z Prahy. Jeho bratr válčí v Sýrii

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie obvinila z terorismu první tři Čechy. Jedním z nich je bývalý pražský imám Sámer Shehadeh, o nějž se již dříve ...

Najdete na iDNES.cz