Hassan jede domů nevyléčený

  • 46
Původně to vypadalo velkoryse. Úřady se s nabídkami pomoci ochrnutému dvacetiměsíčnímu iráckému chlapci Hassanu Chaláfovi předháněly. Když se o případ přestali zajímat novináři, úředníci na sliby zapomněli. A nemocného chlapce posílají zpátky do Iráku.

S humbukem zahájené dlouhodobé léčení po deseti týdnech končí.

Pár týdnů a dost
Ministerstva zahraničí, vnitra a zdravotnictví napravovala, co pokazila cizinecká policie. Ta iráckou ženu s nemocným chlapcem původně nevpustila do Česka a poslala ji do Sýrie. Cestování dítě odneslo zánětem středního ucha a jeho těhotná matka potratila. Rodina se do země dostala až napodruhé.

Závody, kdo Hassanovi pomůže nejvíc, vyhrála ministryně zdravotnictví Marie Součková. Slíbila, že chlapci trpícímu mozkovou obrnou uhradí její resort celou léčbu. Lékaři tvrdili, že dítě čeká dlouhodobá rehabilitace pod odborným dohledem, což je hlavní metoda, kterou se léčí pohybové potíže dětí s tímto onemocněním.

Léčení však končí, sotva začalo. Hassan je nyní v rukou rehabilitačních pracovníků Lázní Teplice. Ty mu zdarma nabídly šestitýdenní kúru. Velkorysost skončí za dva týdny, další pobyt už by si rodina musela hradit sama. A na to nemá. O Iráčana se nepostarají ani v pražském Motole, kde byl původně. Na kontrolu si ho zvou až za rok.

S českými pacienty je to jiné
"Motolští lékaři už všechno, co mohli, pro chlapce udělali. Za rok při kontrole se uvidí, co dál," řekl mluvčí ministryně zdravotnictví Mario Böhme. Matka má se synem pravidelně cvičit sama v Iráku. Bez odborného dohledu. "Těžko je můžeme zvát na kontroly každé tři měsíce, když jsou z Iráku," vysvětluje přednosta neurologické kliniky z Motola Vladimír Komárek.

S českými pacienty je to jinak. "Na kontroly chodíme do nemocnice už dva roky v třítýdenních intervalech," upozorňuje matka tříletého Tomáše, který trpí stejnou chorobou jako Iráčan. "Sestra vždycky zjistí, zda s ním cvičím správně, a vymýšlí, co dalšího by mu mohlo pomoci," dodává.

Že je odborný dohled při cvičení důležitý, potvrzuje i lékař Peter Stica z teplických lázní. "Z žádné matky neumíme udělat za pár týdnů rehabilitační sestru, proto je pravidelný dohled nutný," říká Stica.

Chlapcova teta Sunduss Chaláfová vidí budoucnost černě. "Za rok už jim nikdo nedá víza, takže se do Česka nedostanou. A z plánované operace šlach, které má zkrácené, protože se nepohybuje, nebude nic," tvrdí.

Kdyby Hassan docházel do Motola na kontrolu každé tři týdny jako české děti, problém by se vyřešil. Cizinecká policie by chlapci i matce mohla prodloužit víza. Takže by mohli počkat na operaci v Praze. "Pokračující léčba je důvod k prodloužení víz," říká mluvčí cizinecké policie Klára Krejčí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video