Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hasiči věděli, že jdou na smrt

  0:44aktualizováno  0:44
(Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Mezi oběťmi v New Yorku bylo několik stovek mužů, kteří šli na smrt dobrovolně. Lidé, kteří zemřeli v troskách mrakodrapů, Pentagonu a unesených letadel, neměli na výběr. Ale Amerika v noci na středu přestávala dýchat, když se postupně dozvídala podrobnosti o osudu newyorských hasičů. "Ze čtyř set mých mužů první vlny jich je tři sta nezvěstných," řekl v televizi představitel hasičského sboru New Yorku. Skoro nemohl mluvit. Slovo nezvěstný znamená s velkou jistotou totéž, co mrtvý.

Mluvil za velitele hasičského sboru, který ztráty svých mužů oznámit nemohl. Zahynul s nimi. V ohni a troskách zmizely celé tři elitní útvary hasičů. Do jednoho.
Když ráno letadlo narazilo do první věže Světového obchodního centra, newyorští hasiči, hnáni instinktem i výcvikem, spěchali dovnitř, aby evakuovali oběti.

Pak se budova zřítila. A hasiči už nevyšli ven. "Není to jako hašení požáru, je to spíš jako válka," řekl jeden z nich, Michael Carter. Měl pravdu, neboť hasiči byli v tomto boji zdecimováni tak jako dosud nikdy ve své historii.

Marite Anezová, která měla kancelář v 87. patře, byla mezi posledními, kdo je viděl. Když sestupovala po schodech k východu, míjela muže v přilbách, kteří postupovali vzhůru. Právě když vyšla ven, budova se zřítila.

DÁLE ČTĚTE

VŠECHNY SOUVISEJÍCI ČLÁNKY

úterní on-line reportáž

středeční on-line reportáž

AKTUÁLNÍ ON-LINE REPORTÁŽ

"Jsem si jistá, že tam zůstali." Robert Byrne ve středu v televizi vyprávěl, že z celého jeho oddílu přežili jen dva - on a velitel. "Podařilo se mi dostat ven jen několik sekund předtím, než se to zřítilo," řekl a jeho pohled byl prázdný. 

Newyorští hasiči byli odborně vyškoleni, a proto věděli, do čeho jdou. "Samozřejmě, že jim to bylo jasné. Kdo nebude mít opravdové štěstí, ten tam zůstane. To si mohli spočítat," řekl další z nich. Avšak Robert Byrne dodal, že takto nikdo nepřemýšlel. "Nikdo asi nevěří, že by to mohlo potkat zrovna jeho."

Lidé se vůbec chovali hodně statečně. The Washington Post psal o muži, který když zjistil, že již nemůže utéci a zemře, zavolal mobilem manželce, aby jí naposledy řekl, že miluje ji a jejich dvě děti staré jeden a tři roky.

Smrt přicházela rychle. Hasiči vyprávěli, že byli se svými kolegy a ti najednou mizeli.
"Nás to potkalo dokonce až v hlavní vstupní hale. Zastavili jsme se, protože jeden z mých lidí uvázl pod padajícími troskami. Snažili jsme se ho vyprostit," řekl osmatřicetiletý hasič Kike Fitzpatrick. "Byl naživu, mluvili jsme s ním. Najednou byl pryč. Něco ho znovu zasypalo. A byl pryč. Byl tady - a najednou nebyl."

Později bylo v televizních šotech vidět vyčerpané a šokované hasiče, bílé od prachu jako mlynáři, jak stojí před troskami, kam nemohli vstoupit. Viděli ještě jednou v duchu umírat své přátele, viděli křičící oběti, viděli lidi, kteří před plameny raději skočili do hloubky.

"Je tam někdo, komu můžu pomoct? Ukažte ruku," volal jakýsi muž do ruin.
Hasič: "Už nelze nic dělat, už nelze nic dělat..." Někteří hasiči klečeli a v zaprášených tvářích jim tekly slzy.

Potřebovali útěchu, ale dokonce i jejich duchovní zahynul. Zaměstnanec newyorského hasičského sboru, osmašedesátiletý římskokatolický kněz Mychal Judge, přijel, aby poskytl podporu obětem tragédie. Místo toho se stal i on její další obětí.

Ti, kteří přežili, si podávali půjčené mobilní telefony a volali domů, že jsou v pořádku. Jeden z těchto mužů se objevil v televizi dvakrát. Jednou si vyplachoval ústa od prachu, zatímco v obličeji mu zasychaly pruhy od tržné rány na čele a rozbitého nosu.

Zřejmě to viděla jeho manželka. Podruhé, asi za hodinu, již po krvi nebyla stopa a muž měl u ucha telefon. "Ano, jsem O.K. Opakuju. Opravdu jsem O.K. Přijdu domů. Jsem O.K. Miluju tě. Uvidíme se později."

Záchranáři ošetřují jednoho z hasičů v blízkosti Světového obchodního centra (WTC) v New Yorku, které se 11. září zřítilo po teroristickém útoku.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

TÝDEN OBRAZEM: Měsíc Jupitera, nepokoje na hranici a období půstu

NEPOKOJE NA HRANICI. Palestinští demonstranti v Pásmu Gazy spěchají do úkrytu...

Vyznavači islámu zahájili měsíční půst, svátek Ramadán. Na hranici Izraele s Pásmem Gazy se demonstrovalo proti přesunu...

Německo do roku 2022 vynaloží kvůli migraci téměř osmdesát miliard eur

(Ilustrační snímek)

Německo předpokládá, že do roku 2022 vynaloží v souvislosti s migrací kolem 78 miliard eur (zhruba dva biliony korun)....

Aerolinky z kubánské havárie létaly i přes stížnosti dispečerů a úřadů

V kubánské Havaně se krátce po startu z letiště Josého Martího zřítil letoun...

Mexická letecká společnost, jejíž letoun se zřítil v pátek u kubánské Havany, čelila v posledních letech vážným...

Najdete na iDNES.cz