Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pozorná žena odhalila falešného kominíka. Razítko patřilo jeho otci

  14:45aktualizováno  14:45
Hasiči varují před falešným kominíkem, který v Karlovarském kraji bez oprávnění a odborné způsobilosti provádí kontroly a revize komínů. Svojí činností může způsobit problémy majitelům nemovitostí, kteří by si proto měli v současné době dávat větší pozor, jakého kominíka si domů na kontrolu pozvou.
Po konfrontaci se falešný kominík přiznal k pěti provedeným kontrolám. Hasiči se však domnívají, že na území Karlovarského kraje mohl mít zákazníků mnohem více (ilustrační foto).

Po konfrontaci se falešný kominík přiznal k pěti provedeným kontrolám. Hasiči se však domnívají, že na území Karlovarského kraje mohl mít zákazníků mnohem více (ilustrační foto). | foto: KOLÁŽ: MF DNESMF DNES

Jméno falešného kominíka hasiči neprozradili, vodítkem však může být místo jeho působiště - Loket na Sokolovsku. Podle katalogů firem na webu momentálně v Lokti žádný kominík nepůsobí. Pokud by tedy lidem někdo odtamtud své služby nabízel, měli by si dopředu ověřit informace o něm v živnostenském rejstříku.

Falešný kominík z Lokte provádí pravidelné kontroly a revize, přestože nemá oprávnění ani dostatečné znalosti požární bezpečnosti komínů. Na jeho činnost hasiče upozornila jedna z jeho pozorných zákaznic.

Kontroly komínů

Kontroly, revize a čištění komínů upravuje Nařízení vlády č. 91/2010 Sb., o podmínkách požární bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv. Podle platné legislativy může revizi nebo pravidelnou kontrolu provést jen odborně způsobilá osoba, kterou je kominík s platným živnostenským listem a revizní technik s platným osvědčením.

Na vykonané kontroly totiž vydává i pokladní doklady či faktury.

"Podle údajů na dokladu si zákaznice zjistila, že uváděná firma má pozastavenou činnost," vysvětlil mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

Hasiči se proto začali o falešného kominíka zajímat. Vyšetřovatelé požárů následně zjistili, že muž používá údaje firmy svého otce, který měl na tuto činnost oprávnění. Letos v lednu však s podnikáním v oboru skončil a odstěhoval se z Karlovarského kraje.

"Právě tehdy se jeho syn začal vydávat za oprávněného kominíka a s doklady s razítkem svého otce provedl zatím nezjištěné množství kontrol a revizí," uvedl Kasal.

Po konfrontaci se muž přiznal k pěti provedeným kontrolám. Hasiči se však domnívají, že falešný kominík mohl mít na území Karlovarského kraje zákazníků mnohem více. 

Zákazníci se vystavují dvojímu riziku

I když mají jeho zákazníci o provedené kontrole doklad, přesto je neplatná. Při následné kontrole proto majitelům nemovitostí hrozí pokuta za nesplněnou povinnost pravidelné kontroly komína. "To může mít za následek i problémy při případném pojistném plnění," upozornil mluvčí.

Navíc je pravděpodobné, že majitelé domů mají po návštěvě falešného kominíka spalinové cesty zkontrolované zcela nedostatečně a neodborně. Tím roste i riziko vzniku požáru či úniku nebezpečného kouře.

Kvůli špatnému stavu komína či neodbornému čištění a kontrolám hasiči často zasahují u požárů sazí v komínech. V řadě případů se tento požár rozšířil i do dalších částí domu.

"Tyto požáry pak mohou způsobit obrovské škody a také vážné poškození zdraví obyvatel těchto domů," konstatoval Kasal.

Pokud má kdokoliv podezření, že v posledních měsících mohl mít co do činění s falešným kominíkem a není si jistý, že i přes řádně sjednanou kontrolu a čištění komína má vše v pořádku, může se na telefonním čísle 950 370 113 nebo na linku 150 obrátit na hasiče, kteří každý další případ prověří.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Pitbul vyběhl v baru vstříc ženě, místo přivítání ji kousl do obličeje

Pitbul - ilustrační foto

Návštěvnici jednoho z přerovských barů pokousal do obličeje pes majitelky podniku. Vyběhl ji vstříc, když přicházela a...

Mladík ve Varech napadl revizory, zastal se kamaráda, který jel načerno

Revizor (ilustrační foto)

Nepříjemný zážitek mají za sebou dva revizoři, kteří na karlovarské autobusové zastávce řešili případ černého pasažéra....

Ve Stříteži hořel rodinný dům a automobil. Škoda je přibližně dva miliony

Ve Stříteži u Jihlavy v pondělí ráno hořel rodinný dům a vedle stojící...

Ve Stříteži u Jihlavy ráno hořel rodinný dům. Plameny poškodily zejména garáž, pokoj nad garáží a krov. Kromě toho...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz