Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hasiči uchránili říčku před ropou

  18:49aktualizováno  18:49
Olomouc - Od nedělního večera unikaly z kanalizační výpusti do řeky Bystřice stovky litrů nebezpečné kapaliny. Hasiči ji po celý den zachycovali a zabránili tak katastrofě. "Stačilo málo a v Bystřici se otrávilo všechno, co žije na dolním toku," uvedl šéf životního prostředí olomouckého magistrátu Petr Loyka.

"Havárie by patrně zasáhla i Moravu. Pokud to někdo udělal záměrně, máme co do činění s šílencem," dodal Loyka. Olomoucký magistrát už podal trestní oznámení na neznámého pachatele.

V Bystřici i v Moravě je nyní kvůli dlouhotrvajícímu suchu málo vody. "Průtoky jsou minimální a o to je to horší. Bystřicí už za sekundu neteče ani jeden kubík vody, průtoky se tam dají počítat na litry," říká Josef Holásek z Povodí Moravy.

O tom, že do řeky vtéká nějaká látka, se hasiči dozvěděli v neděli před sedmou hodinou večerní. Společně s hasiči Českých drah a vojáky zde postavili dvě norné stěny.

"Z kanalizační výpusti mohlo vytéct pět set až dva tisíce litrů ropné látky," řekl operační důstojník olomouckých hasičů. Při zásahu pomáhaly i Technické služby města Olomouce, které ropné látky odvážely a likvidovaly.

V pondělí dopoledne už z kanálu nic podezřelého nevytékalo. Zhruba po osmnácti hodinách hasiči zásah ukončili. Když však po půlhodině přijeli na kontrolu, kapalina opět vytékala. Bylo jí už méně, ale likvidace musela začít nanovo.

"S největší pravděpodobností se jedná o ropné látky ze zdejšího průmyslového areálu. Snažíme se vypátrat, kdo je vypouští, ale v lokalitě je více podniků a viníka není jednoduché odhalit," uvedl Radek Pallós z České inspekce životního prostředí.

Připustil však, že dokud se jim to nepodaří, nebezpečí trvá dál. Inspektoři však věří, že jim pomůže rozbor neznámé kapaliny, jejíž vzorek poslali hygienikům.

Podle Pallóse i Loyky je odhad hasičů správný a spíš se přiklánějí k tomu, že do Bystřice mohly skutečně vytéct až dva tisíce litrů ropné látky. "Větší ekologické škody nenapáchala jen díky hasičům," řekl Pallós.

Podle Loyky žije na dolním toku Bystřice nejméně deset druhů ryb včetně vzácné střevle potoční a jsou tady dokonce i raci. "Zasažena by patrně byla i Morava a tam žije ještě o deset druhů ryb více," dodal Loyka.

Téměř dvacet hodin likvidovali olomoučtí hasiči únik neznámné ropné látky do řeky Bystřice. (11. srpna 2003)Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Budějovicích se srazila dvě auta, jedno vjelo do dětí na přechodu

V Českých Budějovicích se střetla dvě osobní auta. Zraněné byly čtyři děti.

V Českých Budějovicích se srazila dvě osobní auta. V tu chvíli poblíž stála skupinka dětí, do kterých byl jeden z vozů...

Senior v Telči srazil na přechodu pro chodce ženu a čtyřleté dítě

Taxík ženu nabral na přední část kapoty a na sklo.

Osmdesátiletý řidič osobního vozu ve čtvrtek v Telči na Jihlavsku srazil ženu a čtyřletého chlapce. Oba chodce převezli...

Obžalovaní v kauze „losovaček“ znají tresty, zaplatí desítky milionů

Ivana Salačová u Městského soudu v Praze (2. února 2016)

Za zmanipulování elektronického losování veřejných zakázek rozdal soud čtrnácti obžalovaným tříleté a dvouleté...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz