Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hasiči přiznali svou chybu

  9:44aktualizováno  9:44
Praha - Policie dosud neuzavřela vyšetřování okolností pátečního případu, kdy byl velmi vážně zraněn devítiletý chlapec při party firmy Taiza na výletní lodi Europé. Podle zjištění reportéra TVD byl za špatný postup při pátečním transportu chlapce na břeh v úterý mimo službu postaven operační důstojník pražských hasičů.

Podle svědecké výpovědi, kterou má agentura TVD k dispozici, byl chlapec těsně po výstřelu transportován menší lodí Baťa k přístavišti na Výtoni. To však trvalo více jak dvacet minut. "Volal jsem hasiče, aby kluka pomohli převézt na břeh k záchrance. Ale oni mi odpověděli, že to není jejich věc," řekl TVD svědek události.

Firmu Taiza varovali před nebezpečím akce i nevhodným místem konání profesionální filmoví pyrotechnici společnosti Flash. Ti totiž zakázku na předvedení fingovaného přepadení z těchto důvodů odmítli.

ČLÁNEK
Za tragédii na lodi mohou nejspíš střelci
čtěte ZDE
Podle odborníků by byl člun i se záchranáři na místě tragédie asi za sedm minut. Hasičská základna na Vltavě je asi kilometr vzdálená od místa neštěstí před Žlutými lázněmi. Přesto nikdo tohoto rychlého způsobu záchrany nevyužil.

"Přiznáváme určité pochybení z naší strany," řekl šéf hasičských vyšetřovatelů Václav Hladík s tím, že dispečer špatně vyhodnotil situaci a byl postaven mimo službu. "Další podrobnosti jsou nyní v šetření," dodal. Poslechněte si sdělení Václava Hladíka ZDE

Vůz rychlé záchranné služby na Výtoňské náplavce 12 minut po zavolání. Podle svědků ale čekal dalších deset minut, než loď těžce zraněného chlapce dopravila na břeh. Jak podle představitelů záchranné služby tak podle hasičů k tomuto nedorozumění došlo proto, že se podobná událosta na palubě plovoucí lodi ještě nestala.

Taiza: Je důležité, aby byl hoch zdráv
Dosud není jasné, zda zranění mozku po výstřelu z děla způsobila nešťastná souhra okolností, anebo nedodržení bezpečnostních norem. Firma Taiza se k případu odmítla podrobněji vyjádřit. "Pro nás je důležité jen jediné: aby ten chlapec byl v pořádku," řekla Silva Richterová ze společnosti Taiza. "Zraněný chlapec nepatří do rodiny zaměstnanců firmy, byl s rodiči mezi návštěvníky party," podotkla.

Odmítla sdělit i název produkční firmy, které svěřila uspořádání programu, stejně jako show spojené s výstřelem z děla. "Nestojíme o takovou publicitu," prohlásila Richterová doslova.

Mezi loďaři se objevují hlasy, že podobné zábavné akce nemusí být jen nevinnou hrou. "Každopádně to byla nezodpovědnost. To, jestli se střílelo z plující lodi, nebo na suchu, nehraje roli. Záleží na míře recese a odpovědnosti," řekl Jaroslav Kubec, který se desítky let věnoval vodní dopravě a sloužil u dělostřelectva.

Firemní oslava skončila tragédií
Mělo to být zábavné přepadení výletní lodi po Vltavě, skončilo ale tragédií. Od pátečního večera si pražští policisté lámou hlavu tím, jak je možné, že při jednom výstřelu z děla umístěného na lodní palubě zůstal devítiletý chlapec zasažený do hlavy ležet na palubě druhé lodi. Jeho stav je po sobotních operacích stabilizovaný.

Pirátský útok lodi Baťa byl součástí programu luxusní party módní firmy Taiza, která si pro ten večer pronajala výletní loď Europé.

Při zinscenovaném přepadení se střílelo z perkusních zbraní, do vody se házela pyrotechnika a několikrát se střílelo z děla směrem k lodi Europé. Po jednom z výstřelu zůstal ležet na její palubě v tratolišti krve devítiletý Andrej. Zoufalý výkřik "Panebože!" už součástí připraveného programu nebyl. Lidé na palubě zůstali v šoku. Uvnitř se dál slavilo.

"Jsem z toho ještě dneska celý špatný. Seděl jsem uvnitř, slyšel jsme nějaké rány a viděl dým. Tohle se nemělo stát. Bylo to až do té chvíle moc pěkné, Taiza zahalila loď do lxusních látek, mdely byly i v kapitánské kajiutě. Pro nás je to strašná tragédie," líčil páteční pocity Ivan Zikmund, který si dlouhodobě loď Europé pronajal od Českých přístavů.

Policie je bezradná
Polcisté přičinu Andrejova úrazu dosud neznají. "Jisté je, že se to stalo v souvislosti s jedním z výstřelů děla. Ale moc tomu nerozumím. Určitě neměli ostré náboje, pak ale nechápu, jak toho chlapce mohli zranit," uvedla pražská policejní mluvčí Martina Bártová.

Nikomu z dalších přihlížejících pirátské podívané se nic nestalo. Loď poškozená není. Kolem výstřelu však existuje spousta dohadů. "Jsem přesvědčený, že to dělo mířilo někam jinam. Neumím si to vysvětlit. Podle mě se ten chlapec lekl, upadl a na něco narazil," přemítá nájemce lodi Zikmund.

Takovou verzi ale dosavadní policejní šetření nepotvrzuije. "Z dosavadního šetření zatím vyplývá, že zranění chlapce nezpůsobil ani úder o palubu ani pád," potvrdila policejní mluvčí.

Průběh výstřelu
Podle agenturty TVD, která má k dispozici záznam osudné chvíle, bylo dělo namířeno přími proti lodi Europé. Podle tohoto zdroje se pirátská loď  přiblížila moc blízko a po výstřelu z historického děla trefila tlaková vlna chlapce přímo do hlavy. Ještě víc než čtvrt hodiny  trvalo než se chlapec dostal do rukou záchranářům.

Tragédie se stala mezi Veslařským ostrovem a Žlutými lázněmi. Loď  musela přirazit ke břehu pod Palackého mostem., terpve pak se cvhlapec dostal do rukou záchranářům a byl převezen do motolské nemocnice.

Zdravotní stav chlapce byl vážný
"Ještě v sobotu byl chlapec ve velmi vážné, kritické situaci. Po poslední operaci se dá hovořit o tom, že je jeho stav stabilizovaný. Nevykazují se nyní žádná nebezpečí, lékaři to však nemohou říci definitivně," uvedla mluvčí motolské nemocnice Eva Jurinová. "Jde o rozsáhlou devastaci mozku," dodala mluvčí.

Přes patnáct minut trvalo, než byl chlapec naložen do sanitky. I přesto, že byl přepad dlouho plánován, na místě nebyla vodní záchranná služba.

Ihned po převozu do nemocnice Andrej podstoupil desetihodinovou operaci mozku. V sobotu odpoledne strávil na operačním sále dalších pět hodin. O tom, zda jeho zranění může mít trvalé následky, lékaři nyní nechtějí hovořit. "Doktor k tomu nechce nic říkat a spekulovat. Zatím nemají všechna vyšetření. Je brzy a po pravdě jsou rádi, že chlapec žije," sdělila mluvčí

Policie zkoumá, jestli chlapce zranila tlaková vlna nebo předmět vypálený z hlavně děla. Jestli bude někdo obviněn rozhodnou policisté příští týden.

Hoch utrpěl těžké poranění mozku poté, co vystřelilo historické dělo. Výstřel byl součástí "pirátského přepadu" lodě, kde se konala módní přehlídka. (8. června 2001)

Posádka lodi Baťa připravuje k výstřelu historické dělo. Akce byla součástí "pirátského přepadu" lodě Europé, kde se konala módní přehlídka. (8. června 2001)

Na lodi Europé se konala módní přehlídka firmy Taiza. (8. června 2001)

Pražští policisté vyšetřují tragedii, při níž byl těžce zraněn devítiletý chlapec. (8. června 2001)

Pražští policisté vyšetřují tragedii, při níž byl těžce zraněn devítiletý chlapec. (8. června 2001)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Kvůli mohelnickému klubu se rozhořela špinavá válka o čistý fotbal

Pohled na tribunu stadionu fotbalového klubu FK Mohelnice.

Zvláštní vývoj nabrala kauza FK Mohelnice. Kvůli čínskému investorovi na klub padlo podezření z napojení na sázkařskou...

Solení D8 v Českém středohoří řeší soud, žalobu podal ústecký spolek

Ilustrační snímek.

Tuny posypové soli mohou ohrozit život v potocích a kontaminovat podzemní vody v okolí dálnice D8, která prochází...

Sníh zasype celé Česko, varují meteorologové. Na horách až 30 cm

V Jihlavě v noci z úterý na středu napadlo přes deset čísel nového sněhu....

Meteorologové vydali varování před silným sněžením a náledím, se kterým se budou potýkat lidé ve všech krajích. Na...

Najdete na iDNES.cz