Jarmila Čičmancová, ombudsmanka Hasičského záchranného sboru.

Jarmila Čičmancová, ombudsmanka Hasičského záchranného sboru. | foto: HZS

Hasiči mají svou ombudsmanku, vnitro a policie adepta stále hledají

  • 7
Hasičský záchranný sbor má od 1. března historicky první ombudsmanku. Stala se jí Jarmila Čičmancová, bývalá ředitelka hasičů ve Zlínském kraji. Svého ombudsmana nyní vybírají i policisté a stejný úkol čeká i ministerstvo vnitra.

Čičmancová je prvním ze tří nových ombudsmanů, kteří mají nahradit úřad ombudsmana na ministerstvu vnitra. Byl zrušen ke konci minulého roku (o zrušení úřadu ombudsmana více zde). Od té doby hasiči i policisté vybírali své vlastní ombudsmany.

Hasičský záchranný sbor je první, komu se obsazení místa již podařilo. Jak zdůraznila mluvčí sboru Nicole Zaoralová, Čičmancová má bohaté zkušenosti. Než se stala krajskou ředitelkou, pracovala u hasičů 22 let jako ekonomka a v roce 2001 se stala náměstkyní krajského ředitele. Svoji kariéru u hasičů ukončila v roce 2014.

„Hasiči jsou moje srdeční záležitost, životní láska a to rozhodlo. Být opět tak trochu v dění, být nablízku hasičům a v případě potřeby jim být nápomocna, zúročit své zkušenosti a znalosti prostředí,“ shrnula Čičmancová své důvody pro přijetí funkce ombudsmanky. Hned na začátku chce prý objet všechny kraje, představit se hasičům osobně a dostat se do jejich povědomí, aby věděli, že se na ni mohou kdykoli obrátit.

„Z mé praxe vím, že každý problém lze vyřešit hned v zárodku, pokud funguje komunikace a je vůle tento problém řešit. Pokud se problém neřeší, a to i na první pohled zcela banální záležitost, pak může narůst do velkých rozměrů a jeho řešení je daleko problematičtější a složitější,“ řekla nová ombudsmanka.

Policie chtěla novou funkci obsadit od března, to se nepovedlo

Policie svého ombudsmana teprve hledá. Jak uvedla mluvčí Policejního prezidia Iveta Martínková, zatím se vhodného adepta nalézt nepodařilo. Původně vedení policie předpokládalo, že novou funkci obsadí k 1. březnu. Podněty, které dříve přebíral ombudsman, dostává nyní kancelář policejního prezidenta. Do této sekce bude později zařazen nový ombudsman.

Nařízení ministerstva vnitra z roku 2012, kterým byl úřad ombudsmana založen, přitom jasně stanovilo, že ombudsman je podřízený přímo ministrovi a že jeho úřad stojí na úrovni odboru.

Vnitro zůstalo bez ombudsmana, jenže to nepřiznává

Třetí z nových ombudsmanů má zajišťovat ochranu práv zaměstnanců ministerstva vnitra. Vnitro od počátku roku tvrdilo, že tento úřad má již obsazený. Jméno konkrétní osoby se ale zdráhalo sdělit.

Nakonec uvedlo, že novou ombudsmankou je Blanka Besserová. Ta však zastávala úřad zrušený k 31. prosinci 2016. Po jeho zrušení dala výpověď a na dobu trvání výpovědní lhůty ji přeřadili na pozici zástupce vedoucího, která s úřadem ombudsmana nemá nic společného (o zmatečném postupu ministerstva vnitra ohledně ombudsmana čtěte zde).

„Následně bude místo ombudsmana Ministerstva vnitra obsazeno na základě výsledků výběrového řízení postupem upraveným v ust. § 24 a násl. zákona o státní službě,“ sdělila mluvčí ministerstva Lucie Nováková ke stavu od 1. března.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video