Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: HZS Olomouckého kraje

Hasiči loni zachránili každých deset minut člověka. Letos dostanou přidáno

  • 21
Každé tři minuty a 43 sekund vyjeli loni čeští hasiči k požáru či nehodě a každou desátou minutu někoho zachránili nebo evakuovali. Celkem zasahovali u více než sta tisíc událostí a za život jim vděčí přes padesát tisíc lidí. Vyplývá to ze statistik, které shrnují uplynulý rok.

Během loňského roku záchranáři uhasili sedmnáct tisíc požárů. Nejtragičtější byly opět ty, které vznikly v domácnostech. Kvůli ohni loni zemřelo 114 a bylo zraněno téměř 1200 lidí. Nejnáročnější jsou pondělky a červenec, ukazují statistiky.

V 59 případech loni požár „založil“ zásah shůry - blesk. Jednou z nejčastějších příčin požárů je však nedbalost či technická závada, ať už na elektroinstalaci, komíně či kotli. Nepatrně vzrostl například počet dětí, které si hrály s ohněm. Loni založily 154 požárů.

Hořel Libušín i belgická pekárna

Jedním z největších loňských požárů byl v březnu oheň ve slavné a historicky velmi cenné chatě Libušín na Pustevnách (jak poté chata vypadala, si připomeňte zde). V komínu tehdy vznikla vzduchová kapsa v blízkosti dřevěných trámů. Ty nebyly pořádně izolované a při topení v kamnech se zahřívaly. „Byla to časovaná bomba. Skutečně jen otázka času, kdy to začne hořet,“ uvedl mluvčí hasičů Zlínského kraje Libor Netopil. Požár slavnou Jurkovičovu stavbu prakticky zničil, obnova se odhaduje na 80 milionů korun.

Obnova Libušína

Obnova cenné stavby by mohla začít letos na podzim. Lidé poslali do sbírky osm milionů

Zbytky vyhořelého Libušína na beskydských Pustevnách částečně kryje ocelová...

Největší škoda, 289 milionů korun, vznikla při požáru v areálu pobočky belgické pekárenské skupiny La Lorraine na okraji Kladna na konci loňského ledna, kam letěl také vrtulník s termovizí (o požáru trvajícím přes 12 hodin čtěte více zde).

„Dřív než kuřák dokouří cigaretu, dochází k výjezdu v součinnosti s ostatními složkami integrovaného záchranného systému,“ srovnal výjezd hasičů každých 5 minut a 21 sekund s rituály kuřáků brigádní generál František Zadina. Takových výjezdů bylo loni necelých sto tisíc. Čeští hasiči loni vyjížděli také k devatenácti tisícům dopravních nehod.

Novinkou je pro hasiče například zásah v muničních skladech ve Vrběticích nebo u sesuvů půdy na jižní Moravě (více zde).

Hasičům poroste mzda, ti bývalí budou moci nosit uniformu

Hasiči loni dostali přidáno, čímž se dostali na úroveň roku 2011, kdy se mzdy snížily o sedm procent. Polepšit by si měli i letos. Plat průměrného hasiče by měl nyní přesahovat 34 tisíc korun. V Česku jich nyní slouží devět a půl tisíce.

„Podařilo se zařadit hasiče do první skupiny zvláštního příplatku, nebo chcete-li, rizika. Hasiči to vnímají velmi citlivě, po zařazení do první skupiny dlouho toužili a brali jako nespravedlnost, že jsou ve druhé skupině. Teď se jim splnil sen a není to jen o penězích, ale i o jakési prestiži hasičského povolání,“ uvedl generální ředitel Hasičského záchranného sboru Drahoslav Ryba.

Podle něj hasiči touží také po větších pravomocech, což je jedna z jejich letošních priorit. Zajistit by jim je měl nový zákon o HZS. To, že je potřebný, se prokázalo třeba v metanolové kauze.

Pokud se zákon schválí, budou moci bývalí hasiči také nosit uniformu, což je pro ně podle Ryby velmi citlivé a prestižní.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video