Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hasiči evakuovali tisícovku skautů ze zaplaveného údolí

  7:25aktualizováno  17:18
Hasiči v noci evakuovali skoro tisíc skautů z Mariánského údolí v Brně-Líšni. Po silném dešti se do něj valily proudy vody, hrozilo zaplavení stanů v tábořištích. Z ohrožené lokality musela odjet část účastníků mezinárodního srazu skautů.

Čtvrteční přívalový déšť vytvořil velké kaluže, další voda stékala do údolí z okolních svahů. Krátce po desáté hodině večerní požádali pořadatelé akce o pomoc hasiče.

Protože hrozilo, že voda vyplaví stany, záchranáři po hodině rozhodli, že vyklidí dvě tábořiště. V těch bylo ubytováno 950 dětí a dospělých. Jejich evakuace začala v jedenáct večer a skončila před jednou hodinou ranní.

"Hasiči na základě krizových plánů pro mimořádné situace a živelní pohromy vytipovali celkem čtyři místa jako dočasná přístřeší skautů. Dopravní podnik města Brna zajistil autobusy pro přepravu, část delegací z místa odjela vlastními autobusy," sdělil iDNES.cz mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

Přibližně 600 skautů bylo z Mariánského údolí převezeno do Centra Salesiánů v Brně-Líšni, dále do sokoloven v Brně-Řečkovicích a v Podolí u Brna. Asi stovce účastníků srazu hasiči zajistili přístřeší v tělocvičně a dalších prostorách požární stanice v Lidické ulici. Zbylí skauti se přesunuli do bezpečnějších míst tábořiště.

Hasiči zajistili všem evakuovaným deky ze skladů humanitární pomoci a rozvezli horký čaj. Pro všechny dočasně ubytované skauty připravili i zázemí pro osobní hygienu.

Skauti se vrátí, budou sušit věci
Hasiči v pátek prozkoumali také stav terénu v Líšni. "Postižené místo není sice zaplavené, povrch je ale značně podmáčený," řekl iDNES.cz Jaroslav Haid.

Pořadatelé akce se proto rozhodli přestěhovat stany z postižené lokality na suchá místa v prostoru tábořiště. Jejich zástupce pro MF DNES uvedl, že všichni evakuovaní účastníci se v průběhu odpoledne budou moci vrátit zpátky do tábora.

Přivolaná hygienička konstatovala, že horní část tábořiště lze nadále užívat. "Mezi stanovenými podmínkami bylo především zpevnění rozbahněných cest pilinami a dřevěnými rošty a postavení vyhřívaného stanu pro sušení promoklých osobních věcí," sdělil mluvčí Jaroslav Haid.

Program setkání se podle organizátorů nijak nemění. Pouze se některé venkovní aktivity přesunou do velkých stanů. V sobotu večer proběhne závěrečný slavnostní ceremoniál.

Hasiči jsou připraveni při zhoršení podmínek znovu zasáhnout. "Pro případ evakuace jsou v Brně a okolí vytipovány kapacity pro náhradní ubytování všech 2500 účastníků akce," uvedl Haid.

Na jamboree nazvané Orbis 2006 přijeli skauti z 18 zemí. Jak připomněla ČTK, akce se do České republiky vrátila po devíti letech. Téma letošního setkání je Mnoho kultur - jeden svět. Proto hledali organizátoři vhodné místo v blízkosti většího města. Mariánské údolí nabízí skvělé podmínky, protože je ve městě a zároveň v přírodě.

Mariánské údolí

Zdroj: mapy.idnes.cz, © PLANstudio

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Europoslanec Jiří Payne hledá Evropu, která má povstat z popela EU

Příznivci Svobodných se sešli na Klárově, aby upozornili na směrnici EU, která...

Europoslanec Jiří Payne (Svobodní) rozeslal velvyslancům evropských i dalších zemí manifest s názvem „Jde to i jinak“....

Osiřelou trať z Jesenicka nikdo nechtěl ani po slevě, brzy bude zadarmo

(ilustrační foto)

Ani na druhý pokus se nepodařilo prodat nevyužívanou železniční trať mezi Velkou Kraší a Vidnavou na Jesenicku. Zájemce...

V tělocvičně policie se šířil černý kašel. Čelím šikaně, tvrdí nakažený

(Ilustrační snímek)

Vrchní komisař Marian Janoušek se loni v listopadu nakazil černým kašlem v policejní tělocvičně. Poté, co se snažil...Najdete na iDNES.cz