Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hasiči a policisté protestovali proti rozpočtu, který seškrtá jejich platy

  10:34aktualizováno  10:34
Asi dvě stovky hasičů, policistů a dalších odborářů se sešly ráno, aby protestovaly proti podobě státního rozpočtu na příští rok, která sníží jejich platy. "My vás chráníme, vy nás likvidujete," měli hasiči na jednom z transparentů, se kterým se vypravili ke Sněmovně.

"Naše právo je zúčastnit se jednání za určitých podmínek, ty určitě splníme," řekl šéf hasičských odborů Zdeněk Oberreiter. Hodlá sledovat schvalování rozpočtu a to, zda jim poslanci vyjdou vstříc a schválí pozměňovací návrh exministra vnitra Martina Peciny, jenž chce hasičům přidal 700 milionů a policistům další více než miliardu.

Vládní koalice, která má převahu, s tím ale nepočítá. "Sobě víc, nám nic, styďte se," bylo také na jednom z transparentů, s nímž šli hasiči a policisté ke Sněmovně. Naráželi tím na nejasnosti kolem snižování platů politiků.

Podle návrhu zákona o státním rozpočtu má příští rok policie dostat 28,6 miliardy proti letošním 33,5 miliardy. Hasiči mají mít 6,9 miliardy, zatímco letos dostali 8,1 miliardy. Na platy má být uvolněna o deset procent nižší částka. "Z našeho hlediska je to seškrtání výrazné až likvidační, a proto se jdeme poslanců, které jsme si sami zvolili, zeptat, jak budou hlasovat," dodal Oberreiter.

Kvůli snížení objemu mezd pro zaměstnance veřejného sektoru odbory minulý týden stávkovaly. Stávky se podle odborové centrály ČMKOS zúčastnilo 150 tisíců lidí. Policisté ani hasiči podle zákona stávkovat nesmí, proto zvolili jinou formu protestu.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Devět vražd během pěti dní. Nic podobného nepamatuju, říká policista

Policisté v zahrádkářské kolonii u Střížovic, kde byli nalezeni tři mrtví.

Ubodaný host v restauraci, tři mrtví v chatové oblasti a zavražděný pár v obytném přívěsu. To je jen část tragických...

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Najdete na iDNES.cz