Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hasiče straší vánoční svíčky, varují před požáry

  9:20aktualizováno  9:20
Na příchod Vánoc i první adventní neděle se připravují také hasiči. V době křesťanských svátků se totiž zvyšuje počet požárů způsobených nedbalostí. Vydali proto varování, aby lidé dávali větší pozor na zapálené věnce a svíčky. Počet požárů od Štědrého dne do Silvestra jde každý rok do stovek.
Adventní věnec zapálil před dvěma lety dřevěný stolek v obchodě v centru Prahy.

Adventní věnec zapálil před dvěma lety dřevěný stolek v obchodě v centru Prahy. | foto: HZS Praha - Jan Kostík

Během devíti dní na konci loňského roku vyjeli hasiči k celkem 450 požárům. Zahynuli při nich čtyři lidé, dalších 27 se zranilo.

Hasiči se navíc podle svého mluvčího Petra Kopáčka o mnoha drobnějších požárech ani nedozvědí, protože je lidé dokáží rychle zlikvidovat sami.

Nejčastější příčinou těchto "vánočních" požárů je právě nepozornost. Lidem buď začne hořet zapomenuté cukroví v troubě, nebo záclony či ubrusy od svíček.

"Je nutné pamatovat na to, že hořící svíčka nebo prskavka je otevřený oheň a jako s takovým by se s ní mělo zacházet. Zapálenou svíčku nelze položit kamkoli a na cokoli, měla by být umístěna na stabilní nehořlavé podložce," říká Kopáček.

Zapálené svíčky, ať již umístěné na vánočním stromku, adventních věncích nebo jinde, se podle něj nesmí nechávat během jejich hoření bez dozoru.

"Svíčky na adventních věncích, které nejsou opatřeny nehořlavou podložkou bránící kontaktu s věncem mohou sloužit jen jako dekorace a v žádném případě bychom je neměli zapalovat," tvrdí mluvčí hasičů.

Na to například doplatil před dvěma lety obchodník v centru Prahy. Od adventního věnce mu totiž v obchodě chytl dřevěný stolek. Podle Sdružení obrany spotřebitelů se nebezpečných věnců prodává mnoho. - více zde

Hasiči také upozorňují, že by se neměl přestat hlídat vánoční stromek ani po Štědrém večeru.

"Zkušenosti ukazují, že k požárům vánočních stromků dochází paradoxně spíše v prvních dnech nového roku, kdy si například děti na stromku zapálí třeba prskavku nebo petardu a proschlé jehličí snadno chytne," dodává Kopáček.

Podle něj by lidé měli zvláště o Vánocích dbát zvýšené opatrnosti, aby se oslava křesťanských svátků nezměnila v tragédii.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...

Otec se k přepadení poštovního vozu přiznal, pomáhala mu ale zřejmě rodina

Radku Waschtovi hrozí trest za přepadení vozu České pošty.

Celá rodina z Kyjovska se pravděpodobně zapletla do přepadení poštovního vozu, které se odehrálo v listopadu 2014 na...

Anonym nahlásil bombu v pražském Palladiu, policie evakuovala stovky lidí

Policie evakuuje pražské Palladium (17.1.2018).

Pražská policie ve středu v podvečer evakuovala nákupní centrum Palladium. Na místě má být podle anonymního udání...

Najdete na iDNES.cz