Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hasiče podezřelá pošta zdržuje

  18:42aktualizováno  18:42
Jižní Morava - Počet podezřelých obálek na jižní Moravě stále stoupá. Zatímco v pondělí se našly například v Brně tři, v úterý 17. října už jich bylo sedmnáct. V celém kraji byly ve stejný den policistům a hasičům nahlášeny více než tři desítky pochybných zásilek. "Už to začíná narušovat normální zásahy - například na Břeclavsko museli jet k nehodě brněnští hasiči, protože místní byli vytíženi obálkami," řekl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

Nejvíce podezřelých zásilek, u nichž se lidé obávají, že by mohly obsahovat antrax, se objevuje v Brně. Tamní hasiči také koordinují svoz kontejnerů s obálkami z celé jižní a severní Moravy do laboratoře Státního úřadu pro jadernou bezpoečnost u Příbrami. Kontejnery se skladují v sídle hasičů v Lidické ulici, prakticky ve středu města. "Žádné nebezpečí kvůli skladování nehrozí. Zásilky jsou to jenom podezřelé a jsou dobře uzavřeny," tvrdí Haid. Upozornil, že hasiči už museli nakoupit další zásoby umělohmotných kontejnerů, aby byli připraveni na likvidaci dalších zásilek.

Mezi lidmi vládně panika
Mluvčí Haid soudí, že lidé mnohdy poněkud panikaří kvůli věcem, kterých by si v jiné situaci ani nevšimli. "Například na sídlišti Vinohrady ležela obálka na kanálové vpusti. Lidi pak hned volali, že je tam antrax," uvedl Haid. Na vysokém učení technickém zase při kontrole zásilky nakonec zjistili, že to byl dopis pro jednu z asistentek.

SOUHRNNÉ ZPRAVODAJSTVÍ O PODEZŘELÝCH ZÁSILKÁCH

"Na adresu manželovy firmy přišla úřední zásilka z Francie. Nic takového jsme nečekali a tak jsem po rozmýšlení zavolala policii," řekla Svatava Šťávová, která byla jedna z těch, kteří v úterý volali policii. "Přijely tři hasičské a dva policejní vozy a obálku si vzal hoch ve žluté kombinéze. Pak nám vydezinfikovali chodbu, kam nám přes dveře dopisy padají," dodala žena.

Přesto, že oprávněnost obav obyvatel se dosud neprokázala, je podle odborníků nutná opatrnost. "Jde o planý poplach a všechny výsledky, které přijdou z laboratoře budou negativní. Přesto je zapotřebí, aby byli lidé při zacházení s těmito zásilkami opatrní," uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice v Brně Dagmar Hrubá.

Podle ní by lidé s takovými zásilkami měli jenom minimálně manipulovat a důkladně si očistit ruce, pokud se v obálce najde prášek. "Doporučuji použít roušku, kapesník a okamžitě přivolat policie či hasiče," dodala Hrubá. Další informace lze najít například na internetových stránkách www.khsbrno.cz.

Úřady zavedly bezpečnostní opatření
Bezpečnostní opatření nyní zavedly i mnohé úřady. "Naši pracovníci byli poučeni, jak s jednotlivými tiskovinami pracovat. Opatření však nebudu specifikovat, abychom nedali komukoliv záminku je obejít," uvedl hejtman Jihomoravského kraje Stanislav Juránek.

Podobně je tomu na brněnském magistrátě. "Zaměstnanci podatelny, kteří přicházejí denně do styku s nejrůznějšími dokumenty přinesenými někým zvenčí, pracují podle postupů, které jsme obdrželi od policie," uvedla pracovnice magistrátu Eliška Balaščáková.

Také poštovní zaměstnanci nyní přistupují k zásilkám s větší opatrností. "Pracujeme tak, jako předtím, jen jsme obezřetnější. Věříme však, že se nic nestane, veškerá podezření byla zatím negativní. Ostražití ale být musíme. Kdyby někdo z pošťáků toho člověka, který ty zásilky posílá, chytil, ušlapal by ho. To by ale udělal asi každý občan," řekl ředitel provozně technické jednotky brněnského obvodu České pošty Bohumil Jakubec.

Zaměstnanci pošty jsou podle něho poučeni, jak se mají zachovat v případě, kdy si adresát odmítne převzít zásilku. O tom, že by zaměstnanci pracovali se všemi zásilkami pouze v rukavicích, ale pošta neuvažuje. Pouze podezřelé vrácené zásilky mají být do příjezdu policie uloženy v igelitových pytlích na vyhrazeném místě. Také zásilky ze zahraničí, které si nikdo nepřevzal nejsou nyní automaticky doručovány zpět do země původu, jak je tomu jindy, ale přebírá je ke kontrole policie a hasiči. "Je to proto, že při další přepravě zpět do ciziny by se obal zásilky mohl narušit," vysvětlil Jakubec.

Některé pracovnice na poště ve Vyškově začaly používat ochranné rukavice při manipulaci s balíky

Některé pracovnice na poště ve Vyškově začaly používat ochranné rukavice při manipulaci s balíky

Některé pracovnice na poště ve Vyškově začaly používat ochranné rukavice při manipulaci s balíky

Některé pracovnice na poště ve Vyškově začaly používat ochranné rukavice při manipulaci s balíky

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Poslanci se utkali o tři zákony o celostátním referendu. Shodu nenašli

Ondřej Veselý je členem ČSSD od roku 2003. Už jedenáct let je zastupitelem v...

Poslanci se pustili do boje o to, zda budou moci o některých otázkách rozhodovat sami občané místo volených politiků....

Piráti se pokoušejí snížit laťku pro vstup do Sněmovny na čtyři procenta

Poslanec Mikuláš Ferjenčík na zasedání celostatniho fora Piratske strany

Dát šanci i menším stranám, aby se mohly dostat Sněmovny, se pokoušejí Piráti. Poslanec Mikuláš Ferjenčík při jednání o...

Jihočeským divadlem se prohnala velká voda při poslední akci sezony

Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích při vydatném dešti a bouřce vytopila...

Ucpaný okap způsobil ve čtvrtek odpoledne povodeň v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích. Valící se voda poškodila...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz