Michal Hašek už to má nejspíše spočítané...spolustraníci ho ve vedení strany nechtějí. | foto: Petr Topič, MAFRA

Hašek by měl z vedení strany odejít, naznačuje průzkum ve výboru ČSSD

  • 372
Výrazná většina z třetiny oslovených členů Ústředního výkonného výboru ČSSD se domnívá, že by měl Michal Hašek odejít ze stranických funkcí. Spolustraníkům vadí především to, že lhal o schůzce s prezidentem v Lánech. Ukázala to anketa MF DNES.

Místopředseda Michal Hašek, vyzývaný k odchodu, mluví o "mediálním lynči". Jenže "lynčovat" ho budou v neděli především členové vlastní strany, ČSSD. Ústřední výbor má mimořádnou pravomoc místopředsedu sám odvolat, ne ho k odchodu pouze vyzvat.

V neděli se sejde v pražském hotelu Olšanka "malý sjezd", tedy ústřední výbor ČSSD, který má kolem 180 členů a bude řešit povolební krizi. MF DNES oslovila šedesát (tedy třetinu) delegátů ústředního výboru a jejich názor je jasný. "Budu hlasovat pro Haškovo odstoupení ze všech funkcí," řekl například Roman Hanák.

Otázky pro socialisty

MF DNES oslovila třetinu členů Ústředního výboru ČSSD. Část lidí neodpověděla, ale i některé jejich názory jsou známé. Ne každý odpověděl na vše.

Měl by Michal Hašek rezignovat?
36 jasných ano, 7 ho nevyzve, šest to nekomentovalo
Měli by rezignovat i další účastníci lánské schůzky?
19 lidí řeklo ne, 19 lidí ano
Má vzniknout v nějaké formě vláda s ANO a KDU–ČSL?
39 ano, 2 byli proti
Kdo by měl jít nově do vedení?
Padla jména Jiří Dienstbier, Petr Vícha, Jiří Zimola, Jan Hamáček

Hašek nepyká ani tak za zorganizování schůzky v Lánech, ale spíš za následné lhaní a vytáčky.

V posledních dnech k předsedovi Bohuslavu Sobotkovi "přeběhly" i organizace, které ještě na předsednictvu těsně po volbách vystupovaly spíš proti němu, jako vedení Prahy. I to ho zřetelně posílilo.

Na Chovance se nezlobí

O něco slabší podporu má názor, aby Haška následovali i ostatní účastníci lánské schůzky (Jeroným Tejc, Jiří Zimola, Zdeněk Škromach). Mnohé z nich drží jejich kraje. Tady je sociální demokracie rozdělená na dvě rovné poloviny. Speciálně členové ústředního výboru šetří hejtmana Milana Chovance. "Pan Chovanec se tam (do Lán) zřejmě dostal trochu jako slepý k houslím," hodnotí to třeba místostarosta Zábřehu Karel Crhonek.

V Olšance se určitě bude řešit i povolební uspořádání. V sociální demokracii má jasnou podporu povolební spolupráce s lidovci a hnutím ANO. Většina z nich pragmaticky vychází hlavně z toho, že se stejně jiná reálná možnost za účasti ČSSD nerýsuje.

"Všechny tři strany by měly být ve vládě. Jenom mám obavu, jestli tato koalice vydrží celé čtyři roky," míní členka ÚVV ze severočeského Jílového Olga Hrebičková. Jen exministr zdravotnictví Ivan David protestoval, že koalice s ANO bude "v dlouhodobém výhledu zničující". I příznivci spolupráce upozorňují na neshody v názoru na revizi církevních restitucí či zdanění bohatých.

Naděje pro stranu

Stejně tak má jasnou podporu i Bohuslav Sobotka coby hlavní vyjednavač a kandidát na premiéra. Přesto většina oslovených chce i předčasný sjezd. Kdyby tam však Sobotka, který mezitím třeba sestaví vládu, nebyl zvolen, strana by se dostala znovu do obtížné situace. To asi však nikdo nepřipouští.

"To je spekulace, ale myslím, že pak jeho mandát ještě posílí," reagoval třeba člen ÚVV z Mostu Zdeněk Brabec. Pouze Pavel Jaroš z Prahy 12 mluvil o možnosti, že by premiér a předseda strany byli dva různí lidé jako v Německu.

Pokud se skutečně místa ve vedení po lánské aféře uvolní, objevily se po dotazu MF DNES nové tipy, kdo by tam mohl postoupit. "Své místo ve vedení by měl mít i Jiří Dienstbier," odpověděla mladoboleslavská zastupitelka Jiřina Hančarová, stejně jako Karel Janeček. Dva hlasy dostal i Jan Hamáček. Starosta Ludgeřovic Daniel Havlík zase mluvil o předsedovi senátorského klubu Petru Víchovi, který sice není moc viditelný, ale zato velmi loajální.

Podívejte se, jak Michal Hašek 29. října v rozhovoru s Barborou Tachecí popíral schůzku s prezidentem Zemanem:

29. října 2013

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video