Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Harakiri pilníkem na nehty neboli nevolte Zemana

  9:35aktualizováno  9:35
„Ale já se nechci s tebou rozvést!“, štká dánská premiérka, zatímco její manžel bez mrknutí oka odtuší: „Někdy musíme udělat to, do čeho se nám vůbec nechce.“ Mimozemšťana dosedajícího na britské ostrovy by v tu chvíli by rozkmitala vlna soucitného zklamání, která zaplavila televizní diváky při sledování (dalšího) návykového dánského seriálu. V lednu, uprostřed mokvavé zimy, se svižné televizní drama ukazuje coby oblíbená droga.
Co ta fotka tady dělá?! Někdy není snadné najít ilustrační foto. Tohle je

Co ta fotka tady dělá?! Někdy není snadné najít ilustrační foto. Tohle je obezlička: sice nevíme, jaký dánský seriál autorka v britské TV sledovala, zato my máme možnost sledovat nyní na ČT 2 jiný dánský seriál, Zločin. V titulní roli s charismatickou Sofií Grabolovou (na snímku). | foto: Tine Harden/DR

Abych nenapínala, pohledná dánská politička podepíše rozvod a navrch nejen že předčasně nestáhne udatné dánské jednotky z Afghánistánu - ona odhodlaně riskuje post premiérky tím, že naopak ty vojáky posílí a pošle jim další výzbroj. A to jen proto, že v dané situaci je to nejsolidnější, nejrozumnější řešení.

Čest, pravdomluvnost, morálnost se v evropské politice vyskytuje už pouze v dánských televizních seriálech. V Česku šejdíř a nebezpečný manipulátor jménem Zeman se blíží k mocenskému kolíku, který mu plavně nastavuje kremelský poskok Klaus. V roce 1415 Jan Hus úpěnlivě vybízel v dopise lidu českému, ať si dávají pozor na faleš. Faleš? Jak milé a  nevinné slovo! Když před rokem zemřel Havel, Češi, Moravané a Slezané hlubokým smutkem dali najevo, že to není jenom Tesco, co potřebují k životu. Vypadalo to, že zlo, korupce, která v našich porevolučních vodách vesele a energicky bobtnají, jsou pro veřejnost nepřijatelné. Že se nenechají uchlácholit krámy plnými křápů a luxusního zboží. Že jsou sice neznabozi, ale neznabozi, kteří mají solidní vnitřní kompas, jenž se desetiletími komunistické propagandy vyladil zmerčit špinavosti, faleš a vypočítavé chytráctví. Anebo ne? Zvolí Zemana prezidentem? Proč by malý, ale třeskutě šikovný národ volil tak blbou formu sebeničení?

Saský mistr: Martin Luther a Jan Hus podávají pod obojí saským knížatům (3.

Saský mistr: Martin Luther a Jan Hus podávají pod obojí saským knížatům (3. čtvrtina 16. století)

Moje mařížská sousedka mi darovala Jana Cimburu od Jindřicha Šimona Baara. Vesnickou idylu o čestném sedlákovi čeští Švarcenberkové považovali za natolik moudrou a užitečnou, že ji dávali číst každému výrostkovi v knížecím domě. Jsou mravnost a morálnost dnes natolik de mode, že mají místo jenom ve smyšlených televizních a filmových příbězích?

V Británii stejně jako v Česku, a v Evropě vůbec, se nevyskytují politici, kteří by měli chuť, natož odvahu říct svým voličům, že spadla klec. Labouristický ministr financí, než vyklidil svůj stůl před dvěma a půl lety, nechal v zásuvce svému nástupci lísteček: „Je mi líto, peníze došly.“ Ano, v Evropě peníze došly. Rozfofrovali jsme je, nechali si je ukradnout, jsou pryč. My voliči nechceme slyšet, že není kde brát, že není co rozdělovat. Všichni mluvíme o utahování opasků, avšak to jsou jen první dvě tři dírky. Trpké je, že ani jako voliči se nemáme k tomu, abychom si to nahlas připustili, natož abychom briskně přistoupili k rozumnému řešení. Abychom se totiž mohli pohnout z místa, musíme někdy udělat to, do čeho se nám vůbec nechce.

A Jan Hus a jeho obava z falešnosti a ze lží? Vlastně čím úporněji se člověk probírá hospodářskými výsledky, stavem penzijních fondů, tím méně pasuje k Husově falši přídomek naivní. Češi mají před sebou těžkou, ale možná osvobozující volbu. Pokud najdou odvahu zvolit si zase jednou prezidenta, který (jim) nebude lhát.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, na jihu Moravy vyhlásili kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

Doprava na dálnici D1 stále stojí, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémová místa policie zprovoznila v...

Další z rubriky

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

Najdete na iDNES.cz