Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Happening uvedl Havla do rozpaků

  17:46aktualizováno  17:46
Prezident Václav Havel uspořádal v Míčovně na Pražském hradě diskusi zástupců Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Do rozpravy se mohlo zapojit na tři sta odborníků z řad odpůrců i zastánců globalizace. Členové Iniciativy proti ekonomické globalizaci se setkání nezúčastnili.
V rámci setkání "Praga-dialogi locus" uspořádali odpůrci globalizace protestní happening přímo v Královské zahradě.

Na setkání byly jen loutky, loutkáři zůstali doma
Mezinárodní nevládní organizace, kritizující politiku Mezinárodního měnového fondu a Světové banky, Jubilee 2000 a Přátelé Země poděkovaly odpoledne prezidentovi Havlovi za to, že diskusi uspořádal.

"Museli nám naslouchat. Přiznali, že dělali chyby, ale odpovědnost nepřebírají a už vůbec se neomlouvají," shrnula výsledky diskuse zakladatelka Jubilee 2000 Ann Pettiforová.

Podle členky Přátel Země ze Spojených států Carol Welchové není obvyklé, aby si obě instituce pustily kritiky natolik k tělu. Například na obdobné setkání ve Vídni nebyl podle Welchové vpuštěn její slovenský kolega.

Ovšem jak připomněl Pavel Přikryl z Hnutí Duha, diskusi limitovala nepřítomnost aktivistů, které cizinecká policie vůbec nevpustila do země. Iniciativa proti ekonomické globalizaci se konference nezúčastnila proto, že cizinecká policie nevpustila do tři aktivisty, které INPEG na Hrad delegoval.

Pettiforová postrádala na setkání přítomnost zástupců hospodářsky nejrozvinutějších států, takzvané skupiny G7. "Na konferenci jsme viděli loutky, zatímco loutkáři zůstali doma," řekla. S aktivisty diskutovali ředitel MMF Horst Köhler a prezident SB James Wolfensohn.

Když jíte, myslete na ně!
V rámci setkání "Praga-dialogi locus" uspořádali odpůrci globalizace protestní happening přímo v Královské zahradě Pražského hradu.

Prezident ve chvíli, kdy aktivisté happening zahájili a on zůstal stát uprostřed zahrady takřka osamocen jen se svými spolupracovníky, působil poněkud rozpačitým dojmem.

Představitelé několika českých ekologických organizací v tričkách s názvy extrémně chudých zemí, údaji o počtu hladovějících a výši zahraničního dluhu připomínali finančníkům, že se občerstvují po předchozí debatě o chudobě. Aktivisté proto drželi v rukou transparent s nápisem "Když jíte, myslete na ně!".

"Jsme rádi, že i ostatní účastníci přispěli ke zpestření celé té události. Prezident se snažil o to, aby byla pestrá, od začátku," řekl prezidentův mluvčí Ladislav Špaček. S hlavními "hvězdami" debaty včetně Havla měli novináři zakázáno hovořit, aby nerušili neformální diskusi účastníků setkání.

Guláš, pivo a víno
Účastníci setkání mohli v zahradě poslouchat umění flétnisty Jiřího Stivína, folklórního souboru Hradišťan či cikánské kapely Álom.

Prezident i jeho žena Dagmar se se všemi hudebníky pozdravili, Havel fotografům také zapózoval u jednoho z obřích "miminek" výtvarníka Davida Černého, které bylo společně s díly Kurta Gebauera v zahradě instalováno.

K občerstvení se podával guláš, pivo a víno.

Předchozí panelová diskuse vyústila v ostrý názorový střet finančníků a kritiků MMF a SB. Ti upozorňovali na to, že zmíněné instituce sice tvrdí, že bojují proti chudobě ve světě, ale tu však podle nich naopak prohlubují.

Prezident Světové banky James Wolfensohn jim však oponoval mimo jiné tím, že za půlstoletí se počet hladovějících ve světě sice zvýšil, mnohem víc se však zvýšil počet obyvatel Země.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

„Zeman drsný kantor, Drahoš školený žák.“ Redaktoři glosovali první debatu

Kandidát Jiří Drahoš v prezidentském duelu TV Prima, který moderuje Karel...

Tři dny před začátkem druhého kola prezidentských voleb se Miloš Zeman s Jiřím Drahošem poprvé setkali tváří v tvář v...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

Výbor doporučil nevydat Svobodu ke stíhání kvůli kauze Opencard

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu k...

Obviněný pražský imám, zítřejší demise a bezmocný autobus v Brně

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, proč byl obviněn bývalý pražský imám, co říká opozice o druhém pokusu na...

Zákaz alkoholu ve Sněmovně už neplatí. „Poslanci jsou dospělí lidé“

Panák pálenky

Při schůzích Sněmovny se opět může ve všech restauračních zařízeních v budovách dolní komory podávat alkohol. Předseda...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz