Hanspaulská liga odstartovala

Praha - Hanspaulská liga malého fotbalu, populární soutěž klubů z nejširšího spektra fotbalových dovedností, které spojuje smysl pro partu stejně jako touha vyzkoušet svou fyzickou zdatnost, vstoupila do 59. sezony. Při kvapném tempu, jímž v uplynulých letech rozšiřovala řadu svých účastníků a měnila překotně strukturu, přináší nová sezona změnu. Kráčí přesně v těch kolejích, které vyjela na jaře letošního roku. "V soutěži se představí právě tolik týmů jako v uplynuté sezoně, sedm set padesát šest," přisvědčil Karel Filip, sekretář Pražského svazu malého fotbalu.

Hned v zápětí však připomněl, že konstantní stav není zapříčiněn upadajícím zájmem o hanspaulskou ligu. "Rozhodli jsme se, že do sezony nebudou zařazeny ty týmy, které byly z disciplinárních důvodů vyloučeny v uplynulé sezoně," doplnil sekretář.

Svaz tak reagoval na jednání mnohých týmů především v nejnižších soutěžích, které bez větších problémů vypustily soutěž nebo nedelegovaly rozhodčí a v nové sezoně se znovu přihlásily do osmé ligy, čímž se vyhnuly trestu s výjimkou finančních postihů dle soutěžního řádu. Nyní však musí nejméně jednu sezonu čekat, než se budou moci do soutěže vrátit.

Místo týmů, které minulou sezonu nedokončily nebo se s hanspaulskou érou definitivně rozloučily, nastoupí zhruba padesát nováčků, kteří atmosféru specifické soutěže okusí poprvé. Změnu zažije i postupový klíč. Podle toho v posledních letech v důsledku změny struktury soutěže postupovala z některých lig i polovina týmů. "Naposledy jsme rozšířili počet šestých lig z devíti na dvanáct. Počet sedmých lig se však prozatím měnit nebude. Sezona by tak měla mít na všech úrovních zcela standardní průběh," uvedl Filip.

Nedojde-li k nečekanému vyloučení více týmů, mohou se z každé skupiny těšit z postupu maximálně tři nejlepší.

Hertha dostala deset gólů
Novou sezonu otevřely čtyři zápasy nejvyšší soutěže. A nebyl to seznamovací večírek, k vidění byly řízné duely i exhibiční vystoupení Interu Lotyšák. Ten se proti Herthě nesešel v ideálním složení, ale i se dvěma hráči B týmů uvítal nováčka mezi elitou nemilou nadílkou. Dvaadvacet minut Hertha držela bezbrankový stav. V dalších osmi minutách do konce poločasu však inkasovala třikrát a o bodech pro favorita bylo rozhodnuto. Nikoliv však o výsledku.
Ve snaze vstřelit první prvoligový bod otevřela Hertha hru a konečný účet se zastavil na deseti brankách.

Poloviční počet stačil k výhře Klokanu Peron nad Vojenskými lesy. Oba celky nastoupily v kvalitních sestavách a výsledkem byl prvotřídní sport. První housle však hrál obhájce mistrovského titulu, který si přesnými kombinacemi poradil s jinak pozornou obranou Lesů. Vlastní branka Klokanu na 3:1 dala před poločasem soupeři ještě naději, Klokan však dalšími dvěma trefami odmítl drama a vykročil k výhře 5:2.

V prestižním duelu s příchutí derby se srazili Frankie s Miramare. Přes množství brankových příležitostí se do poločasu skóre neměnilo. Zejména hráči Frankie byli na štíru s koncovkou, trefit nedokázali ani prázdnou branku. Když po změně stran ztratili při jednom z útoků míč, udeřili Miramare ze sóla ranou do šibenice. Definitivu přinesla Miramare druhá branka po chybě obrany Frankie.

Fotbalisté Damnedu se zlobili poté, co rozhodčí uznal Green Tyros první branku, kdy se po prudké ráně míč odrazil zpět do hřiště. Přes stoupající nervozitu se jim však podařilo do deseti minut vyrovnat a hned z prvního útoku po rozehrání výsledek otočili. Tím se změnil obraz hry, Green Tyros museli útočit a Damned využíval prostoru k rychlým protiútokům. Z jednoho pojistil vedení a stanovil konečný výsledek 3:1.