Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hanopis: vyšetřování vázne

  0:01aktualizováno  0:01
Nulový výsledek přineslo prozatím vyšetřování, které by mělo zjistit, kdo před volbami posílal z počítače Českého rozhlasu anonymní e-maily, popisující údajný bouřlivý soukromý život předsedkyně Unie svobody Hany Marvanové. Fakticky totiž ještě žádné nezačalo a případ provázejí nemalé zmatky a nejasnosti.

Složité putování
Přestože vedení rozhlasu podalo už před čtrnácti dny trestní oznámení na neznámého pachatele, policie ještě vůbec nezačala pracovat a zapečetěný počítač stále leží na stole v budově české sekce Svobodné Evropy na pražských Vinohradech.

"Naše právní oddělení už celou věc dvakrát urgovalo přes státní zastupitelství," říká programový ředitel rozhlasu Josef Havel.

Státní zastupitelství se hájí: vinni nejsme my, ale rozhlas. Jisté je, že trestní oznámení už prošlo dvěma obvodními státními zastupitelstvími a teprve příští týden by snad mělo dorazit na třetí, pod které věc spadá.

"Trochu to vypadá, že Český rozhlas neví, kde mu domy stojí," říká obvodní státní zástupce pro Prahu 3 Petr Cibulka. Do jeho rukou trestní oznámení doputovalo od kolegů z Prahy 2 a rovnou pokračovalo na Prahu 10. Tam by mělo dorazit příští týden - cesta mezi různými pracovišti jednoho úřadu v jednom městě může totiž trvat až týden.

"Ústředí rozhlasu se nachází v Praze 2, kde také podávali trestní oznámení," vysvětluje státní zástupce Cibulka. "Jenže budova, kde se měl čin stát, leží na Praze 10. A oni přitom do trestního oznámení napsali, že je to na Praze 3."

Programový ředitel Havel reaguje na Cibulkův argument překvapeně: "Zpracovávali to naši právníci. Pokud se to stalo, je to chyba."

Bez ohledu na to, kdo vlastně za průtahy může, výsledek je zřejmý: stojí kvůli tomu nejen policejní vyšetřování, ale i vlastní vyšetřování rozhlasu. "Chtěli jsme počkat, abychom nekomplikovali práci policie," vysvětluje ředitel Havel.

Už dva týdny však je známo, že počítač, z nějž kdosi e-maily odesílal, patřil komentátorovi Svobodné Evropy a bývalému příteli Marvanové Radko Kubičkovi. On sám vždy popíral, že by hanopis šířil právě on. "Opravdu nevím, kdo to udělal, možná někdo z kolegů," říká Kubičko.

Podle zdroje blízkého vedení rozhlasu však už je potvrzeno, že Kubičko byl ve všech případech, kdy byly maily rozesílány, v práci, v budově Svobodné Evropy, odloučené a přísně střežené vile. (Šlo celkem o pět různých dní.)

To ale ještě neznamená přímý důkaz, že by maily rozesílal opravdu Kubičko: technici rozhlasu totiž teoreticky nevyloučili ani možnost, že se do komentátorova počítače mohl "napojit" někdo zvenčí. Vedení veřejnoprávního rozhlasu je rozhodnuto, že pachatele - pokud se kdy najde - okamžitě propustí z práce.

Reportéři LN odcházejí
Podobný závěr má i kauza dvou politických zpravodajů Lidových novin Miroslava Koreckého a Ondřeje Bílka, kteří na téma soukromého života Marvanové napsali pod pseudonymy článek do červnového vydání pornografického časopisu Hustler.

Oba autoři se k tomu minulé úterý sami přiznali vedení listu, které je okamžitě stáhlo z politického zpravodajství. Tento týden se oba reportéři s vedením Lidových novin dohodli na odchodu z redakce ke konci srpna. 

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony
Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony

Jak vypadají Vánoce slavných? Někteří dodržují tradiční zvyky, jiní si svátek uzpůsobí podle sebe.Najdete na iDNES.cz