Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hanebnost, kritizují akademici Dobeše. Zval si rektora na ministerstvo

  15:51aktualizováno  16:10
Akademický senát Univerzity Karlovy se ostře ohradil proti čtvrtečnímu prohlášení ministra školství Dobeše. Ten si kvůli protestním akcím na pražské univerzitě pozval "na kobereček" na ministerstvo jejího rektora Václava Hampla.

Rektor UK Václav Hampl při shromáždění na právnické fakultě (19. ledna 2012) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Akademický senát označil Dobešovo prohlášení za hanebnost.

"Pozvat představitele samosprávné akademické obce 'k podání vysvětlení' na ministerstvo velice nepříjemně zavání totalitními manýrami," vzkázali Dobešovi akademici.

Studenti a pedagogové se ve čtvrtek na pozvání rektora Hampla sešli v aule právnické fakulty, kde diskutovali o problémech vysokoškolské reformy. Nakonec schválili rezoluci, v níž oba zákony odsoudili a vyzvali vládu, aby je nepřijímala (více čtěte zde). Po akci následoval protestní průvod studentů k Úřadu vlády vlády.

Shromáždění předcházel studentský happening, při němž vyházeli z balkónu právnické fakulty devadesát melounů jako symbol peněz, které podle studentů byly dosud vyplýtvány za dva reformní zákony.

Ministr ve svém prohlášení sdělil, že je "nezodpovědným" jednáním rektora velmi znepokojen a že chce, aby jej Hampl ve velmi krátké době navštívil na ministerstvu. "Ministr bude chtít především vysvětlení, z jakého důvodu podněcuje rektor akademickou obec včetně studentů k sociálním nepokojům," uvedlo ministerstvo.

Protest akademiků

Podle akademiků však nepokoje vyvolávají spíš ti, kteří prosazují "nepromyšlené pseudoreformy."

"Rád budu s panem ministrem hovořit, máme si co říct. Rád bych se s ním bavil o dalším osudu těch věcných záměrů zákonů. Jsem přesvědčen, že nemohou být v této podobě vládou přijaty," řekl ve čtvrtek iDNES.cz Hampl.

Kdy skutečně rektor na ministerstvo přijde, není zatím jasné. "Termín schůzky pana ministra a pana rektora zatím nebyl upřesněn," uvedla mluvčí resortu Kateřina Savičová. Mohlo by to být už v úterý, kdy se na ministerstvu školství uskuteční porada s rektory, na níž se bude jednat o rozpočtu veřejných vysokých škol na letošní rok a také o chystané reformě.

Už včera se za svého rektora postavili studenti v průvodu, podporu mu před Úřadem vlády vyjádřil mimo jiné i děkan filozofické fakulty Michal Stehlík.

"Pokud ministr školství v jakékoli civilizované zemi něco takového vypustí, měl by okamžitě skončit. Je to naprosto neskutečné a odhaluje to, jak pan ministr vnímá vysoké školy," řekl iDNES.cz Stehlík.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ze tří zón šumavského parku se stanou čtyři, přibudou klidová území

Pohled z rozhledny na Roklan

Z původních tří zón, které dosud tvořily Národní park Šumava, se letos mají stát čtyři. Čekají se ostrá vyjednávání....

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude v pátek trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až...

Turisty je potřeba po Krkonoších více rozprostřít, říká nový šéf parku

Robin Böhnisch (21.2.2017).

Nový ředitel Správy Krkonošského národního parku je přesvědčený, že už skončila doba, kdy se na horách stavěly velké...

Najdete na iDNES.cz