Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Handlová se loučila s dvaceti mrtvými horníky, někteří lidé kolabovali

  18:30aktualizováno  19:30
Obyvatelé Handlové se loučili s 20 obětmi největšího hornického neštěstí v historii Slovenska. Někteří lidé v horku zkolabovali. Na místní náměstí přišli uctít památku mrtvých havířů kromě příbuzných a přátel i slovenští politici včetně prezidenta Ivana Gašparoviče či premiéra Roberta Fica.

Už od poledne kladli lidé na náměstí kytice, věnce a zapalovali svíčky. Scházeli se u pódia, kde byly vystavené fotografie dvaceti horníků a báňských záchranářů, kteří 10. srpna z dolu Handlová už nevyfárali. Snažili se uhasit požár, ale dolem otřásl výbuch a muže více než tři sta metrů pod zemí pohřbil.

Samotná tryzna začala o půl páté, dorazilo na ni kolem pěti tisíc lidí. V obrovském horku ale někteří truchlící zkolabovali a museli jim pomáhat připravení zdravotníci místní záchranky. Dorazily i stovky horníků a většina se neubránila slzám. Pláč provázel i čtení jmen horníků.

"Havíři jsou možná vnímaní jako tvrdí chlapi, ale není to tak. Vevnitř jsou velmi citliví. Zvlášť když přijdou o kolegu a kamaráda," řekl deníku SME dlouholetý havíř Ján Procner.

Na veřejné rozloučení s dvaceti horníky, kteří zahynuli v dole Handlová při výbuchu, dorazil i premiér Robert Fico. (20. srpna 2009)

Příbuzní obětí nechtěli o svém trápení hovořit. Oľga Gürtlerová, teta jednoho z mrtvých havířů, ocenila, že s nimi cítí celé Slovensko. "Potřebujeme podporu a cítíme ji. Jsme rádi, že město připravilo společné rozloučení. Všichni chlapi, kteří v dole zahynuli, si to zaslouží," řekla.

K pozůstalým promluvil primátor Handlové i ředitel dolů Peter Čičmanec, který mrtvým havířům vzkázal: "Odpusťte nám." Politici položili k pódiu s fotkami dvaceti mužů věnce a v soukromí se setkali s pozůstalými.

Někteří místní ale podle deníku SME pochybovali o upřímnosti Čičmancových slov. V minulých dnech se podle nich nezachoval jako chlap, protože se k tragédii nechtěl vyjadřovat. V dolech prý navíc dochází k porušování bezpečnostních předpisů. "Bylo by od něj chlapské, kdyby odstoupil," poznamenal Peter Fodrek.

Veřejné rozloučení s dvaceti horníky, kteří zahynuli v dole Handlová při výbuchu. (20. srpna 2009)

Nyní čekají Handlovou pohřby mrtvých horníků, jejich rodiny si ale přejí pohřbít své blízké v soukromí.

Příčiny exploze vyšetřuje důlní úřad a policie, prověřovat je bude i speciální komise ministerstva hospodářství se zahraničními odborníky. Odborníci se domnívají, že osudným se horníkům stalo to, že se požár pokusili uhasit vodou. - přečtěte si Havíři v Handlové zřejmě hasili v podzemí vodou a to je zabilo

Hornické neštěstí v Handlové

Dolem otřásl výbuch ráno v pondělí 10. srpna. Předcházel mu požár, který se pokusili zlikvidovat záchranáři. Jedenáct z nich následnou explozi nepřežilo, při neštěstí zemřelo i devět havířů. Tlaková vlna zranila také devět dalších lidí, kteří byli od místa vzdáleni 150 až 200 metrů. Tragédie se odehrála 330 metrů pod zemí, ve Východní šachtě, kde těžba skončila už 17. června. - více o neštěstí v Handlové se dočtete zde

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

NATO změní velitelskou strukturu, kvůli Rusku i teroristům

Předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel (uprostřed), vrchní velitel...

Vojenský výbor NATO složený z náčelníků šábů jednotlivých členských zemí podpořil změny na úpravy velitelské struktury...

Aztéky vyhubila salmonela zavlečená z Evropy, naznačily vykopávky

Dvouhlavý had, symbol aztéckého boha Tlaloca. Tento artefakt byl patrně...

Na dvanáct milionů Aztéků zabila v polovině 16. století záhadná nemoc, které obyvatelé pyšné říše říkali cocoliztli....

Švédsko natiskne manuál pro případ války, dostane ho každá domácnost

Vylodění švédských vojáků během cvičení Swenex 2016

Švédsko po více než třiceti letech vydá aktualizovanou verzi příručky „Přijde-li válka“, kterou občanům rozdávalo od...

Najdete na iDNES.cz