Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hana a její bratři

  20:49aktualizováno  20:49
Parlamentní většina jednoho hlasu se vládě vytratila možná jen několik hodin po získání důvěry. Bratři lidovci i přátelé z Lidového domu to Haně Marvanové spočítali: Zlobila jsi na jaře, když jsi nesouhlasila s popravou ODA, zlobila jsi v létě, když jsi nechtěla odkývat Vladimíru Špidlovi jeho mamutí schodek.

Ale teď jsi zazlobila nejvíc - hlasovala jsi s opozicí pro vznik parlamentní komise, která měla dohlížet na vyšetřování možné korupce na ministerstvu zahraničí.

Třikrát a dost, řekli si asi vládní poslanci. Přestože komise nevznikla, nehodné dítě je třeba potrestat. A navzdory koaliční dohodě nezvolili bývalou předsedkyni Unie svobody do čela jiné (mediální) komise. Dohoda je dohoda, ale msta je msta.

Činu koaličních poslanců je proto obtížné porozumět: vědí, že paní Marvanová má vážné výhrady k výši rozpočtového schodku. Když ji opakovaně veřejně ponižují, těžko mohou čekat, že při schvalování rozpočtu zvedne ruku s nimi. A bez jejího hlasu rozpočet sněmovnou neprojde.

Možné vysvětlení koaličního hazardérství je trojí:

A) Koaliční poslanci se chovají jako nejhloupější puberťáci: jednoduše se Haně Marvanové pomstili, na rozpočet prostě zapomněli. Politickou rozvahu nahradila obyčejná klukovina.

B) Koaliční poslanci se chovají jako nejchytřejší diplomaté: ve skutečnosti nechtějí tak strašně deficitní rozpočet schválit a "vinu" hodlají hodit na nezbednou paní Hanu.

C) Unionisté hrají spolu se svou předsedkyní rafinovanou hru. Ona je ta zlá, oni hodní. Ona vyhrožuje, oni konejší. Teoreticky je možné, že unionisté se snaží vynutit si skrze věčnou disidentku na Špidlovi výraznější ústupky.

Jak však známe naše poslance, takto rafinované hry hrají málokdy. Nejspíše platí A.
Premiér se tak dostává do zapeklité situace: kdo mu schválí rozpočet? Bez hlasu Hany Marvanové je odkázán na přímou či nepřímou podporu komunistických poslanců. A to si ani "lidsky", ani politicky nemůže dost dobře dovolit.

Vladimíra Špidlu čeká první těžší zkouška z politiky. Je však nepravděpodobné, že by jeho vláda padla. Takovou odpovědnost ve chvíli šturmování k bruselským branám na sebe nevezme Hana Marvanová.

Že by se však zdráhala zablokovat rozpočet? Pro daňového poplatníka by to mohla být dobrá zpráva - s rozpočtovým provizoriem bychom neměli tolik dluhů.

Situace se může zdramatizovat - spojí-li kupříkladu kabinet schvalování rozpočtu s hlasováním o důvěře. Máme se nač těšit.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

Dbalého pustili z psychiatrie, další sledování už podle znalců není třeba

Vladimír Dbalý při příchodu k pražskému městskému soudu.

Bývalý ředitel pražské Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý, který je podezřelý z korupce, ukončil soudem nařízený pobyt...

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz