Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hamáček navrhuje zrychlit vykázání cizinců páchajících trestné činy

  11:00aktualizováno  12:31
Změnu zákona o pobytu cizinců na území České republiky, aby bylo možné rychleji ukončit pobyt cizinců, kteří se na českém území opakovaně dopustí úmyslné trestné činnosti, navrhuje ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček. Zatímco dnes ukončení pobytu trvá dva roky a déle, nově by to mělo být maximálně šest měsíců.

„Česká republika je sedmá nejbezpečnější země světa. To není samozřejmost. My se o bezpečnost našich obyvatel musíme starat,“ řekl Hamáček. „Chtěl bych změnit současný proces, kterým se ukončuje pobyt cizinců, kteří v České republice opakovaně páchají trestnou činnost,“ uvedl ministr vnitra.

Ministerstvo vnitra by nově mohlo zrušit platnost povolení k pobytu cizinci, který byl v České republice třikrát odsouzen za spáchání úmyslného trestného činu, a to u trestů nepřesahujících tři roky odnětí svobody.

Podle současné právní úpravy může resort vnitra zrušit platnost povolení bez toho, aby muselo být přihlíženo například k tomu, že má cizinec v České republice také rodinu, až po čtyřnásobném odsouzením.

Zákon již dnes přímo umožňuje zrušit povolení pobytu u cizince, jenž je odsouzen k nepodmíněnému trestu odnětí svobody v délce přesahující tři roky.

„Opakované odsouzení pro úmyslný trestný čin představuje zcela legitimní důvod pro zrušení pobytu cizince. V případě této osoby je totiž zjevné, že nesměřuje k nápravě a jeho pobyt v zemi ohrožuje bezpečnost státu a jeho obyvatel. V tomto případě musíme postupovat rychle a nekompromisně. Není možné, aby proces odebrání povolení k pobytu u někoho, kdo se opakovaně dopouští trestné činnosti na našem území, trval třeba dva, ale klidně také šest let,‘“ uvedl Hamáček. 

Proti rozhodnutí o zrušení pobytu by se po přijetí návrhu už nedalo odvolávat u Komise pro rozhodování ve věcech pobytu cizinců. Rozhodnutí by tak bylo napadnutelné žalobou u soudu. „Stanovíme lhůtu 90 dnů, ve které soudy budou muset rozhodovat,“ řekl ministr vnitra a předseda ČSSD.

Stejnou lhůtu pro rozhodnutí, tedy devadesát dnů, bude mít také Nejvyšší správní soud v případě podání kasační stížnosti. V současnosti žádné takové lhůty neexistují. Ministr vnitra věří, že pro změnu najde podporu napříč politickým spektrem.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR proběhnou na podzim 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí dle krajů:

Volby do senátu

Přehled obvodů, kde se volí a seznamy kandidátů naleznete v příloze senátních voleb.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vzdali jsme se. Vídeňská učitelka popsala problémy s muslimskými žáky

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Na školách ve vídeňské přistěhovalecké čtvrti Favoriten ničí výuku i vztahy radikalizace většinových muslimů....

Džihád v Česku. Policisté obvinili muslima z přípravy bombového útoku

Dominik K. v posledních měsících před zatčením sám sebe fotografoval v přesně...

Policie zadržela radikálního muslima. Měl v bytě chemikálie a návody na výrobu bomby. Původem je Slovák. Islám přijal...Turistky nám dělají z Oktoberfestu pornofilm, stěžují si Němci

Největší světový festival piva v Mnichově. (17.9.2016)

Pro obyvatele Mnichova znamenají přípravy na Oktoberfest nejen prostírání stolů nebo zkoušky lidových kapel, ale také...

Jsou zdrogovaní a řítí se Českem. Polští pašeráci aut nikdy nesmí zastavit

Pražští policisté zastavili na Jižní spojce zdrogovaného Poláka v luxusním...

Přes Česko ročně projedou stovky vozidel odcizených v Rakousku a Německu. Pašeráci se řítí vysokou rychlostí do Polska,...

Karikaturista nakreslil zuřící Serenu, nařkli ho z rasismu a sexismu

„A nemůžete ji prostě nechat vyhrát?“ Karikatura tenistky Sereny Williamsové od...

Australský karikaturista Mark Knight nakreslil zuřící tenistku Serenu Williamsovou, jak zlostí rozšlapává raketu....Další z rubriky

Nemám co nabídnout, myslela si. Její ilustrace teď zdobí obálky knih

Ilustrátorka Kateřina Brabcová a její první knižní obálky, (Ne)obyčejný kluk a...

Kateřina Brabcová malovala už od školky. Donedávna by ji však nenapadlo, že by se svou vášní mohla živit, a tak místo...

Na Zlínsku se toulá medvěd mimo lesy, kvůli houbařům nemá klid

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Na Valašsku se potuluje mladý medvěd. Postřehli jej už lidé na řadě míst jihovýchodně od Zlína, nejnověji zvíře...

ČSSD navrhne do funkce ministra zahraničí náměstka Petříčka

Náměstek ministra zahraničních věcí Tomáš Petříček (13. září 2018)

Novým ministrem zahraničí by se mohl stát dosavadní první náměstek na ministerstvu Tomáš Petříček. „Odeslal jsem dopis...Najdete na iDNES.cz