Hamáček navrhuje zrychlit vykázání cizinců páchajících trestné činy

  11:00aktualizováno  12:31
Změnu zákona o pobytu cizinců na území České republiky, aby bylo možné rychleji ukončit pobyt cizinců, kteří se na českém území opakovaně dopustí úmyslné trestné činnosti, navrhuje ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček. Zatímco dnes ukončení pobytu trvá dva roky a déle, nově by to mělo být maximálně šest měsíců.

„Česká republika je sedmá nejbezpečnější země světa. To není samozřejmost. My se o bezpečnost našich obyvatel musíme starat,“ řekl Hamáček. „Chtěl bych změnit současný proces, kterým se ukončuje pobyt cizinců, kteří v České republice opakovaně páchají trestnou činnost,“ uvedl ministr vnitra.

Ministerstvo vnitra by nově mohlo zrušit platnost povolení k pobytu cizinci, který byl v České republice třikrát odsouzen za spáchání úmyslného trestného činu, a to u trestů nepřesahujících tři roky odnětí svobody.

Podle současné právní úpravy může resort vnitra zrušit platnost povolení bez toho, aby muselo být přihlíženo například k tomu, že má cizinec v České republice také rodinu, až po čtyřnásobném odsouzením.

Zákon již dnes přímo umožňuje zrušit povolení pobytu u cizince, jenž je odsouzen k nepodmíněnému trestu odnětí svobody v délce přesahující tři roky.

„Opakované odsouzení pro úmyslný trestný čin představuje zcela legitimní důvod pro zrušení pobytu cizince. V případě této osoby je totiž zjevné, že nesměřuje k nápravě a jeho pobyt v zemi ohrožuje bezpečnost státu a jeho obyvatel. V tomto případě musíme postupovat rychle a nekompromisně. Není možné, aby proces odebrání povolení k pobytu u někoho, kdo se opakovaně dopouští trestné činnosti na našem území, trval třeba dva, ale klidně také šest let,‘“ uvedl Hamáček. 

Proti rozhodnutí o zrušení pobytu by se po přijetí návrhu už nedalo odvolávat u Komise pro rozhodování ve věcech pobytu cizinců. Rozhodnutí by tak bylo napadnutelné žalobou u soudu. „Stanovíme lhůtu 90 dnů, ve které soudy budou muset rozhodovat,“ řekl ministr vnitra a předseda ČSSD.

Stejnou lhůtu pro rozhodnutí, tedy devadesát dnů, bude mít také Nejvyšší správní soud v případě podání kasační stížnosti. V současnosti žádné takové lhůty neexistují. Ministr vnitra věří, že pro změnu najde podporu napříč politickým spektrem.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nebránil se, jen slabě dýchal, popisují svědci smrtelné napadení v autobusu

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Brutální a zbytečné, tak během hlavního líčení v jednací síni Městského soudu v Praze popsali svědci březnové napadení...

Podmínka za útok nožem je mírný, ale přiměřený trest, říká státní zástupce

Jeden z mužů pořezaných při potyčce před brněnským klubem Caribic v prosinci...

Za směšně nízký označil poškozený muž trest, který u soudu dostal útočník z Egypta, jenž při potyčce před hudebním...

V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

Požár haly v Letech u Prahy je vidět na kilometry daleko. Kouř je cítit až v...

Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach...

Putin předal Nohavicovi Puškinovu medaili. Písničkář zazpíval v ruštině

Písničkář Jaromír Nohavica v Kremlu převzal Puškinovu medaili. Připnul mu ji...

Písničkář Jaromír Nohavica si v neděli osobně v Kremlu převzal Puškinovu medaili. Udělil mu ji ruský prezident Vladimir...

Další z rubriky

Vězení mi jen prospěje, kál se aktér bizarního přepadení květinářství

Hana Klímová ukazuje zásobník na lepicí pásku, který hodila po lupiči v...

Vězení je jediný způsob, jak se dostat ze závislosti na alkoholu a drogách, prohlásil Karel M. Překvapivou řeč pronesl...

Badatelé objevili štolu, která zřejmě vede k nacistickému testovacímu bunkru

Podzemní kryt a bunkr (Rychnov u Jablonce)

Badatelé, kteří pátrají v Rychnově u Jablonce nad Nisou po podzemním nacistickém testovacím bunkru zbrojní továrny...

Oslavy 17. listopadu v Havlově „obýváku“ i s tvůrcem kampaně Macrona

Herečka Tereza Voříšková vystoupí v rámci Festivalu svobody k připomenutí...

V „obýváku“ Václava Havla, na koncertech pod širým nebem, i satirickým průvodem si občanské iniciativy 17. listopadu...

Najdete na iDNES.cz