Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Halík protestuje proti účasti studentů na výstavě těl

  11:28aktualizováno  11:28
Katolický kněz Tomáš Halík ostře protestuje proti kontroverzní pražské výstavě lidských koster. V otevřeném dopise adresovaném vedení Univerzity Karlovy kritizuje účast členů akademické obce na takové "barbarské akci" za skandální.

Kněz Tomáš Halík je pobouřen výstavou lidských koster. | foto: Jan KarásekMF DNES

Vysokoškolský pedagog, vědec a katolický kněz Tomáš Halík je pohoršen výstavou, na které jsou lidské kostry částečně potažené svaly naaranžované do pozic obvyklých v běžném životě.

Halíkovi se nelibí nejen samotná výstava, ale radikálně vystupuje také proti účasti studentů lékařských fakult na ní. Podle kněze má této "urážce humanistických tradic naší kultury" dodávat zdání "osvětové akce".

Putovní mezinárodní expozici upravených skutečných lidských těl, instalovanou od pátku v Lucerně v centru metropole, považuje Halík za jeden z nejodpornějších útoků na důstojnost lidské bytosti v dějinách naší civilizace.

BodiesBodiesBodies
"Jde o hrubé porušení etických principů, na nichž naše univerzita stojí, a prosím Vás proto o zjednání nápravy," napsal Halík rektorovi. Zástupci univerzity se dosud nevyjádřili, protože rektor Václav Hampl je prý v zahraničí.

Je třeba mít úctu, říkají lékaři
Výstavu podle agentury ČTK odsoudila také Česká anatomická společnost. Považuje za pobuřující, že jsou těla upravena tak, aby vzbudila dojem aktivity živých jedinců a vyvolala senzaci.

Lékaři v prohlášení tvrdí, že součástí evropského myšlení je úcta k zemřelým a zacházení s lidskými ostatky v souladu se všeobecně přijímanými pravidly etiky a morálky.

Katolický teolog Jiří Skoblík podle České biskupské konference k výstavě uvedl: "Je třeba mít úctu k ostatkům zemřelých lidí a k subjektivnímu cítění lidí vůči těmto ostatkům, což se nedá nadekretovat, nýbrž respektovat žádoucí empatie. Výstava tohoto druhu by měla být veřejnosti zpřístupněna jen s podrobným vysvětlením."

Porušuje výstava zákony?
Výstavou se patrně bude zabývat správní odbor radnice Prahy 1. Podnět pro podezření z přestupku úřadu podal Radek Mikula ze čtvrté městské části.

V dokumentu, který má k dispozici i redakce iDNES.cz, píše: "Popsaným jednáním organizátoři jmenované výstavy spáchali přestupek, protože vystavili lidské pozůstatky před pohřbením bez toho, že by šlo o výjimku."

Dále se Mikula domnívá, že pořadatelé porušili i zákon, protože se prý dopustili nedůstojného zacházení s lidskými pozůstatky.

Přesto si pořadateli avizovaný "revoluční pohled" na lidské tělo hned v prvních dnech výstavy nenechaly ujít stovky diváků.

Praha se stala prvním místem v zemích bývalého východního bloku, kde je výstava instalována. Netradiční expozice, kterou už vidělo více než 16 milionů diváků po celém světě, má v Praze setrvat do 28. října.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Lidé v Praze protestovali proti Babišovi i komunistovi Ondráčkovi

Neúspěšný prezidentský kandidát Michal Horáček na demonstraci proti zvolení...

Na pražském Malostranském náměstí protestovalo asi dvě stě lidí proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a proti tomu,...

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

ŽIVĚ: Máme tu další pokus, jak nám vnutit kvóty, burcoval poslance Okamura

Radim Fiala a Tomio Okamura z SPD před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové...

Hnutí SPD Tomia Okamury si vynutilo, aby Sněmovna přednostně řešila návrh nových azylových pravidel v Evropě. „Máme...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz