Teolog a duchovní Tomáš Halík

Teolog a duchovní Tomáš Halík | foto: Martin Veselý, MAFRA

Halík založil centrum pro studium náboženství, sponzorem je Sekyra

  • 187
Teolog a duchovní Tomáš Halík ve čtvrtek odpoledne zahájí v pražském Klementinu činnost Centra pro studium politické filozofie, etiky a náboženství. Jako první bude na pořadu diskuse na téma náboženství a nacionalismus ve střední Evropě. Mezinárodní centrum bude působit při Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

Spolu s Halíkem ve středu v Klementinu vystoupili také zástupci spolupracujících univerzit a institucí. Diskuse se zúčastnil například ředitel centra středoevropských studií na Harvardské univerzitě Grzegorz Ekiert či ředitelka Vídeňského institutu humanitních věd Shalini Randeirová.

Centrum bude propojeno také s Oxfordskou univerzitou či Univerzitou Notre Dame a bude se zaměřovat na výzkum aspektů veřejného života a otázek spojenými s rolí náboženství v současné společnosti.

„Centrum bude spolupořadatelem globální konference o roli náboženství ve veřejném životě, která se uskuteční v příštím roce na Oxfordské univerzitě,“ uvedl Halík, který je předsedou rady centra.

Když před časem vznik centra avizoval, uvedl, že ho chápe jako důsledek tří významných ocenění, jež se mu v uplynulých letech dostalo, především pak Templetonovy ceny. „Mým hlavním zájmem je otázka, jak proměnit proces globalizace v proces kulturní komunikace,“ řekl.

Halík převezme na Oxfordu čestný doktorát

Mezi členy rady centra patří kromě Halíka také Jiří Přibáň z britské Cardiff Law School, Tomáš Petráček z Univerzity Hradec Králové či Pavel Hošek z Evangelické teologické fakulty Univerzity Karlovy.

V poradním akademickém kolegiu centra zasedne třeba filozof Charles Taylor, jeden z nejvýraznějších morálních filozofů současnosti Jeff McMahan, novinář, historik a profesor Oxfordské univerzity Timothy Garton Ash či křesťanský teolog Alister McGrath. Dosavadním hlavním podporovatelem centra je společnost Sekyra Group developera Luďka Sekyry, který má k Halíkovi blízko (více čtěte zde).

Na Oxfordské univerzitě Halík působil jako hostující profesor a 22. června tam převezme čestný doktorát. Stane se tak po bývalých českých a československých prezidentech Tomáši Garriguovi Masarykovi, Edvardu Benešovi a Václavu Havlovi čtvrtým Čechem, který toto prestižního ocenění dostane.

O Halíkovi se v Česku spekuluje jako o možném prezidentském kandidátovi v příští volbě v roce 2018. Nikdy to zcela nevyvrátil, nyní ale mluví o tom, že ho čekají spíše „úkoly na mezinárodní intelektuální scéně“.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue