Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hájenka patří šlechtici, rozhodl soud

  20:32aktualizováno  20:32
Písek - Bývalý kancléř Karel Schwarzenberg může po osmi letech oslavovat. Samosoudkyně píseckého soudu totiž rozhodla, že jeho restituční nárok na hájenku ve Smetanově Lhotě je oprávněný. Objekt přitom využívá pro rekreaci někdejší generální prokurátor Karel Krupauer. Sporem, jenž se vleče už osm let, se dvanáckrát zabývaly okresní soudy a čtyřikrát krajské.

Už v roce 1997 přitom Ústavní soud rozhodl, že hájenka se má vydat. O rok později však Krupauer uplatnil námitku, v níž Schwarzenberga jako oprávněného dědice zpochybnil.

Krupauerův advokát tak zároveň nepřímo napadl veškeré už vyřízené restituce Schwarzenberga představující v Čechách hodnotu několika miliard korun.

Námitka vycházela z faktu, že Karla Schwarzenberga adoptoval v roce 1960 v Rakousku jeho strýc Jindřich z druhé rodové větve. Při uplatňování restituce podle zákona o půdě v roce 1992 však Schwarzenberg nepředložil notářsky ověřenou závěť po adoptivním otci ani po otci pokrevním.

Karel Schwarzenberg patří podle rakouského týdeníku News ke čtyřem nejbohatším šlechticům v Rakousku. V roce 1997 se jeho majetek odhadoval jen v Rakousku na 3,5 miliardy šilinků. Zahrnoval například dvacet hradů a zámků a 24 ticíc hektarů lesů.

Písecká samosoudkyně Vlasta Halbrštátová nyní sice připustila, že adopcí zanikly právní vztahy s pokrevními rodiči - vlastníky hájenky, ale ne majetkové nároky. "Zůstal zachován nárok dítěte na dědění jak po pokrevních rodičích, tak i po osvojitelích," řekla.

Krupauerův advokát Ladislav Polák však s rozsudkem nesouhlasí: "Rozhodnutí je špatné. Budeme se odvolávat," řekl. Podle něho nelze oddělovat neověřenou závěť a nároky na dědictví.

Naopak Schwarzenbergův právní zástupce Jiří Bednář je klidný. "Takový výsledek jsme čekali, vše další jsou jen obstrukce. Za pravdu nám už dal Ústavní soud a jako člověku se třicetiletou praxí v advokacii mi je jasné, že názor Ústavního soudu je nejdůležitější."

Jeho soupeř v procesu Polák však oponuje, že Ústavní soud se vůbec adopcí a dědictvím nezabýval. "Je to první případ, kdy se soudy zabývají u Schwarzenberga těmito věcmi," prohlásil.

Výrok soudu vyslechl Krupauer bez vzrušení. Po skončení procesu uvedl, že hájenku využívá jeho rodina jako rekreační objekt a nechce se jí vzdát.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

Dramatické cvičení záchranářů, referendum o vládě a dopadený znásilňovač

Cvičení záchranných složek na Rozvadově. (21. 5. 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Ukážeme vám cvičení záchranářů, kterého se účastnily stovky zdravotníků, policistů i...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Spojení Sparty se Slavií a bankrotář Tvrdík. Lidé žertují o CEFC

Fanoušci Slavie vyvěsili během utkání s Jablonce transparenty proti šéfovi...

Lidová tvořivost na internetu se chopila i trablů čínských investic v Česku. Ústřední postavou vtipů se stal exministr...

Najdete na iDNES.cz