Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Haiti postihly další otřesy. Pomoc vázne, rozmáhá se rabování

  7:14aktualizováno  21:44
Haitský ministr vnitra Paul Antoine Bien-Aime oznámil, že zatím našli 50 tisíc těl obětí ničivého zemětřesení. Podle jeho odhadu mohlo zemřít až 200 tisíc lidí. Přísun pomoci ze světa zpomaluje špatná koordinace. Již tak váznoucí humanitární operaci navíc v sobotu zbrzdily následné otřesy. Svědci mluví o rozšiřujícím se rabování.

Haitská metropole Port-au-Prince v sobotu zažila nové zemětřesení. Otřesy měly podle zprávy amerických geologů sílu čtyři až pět stupňů Richterovy stupnice. Úterní zemětřesení mělo sílu 7,0 Richterovy stupnice.

Následné otřesy zastavily i práce na záchraně zasypaných. Záchranáři snažící se dostat přeživší z trosek hotelu Montana po nových otřesech okamžitě prchli. Později se však zase vrátili.

Americký geofyzik Paul Caruso uvedl, že následné otřesy nebyly tak silné, aby mohly způsobit novou katastrofu, ale upozornil, že se může zřítit spousta budov vážně poškozených prvními otřesy.

Počty nalezených těl postupně narůstají. Mluví se také o masových hrobech, kam se údajně už pohřbilo 40 tisíc mrtvých. čtěte Haiťané stavějí barikády z těl. Chybí pomoc potřebným, zlobí se

holčička přežila tři dny pod sutinami

Záchrana 18měsíční holčičky. Podobných příběhů je víc

Zpravodajská stanice CNN objevila jeden masový hrob za hlavním městem Port-au-Prince. V jámě bylo podle CNN asi sto těl. Okolo byly další jámy, některé z poloviny, jiné už zcela zasypané.

"Už jsme našli asi 50 tisíc těl. Předpokládáme, že je tu dohromady 100 až 200 tisíc mrtvých, ale přesné číslo nikdy znát nebudeme," uvedl ministr vnitra Bien-Aimé.

Místní ministr zdravotnictví Alex Larsen řekl, že bude třeba ze tří čtvrtin
nově vybudovat metropoli Port-au-Prince. Ještě více ale bylo podle OSN
postiženo město Leogane, kde zemětřesení zničilo či poškodilo 80 až 90
procent budov.

Ze 134 000 obyvatel Leogane západně od metropole jich podle policie zahynulo pět tisíc až 10 000, většina těl je dnes přitom stále pod zřícenými budovami. Zhruba z poloviny byla podle úřadů zničena i města
Jacmel, Gressier a Carrefour na různých místech ostrova.

V Port-au-prince již v pátek přistálo 74 letadel z pomocí z několika zemí včetně USA, Francie a Venezuely, ale distribuce pomoci vázne. Na letišti se hromadí potraviny a materiál, ale vinou zatím špatné koordinace není možné vše dodat potřebným, připustil americký viceadmirál Ted Branch. Haitský prezident René Préval vyzval vyzval mezinárodní společenství, aby rychle sladilo koordinaci pomoci.

Humanitární agentury OSN slíbily, že zrychlí distribuci pomoci Haiťanům. Agentury doufají, že budou s to se denně postarat o asi 60 000 obyvatel. V Port-au-Prince mají na 8 000 pracovníků, další tisíce jich očekávají.

Haiťané vynášejí zboží z jedné ze zhroucených budov

Haiťané vynášejí zboží z jedné ze zhroucených budov

Svědci v Port-au-Prince v sobotu hlásili rostoucí hněv hladových a zoufalých Haiťanů a šířící se rabování. Na jedné z centrálních ulic v Port-au-Prince se rabování zvrhlo v bitku, kdy zhruba tisícihlavý dav bojoval mezi sebou o zboží vybrané ze zřícených obchodů. Muži ozbrojení noži a kladivy se bili kvůli tričkům, batohům, hračkám a dalším předmětům nalezeným v troskách budov.

Lidé jsou zoufalí a prosí o vodu

píše z Haiti reportér MF DNES

Americký prezident Barack Obama v sobotu požádal veřejnost o okamžitou finanční pomoc obětem zemětřesení na Haiti společně se svými předchůdci z Bílého domu Georgem Bushem mladším a Billem Clintonem. "V těchto těžkých chvílích je Amerika sjednocena," řekl.

Na neděli plánuje přílet na Haiti šéf OSN Pan Ki-mun, už v sobotu přiletěla americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Kromě setkání s haitským prezidentem Reném Prévalem má v plánu prohlédnout si rozsah škod a zjistit, jak probíhají záchranné práce. Haiti by měla opustit ještě v sobotu. Její letadlo dovezlo na ostrov několik zásilek humanitární pomoci a zpět poveze evakuované americké občany.

Na Haiti ji doprovází administrátor americké Agentury pro mezinárodní rozvoj (USAID) Rajiv Shah. Clintonová prohlásila, že chce tlumočit haitskému lidu "naši dlouhodobou neochvějnou podporu, solidaritu a sympatie".

Důvody Pan Ki-muna jsou podobné. "Generální tajemník OSN jede v neděli na Haiti, aby demonstroval solidaritu s haitským lidem a podpořil personál OSN na místě," uvádí se v komuniké světové organizace.

USA poskytnou všem Haiťanům dočasný azyl

V pátek se Spojené státy rozhodly, že poskytnou dočasný azyl všem Haiťanům, kteří před 12. lednem, kdy Haiti postihlo ničivé zemětřesení, byli byť nelegálně na území USA. Na přistěhovalce, kteří by přišli do USA po tomto datu, se azyl nevztahuje.

Francouzští a španělští záchranáři vynášejí šedesátipětiletou Američanku, která přežila více než 50 hodin uvězněná v troskách hotelu. (15. ledna 2010)V Port-au-Prince pokračují záchranné práce. (15. ledna 2010)

Vzhledem ke katastrofě historických rozměrů podle ministryně vnitřní bezpečnosti Janet Napolitanové USA poskytne Haiťanům status dočasné ochrany. Ten se obvykle vztahuje na nelegální přistěhovalcům ze zemí, které postihla přírodní neštěstí, válečné konflikty, nebo těm, co se nemohou bezpečně do svých domovských zemí vrátit.

V praxi to mimo jiné znamená, že Haiťané, kteří dosud byli v USA nelegálně, mohou v USA nyní beztrestně zůstat, žít a legálně pracovat stejně jako ti, kdo mají oficiální pracovní povolení. Status dočasné ochrany se pro Haiťany uděluje na období osmnácti měsíců.

Pomoci mohou i Češi

České organizace vyhlásily finanční sbírky na pomoc obětem úterního ničivého zemětřesení na Haiti.

- Člověk v tísni - konto 40954095/0300 u ČSOB. Posílat lze sms ve formě "DMS SOSHAITI" na číslo 87777.

- Číslo konta Arcidiecézní charita Olomouc u Komerční banky je 35-1868350237/0100, variabilní symbol 99999.
Dárcovská sms pro charitu má tvar DMS HAITI na číslo 87777.

- ADRA připravuje vyslání humanitární pomoci, na kterou lze přispět zasláním finančních prostředků na účet č. 4028 4028/0300, variabilní symbol 391, nebo zasláním dárcovské sms v hodnotě 30 Kč ve formě DMS ADRA na číslo 87777

- Lékaři bez hranic vyhlásili veřejnou sbírku na pomoc obětem zemětřesení na Haiti a do oblasti posílají také chirurga z ČR.Číslo sbírkového účtu: 210 10 50 700 / 2700, variabilní symbol 111.

- Český červený kříž vyhlásil sbírku, jejíž výtěžek jde na náklady pomoci Mezinárodního výboru Červeného kříže v oblasti. Pomoc probíhá už nyní. Příspěvky lze zasílat na účet 222 826/5500 (bez variabilního symbolu)

Autoři: , , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

V obraně budeme spolupracovat, oznámili ministři zahraničí EU

Americké letouny F/A-18  a japonská F-15 přelétávají nad letadlovou lodí Ronald...

Ministři zahraničí pětadvaceti členských zemí Evropské unie v pondělí potvrdili vznik stálé spolupráce v obranné...

Trajekt ve Francii uvázl v bouřce na mělčině, evakuovali tři sta lidí

Trajekt s více než třemi stovkami lidí na palubě uvízl během neděle v Calais na...

Trajekt s více než třemi stovkami lidí na palubě v neděli uvázl v Calais na severu Francie. Když se v bouřlivém počasí...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Najdete na iDNES.cz