Demonstrace proti haitskému prezidentovi Michelovi Martellymu (11. ledna 2015).

Demonstrace proti haitskému prezidentovi Michelovi Martellymu (11. ledna 2015). | foto: AP

Haiti si připomíná zemětřesení, zbídačenou zemí otřásají protesty

  • 33
Je to právě pět let, co Haiti zasáhlo ničivé zemětřesení, při kterém zemřely desetitisíce lidí. Místo vzpomínkových akcí však ostrovní země žije demonstracemi za odstoupení prezidenta Michela Martellyho, který se na poslední chvíli snaží vyjednat dohodu s opozicí.

V pondělí na Haiti končí mandát zákonodárcům a pokud jim místní Kongres do půlnoci neschválí prodloužení mandátu, prezident Martelly bude moci vládnout pomocí dekretů.

Jeden z nejchudších států západní polokoule zasáhla vlna protestů na konci loňského roku. Oponenti vinní Martellyho, že zfalšoval volební výsledky v roce 2011, které ho vynesly do čela země, a že se snaží překazit dohodu mezi zákonodárci, aby mohl vládnout sám.

Demonstranty neuspokojilo odstoupení premiéra Laurenta Lamothea v polovině prosince ani dohoda, kterou představil Martelly před dvěma týdny. Prezident tehdy prohlásil, že se dohodl s Kongresem na řešení krize. Podle dohody měli poslanci zůstat ve svých funkcích do 24. dubna a senátoři do 9. září.

Nejtvrdší část opozice, která podle al-Džazíry ovládá klíčové posty v Kongresu i část demonstrantů, je i proti nedělní dohodě, podle které by se do konce roku 2015 konaly volby do Kongresu i ty prezidentské. Prezident ji dosáhl společně s dvaceti lídry pozdě večer v neděli. Kongres o dohodě má teprve hlasovat.

Lidé v ulicích nadále volají po odstoupení prezidenta. V neděli se střetli s policií, která proti nim v hlavním městě Port-au-Prince použila slzný plyn a vodní děla.

I po pěti letech tisíce lidí nemají domov

Otřesy o síle sedm přišly 12. ledna 2010 v 16:53 místního času. Zemřelo při nich podle různých odhadů 160 až 300 tisíc lidí a 1,5 milionu obyvatel se ocitlo bez střechy nad hlavou. Podle BBC stále 80 tisíc lidí žije ve stanových táborech a pouze 67 procent má přístup k latrínám.

Haiti pět let po katastrofě

Přestože prezident Martelly tvrdí, že se životní úroveň Haiťanů zlepšila, život místních je horší než před ničivým zemětřesením. Svědčí o tom i slova belgického fotografa Gaela Turinea, který život na karibském ostrově dokumentuje posledních deset let.

„Když jdete okolo hlavního města Port-au-Prince, stále vidíte, že polovina domů je zde zničená,“ řekl magazínu TIME fotograf Turine. Upozornil, že do země proudila humanitární pomoc nevídaného rozměru a přestože z centra hlavního města zmizely stany, tak lidé žijí na předměstí ve „smontovaných chatrčích“.

„Haiťané se nacházejí v horší sociální a ekonomické situaci než před zemětřesením, ale cítím z nich společnou vůli. Vedla je k tomu, že o některé čtvrtě se starají sami: čistí ulice, zakládají školy a tak dále. Jsou k tomu nuceni vládou, která tyto služby není schopna zajistit,“ tvrdí Turine.

Podívejte se, jak Haiti vypadalo po zemětřesení:

12. ledna 2010


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue