Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Haiťané proti choleře bojují i pomocí vúdú, říká šéfka české mise

  22:58aktualizováno  22:58
Cholera je pro obyvatele Haiti něco naprosto nového. Často se proto uchylují k vúdú a šamanům. Pracovníci humanitární organizace Člověk v tísni se vrhli do boje proti epidemii, soustředí se především na prevenci. Šéfka české mise Marie Skálová tvrdí, že ji stále nové krize spíše nabíjejí než vyčerpávají.

Počet obětí epidemie cholery na Haiti se rychle blíží tisícovce. Mezi obyvateli se rozšířila fáma, že nákazu rozšířili nepálští příslušníci stabilizační mise OSN. Pověsti v úterý způsobily nepokoje u základny OSN ve městě Cap-Haitien. Při střetech zahynuli dva Haiťané a dalších dvacet lidí bylo zraněno.

Mezi organizacemi, které po ničivém zemětřesení v lednu vyslali svoji misi na ostrov, je i český Člověk v tísni. Atmosféru na ostrově a možnosti boje proti nemoci přibližuje šéfka mise Marie Skálová.

Kdy a jak se začala nemoc na Haiti šířit?
Cholera byla na Haiti potvrzena v polovině října. Minulý týden se dostala i do hlavního města Port-au-Prince, kde stále žije více než milion lidí v provizorních stanových táborech, které vznikly po lednovém zemětřesení. Právě toto místo je pro další šíření kritické.

Lidé tu žijí ve velmi stísněných podmínkách se špatných přístupem ke kvalitní vodě a selhávajícím systémem provizorních latrín. Do neděle podle oficiálních údajů zemřelo na Haiti přes devět set lidí. Nakaženo je téměř 15 tisíc.

Vedoucí mise Člověka v tísni na Haiti Marie Skálová (vlevo) při práci v terénu

Vedoucí mise Člověka v tísni na Haiti Marie Skálová (vlevo) při práci v terénu

Jak vypadá situace v místních nemocnicích?
Nemocnice na Haiti začínají být přeplněné. Neziskové organizace se chystají i na to, že možná budou muset pacienty léčit na ulicích. Propuštění pacienti se navíc ve většině případů vracejí domů, kde se cholera vyskytuje i nadále.

Cholera

Cholera je akutní střevní onemocnění způsobené bakteriemi z lidských výkalů a přenáší se znečištěnou vodou a jídlem. Mezi hlavní symptomy patří průjem a zvracení, které vedou k vážné dehydrataci organismu a bez léčby i smrti. Nemocní mohou přijít až o 25 litrů tělesných tekutin denně. Lečí se antibiotiky a rychlým dodáváním tekutin. Prevence začíná od mytí rukou, převařování vody a dodržování základních hygienických pravidel.

V zemi bylo otevřeno i několik cholerových center, která provozují humanitární organizace (např. Lékaři bez hranic). Centra byla zřízena v místech s největší koncentrací nakažené populace, to je na severu země a v centru hlavního města Port-au-Prince.

V Petit Goave, kde působíme, bude cholerové centrum otevřeno pravděpodobně během několika dní. Zatím tu je potvrzených 26 případů nemoci. Epidemii cholery se ale během několika dní na Haiti vyřešit nepodaří. Půjde o dlouhodobější proces.

Jaká je reakce vlády a cizích humanitárních organizací?
Síť státních nemocnic je velice slabá a naprosto nevybavená. Intervence humanitárních organizací je nezbytná. Mezinárodní organizace se intenzivně věnují diagnostice a léčbě nemocných, velký důraz je ovšem kladen i na prevenci šíření epidemie. Do té se mimo jiných zapojuje i Člověk v tísni.

Jak pomáhá Člověk v tísni?
Člověk v tísni organizuje hygienická školení učitelů ve školách, v dětských centrech či zástupců obcí. Do škol dodáváme stanice na čištění rukou. Rozdáváme kýble, mýdla a chlor. Tiskneme a distribuujeme informační letáky. Spolupracujeme s mladými hudebníky a divadelníky, kteří mládeži vysvětlují prevenci cholery srozumitelnou formou. To je naprosto klíčové. Cholera se za poslední desetiletí v zemi nevyskytla. Lidé s ní tedy nemají zkušenost a neznají možnosti léčby či prevence.

Člověk v tísni učí děti, jak předcházet nákaze. I pomocí těchto děrovaných plechovek

Člověk v tísni učí děti, jak předcházet nákaze. I pomocí těchto děrovaných plechovek

Pomáhají ještě lidé z České republiky, nebo už vlna solidarity opadla?
Zájem lidí v jisté trajektorii kopíruje zájem medií. Od chvíle, kdy se zprávy o choleře začaly objevovat, znovu se nám ozývají.

Zasáhla epidemie nějakým zásadním způsobem fungování Vaší mise?
Pracujeme s obrovským nasazením v dost rychlém a někdy adrenalinovém tempu. Kromě cholery se potýkáme se špatnou bezpečnostní situací na Haiti a s ne vždy přátelským přístupem místních úřadů. Mě osobně tyhle stále nové krizové situace nabíjejí. Máme tu také skvělou komunitu kamarádů z ostatních organizací.

Příbuzná osmileté Monithy Silney , která zemřela na choleru, pláče během pohřbu v Port-au-Prince (15. listopadu 2010)Cholera se na Haiti šíří především díky nehygienickým podmínkám (15. listopadu 2010)

Jak vnímají epidemii cholery sami obyvatelé Haiti?
Choleru vůbec neznají. Je třeba jim vysvětlit, že je sice pravda, že nemoc může zabíjet, ale že se dá zároveň poměrně snadno léčit a je tedy nezbytně nutné vyhledat při příznacích nemoci lékařskou pomoc.

Ohledně nemoci v zemi panuje velká panika, která místní nutí, aby se o prevenci opravdu zajímali. Stále ale nedůvěřují nemocnicím a s nemocí bojují pomoci vúdú nebo místních šamanů. Bojí se, že nově otevíraná Centra na léčbu cholery zvýší výskyt nemoci v jejich okolí. Proto jim musíme vysvětlovat, že naopak zabrání dalšímu šíření.

Mise na Haiti

Petit Goave, Haiti

Člověk v tísni působí na západě země ve městě Petit-Goave. Na místě má čtyři zahraniční zaměstnance a zhruba 40 místních zaměstnanců, kteří jsou zapojení do projektů obnovy po zemětřesení (zejm. v oblasti školství a ochrany dítěte). Prevence cholery je nejnovější starostí humanitární mise.

Přispět lze na sbírku Člověka v tísni SOS Haiti na konto 40954095/0300 nebo prostřednictvím dárcovské SMS ve formě DMS SOSHAITI na číslo 87777.

Přispět lze také prostřednictvím České katolické charity na konto 35-1868350237/0100, VS 99999 či odesláním DMS HAITI na číslo 87777.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Jiskření nad Eufratem. Americké raptory světlicemi zaháněly ruské Su-25

Americký letoun F-22 Raptor po startu ze základny Ämari v Estonsku

Dvě americká stíhací letadla F-22 Raptor podílející se na bojích v Sýrii na sebe musela světlicemi upozornit piloty...

Havárie autobusu s vlakem ve Francii má další oběti, zemřely dvě dívky

Záchranáři zasahují po srážce školního autobusu s vlakem poblíž...

Bilance tragické nehody školního autobusu, do nějž na jihu Francie narazil vlak, se zvýšil. K dosud čtyřem potvrzeným...

Polský „Fritzl“ dostal 25 let za mřížemi. Zneužíval manželku a dceru

Násilí (ilustrační foto)

Pětadvacet let za mřížemi stráví podle odvolacího rozsudku soudu v Gdaňsku osmačtyřicetiletý muž, jemuž přezdívají...

Recept na sladký vánoční salám
Recept na sladký vánoční salám

Letos zkuste vánoční cukroví trochu jinakNajdete na iDNES.cz