Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Muž se v nemocnici pohádal s lékařem, bránil těhotnou manželku

  9:15aktualizováno  9:15
Měl to být rutinní rozhovor o termínu předčasného porodu císařským řezem. Přerostl ale v hádku a téměř až ve fyzický konflikt mezi primářem gynekologie Petrem Švábem a manželem těhotné ženy Petrem Waldhauserem přímo v ambulanci karlovarské nemocnice.
Těhotná žena si odnesla z karlovarské nemocnice nepříjemný zážitek. Ilustrační foto

Těhotná žena si odnesla z karlovarské nemocnice nepříjemný zážitek. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Dramatická scéna se odehrála v květnu, když Waldhauser doprovázel manželku do ordinace a zastal se jí. Podle něho se primář choval k vystresované, plačící a bolestmi sužované ženě arogantně a nešetrně.

Dával jí prý najevo svou převahu a rozhovor nezvládl. Primář Šváb se nemohl vyjádřit, čerpá až do konce července dovolenou.

Vedení krajské nemocnice na stížnost manželů zareagovalo omluvou. Zároveň ale gynekologa podrželo. "Rozhodně nešlo o zlý úmysl," uvedl Švábův nadřízený, lékařský ředitel Josef März.

Přečetl si vyjádření zdravotnického personálu, který byl svědkem konfliktu. A dospěl k názoru, že šlo o nedorozumění. "Určitou roli jistě sehrálo vaše rozrušení při starosti o osobu blízkou. Plně to chápu," napsal März Waldhauserovi. Toho ale styl omluvy neuspokojil.

Šokovaná žena se bála velmi těžkého porodu

Jednačtyřicetiletá žena přišla na další kontrolu do ordinace v nemocnici a byla přesvědčena, že za dva dny bude moci v 37. týdnu těhotenství nastoupit do porodnice. Primář jí ale během hovoru řekl, že termín operace ruší a rozhodl, že dítě přijde na svět spontánně.

Tím ženu šokoval. Dlouho totiž trpěla křečemi do rukou a nesnesitelnými bolestmi zad. Navíc se bála velmi těžkého porodu a komplikací, protože plod byl v děloze natočen hlavou nahoře.

"Chování primáře Švába pro mě bylo v podstatě psychickým týráním vystrašené ženy, která se obává o své dítě. Její bolesti zpochybnil a vyslovil domněnku, že lžeme, abychom porod uspíšili," líčí Waldhauser počátek váznoucí komunikace.

"Argumentoval výčtem svých úspěchů kdesi v Africe. Neustále omílal fráze o lékařských kongresech a tabulkách. Na pokus manželky, že ona cítí, že má rodit už teď, odpovídal: Neskákejte mi do řeči, teď mluvím jenom já," pokračoval Waldhauser.

Pak už se to podle jeho slov jen zhoršovalo. Nakonec při hrozícím střetu dělilo jejich hlavy od sebe jen pár centimetrů. Waldhauser si dovolil gynekologa napomenout, aby ženu začal konečně poslouchat. A aby přestal vyprávět o kongresech a o Africe.

Načež se Šváb údajně obrátil k ženě s výčitkou, jak hrozného a nevychovaného manžela má. "Na oslovení 'pane doktore' manželku stále opravoval: Ale já nejsem doktor, já jsem primář!"

Následoval neúspěšný pokus urovnat spor na sekretariátu vedení nemocnice. "Primář si na závěr neodpustil vítěznou větu: Jsem rád, že jsem se vás zbavil," líčí Waldhauser.

V Sokolově šlo vše bez potíží

Den po výstupu v karlovarské nemocnici odjel se ženou do sokolovské porodnice. Tam ji okamžitě přijali a porod císařským řezem provedli.

Petr Waldhauser se nemůže zbavit dojmu, že z lékaře čišela samolibost, arogance a pocit nadřazenosti. "Zjevně zapomněl, že se rozhodl pro povolání, které je darem a posláním."

Lékařského ředitele krajské nemocnice Josefa Märze negativní dojem klientů mrzí, podobným situacím prý ale nelze zcela zabránit. "Celou situaci jsme probírali společně se zdravotníky s důrazem na nutnost empatického jednání a komunikaci s klienty," ujistil März.

Jakýkoliv zdravotní problém je podle něho vždy stresovou situací a personál by ji měl zvládat nejen po odborné stránce.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Senior v Telči srazil na přechodu pro chodce ženu a čtyřleté dítě

Taxík ženu nabral na přední část kapoty a na sklo.

Osmdesátiletý řidič osobního vozu ve čtvrtek v Telči na Jihlavsku srazil ženu a čtyřletého chlapce. Oba chodce převezli...

Na Příbramsku havarovalo auto s chemikáliemi, lidé mají zákaz větrání

Na Příbramsku havarovalo auto s chemikáliemi, lidé mají zákaz větrání....

Dopoledne sjelo nedaleko obce Pňovice na Příbramsku ze silnice auto s nákladem chemických látek. Řidič utrpěl lehké...

Opilec bloudil lesem. Zachránil ho hovor s otcem, který navedl policisty

Ilustrační snímek

Telefonát otci zachránil opilého mladíka, který zmateně bloudil lesem na okraji Brna a obával se umrznutí. Nakonec...

Najdete na iDNES.cz