Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hacker nás nepoškodil, říká správce czech.cz

  11:47aktualizováno  11:47
Webovou stránku Správy českých center www.czech.cz, která má poskytovat především cizincům základní informace o České republice, napadli o víkendu počítačoví piráti. Server se technikům podařilo ze zajetí hackerů vymanit až po mnoha hodinách. "Na serveru žádná cenná data nejsou a nevznikla ani žádná škoda," řekl zpravodaji iDNES správce stránky Ondřej Rudolf. Server byl podle něj zabezpečen stejně jako většina v ČR. "S největší pravděpodobností se nám hacker naboural do systému zvenku. Myslím si, že ze Spojených států," dodal Rudolf.

Co se od soboty do neděle dočetl návštěvník na www.czech.cz:

"our first victory. you have been dominated. hackweiser owns you, and you and you and you and you++ citizens of the czech republic, you are now under a new leader. this is the most recent picture of him: (hes the smaller guy, cause our leader is always on top) here he comes to speak now: ahem ahem, thanks pantera. I would like to say thanks to hackweiser for making my dream of becoming supreme taco leader of the .cz republic, and as a small gratitude to them, I have declared .cz a SOCIALIST government. HEHEH H4W H4W H4W, B173 M3 G30RG3 BU5H. (ok so that last part was me, meh =P) hackweiser wins this round, who will we st0mp next?"

V překladu: "Naše první vítězství, jste ovládnuti. Hackerweiser vás má, vás taky, vás taky... Občané České republiky, nyní máte nového vládce. Zde je jeho nejnovější foto (je to ten menší chlapec, protože vůdce je vždy nahoře). Proslov: ehmm, ehmm, děkuji, Pantere. Rád bych poděkoval Hackerweiserovi, že uskutečnil můj sen stát se vládcem .cz republiky a jako malou satisfakci vyhlašuji SOCIALISTICKOU vládu. HEHEH H4W H4W H4W, B173 M3 G30RG3 BU5H. (Ok, ta poslední část jsem já =P) Hackweiser vyhrál toto kolo, koho dostane jako dalšího?"
Ptrohlášení Správy českých center si přečtěte ZDE.
Technici podle správce sítě odstřihli server od okolního světa. "Stoprocentní bezpečnost ale neexistuje," řekl Rudolf.

Hackeři "spravovali" stránku od soboty do neděle
Správcům oficiální internetové stránky Správy českých center "czech.cz", která je součástí portálu ministerstva zahraničí a patří k nejcennějším v zemi, se podařilo vymanit ze zajetí hackerů až po mnoha hodinách. 

Počítačoví piráti ho napadli v sobotu a správce odstranil jejich dílo až v neděli odpoledne. "Nedaří se mi s techniky Správy českých center spojit," řekl mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil v neděli v poledne agentuře TVD. "Doufám, že už o tom vědí a pracují na odstranění," dodal.

Hackeři: Naše první vítězství
Na stránce www.czech.cz, která má zprostředkovávat informace o Česku v zahraničí, se v sobotu objevila jen černá stránka s fotografií dvou malých černoušků a text v angličtině: "Naše první vítězství... Občané České republiky, nyní máte novou vládu. Zde je její nejnovější foto (je to ten menší chlapec, protože vůdce je vždy nahoře)."

Správa českých center je příspěvková organizace ministerstva zahraničních věcí. Na jiné stránce Správy, kterou hackeři nenapadli, se píše, že "hlavním cílem organizace je upoutat zájem široké zahraniční veřejnosti a představit Českou republiku jako vyspělý demokratický stát, se kterým lze navázat důvěryhodnou spolupráci."

Stránka ministerstvu nepatří, říká Pospíšil
Pospíšil namítl, že stránka www.czech.cz ministerstvu nepatří, protože má vlastní adresu. Ovšem právě stránce ministerstva zahraničí je odkaz na www.czech.cz pod titulkem Informace o ČR. 

Hackeři však stránku www.czech.cz nenapadli pouze jednou. V jedné z předchozích verzí na ni někdo, kdo si říká Prime Suspectz, umístil fotografii pohublého muže a nápis: "Administrátore, promiň. Hledej svou bezpečnost, byla prolomena."

Loni v prosinci napadli hackeři stránky ministerstva vnitra a umístili na ně inverzní fotografii ministra Stanislava Grosse. Případ dosud nebyl objasněn.

Výřez stránky www.czech.cz, kterou v sobotu 17. března 2001 napadli hackeři

Jedna z verzí stránky www.czech.cz, která byla v sobotu 17. března 2001 napadena hackery

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Majitel části hřiště si ohradil pozemek, kůly zabetonoval před brankou

Majitel čtvrtiny fotbalového hřiště v Přešťovicích  si svůj pozemek ohradil...

Jámy a v nich zabetonované železné kůly vyrostly takřka přes noc na fotbalovém hřišti v Přešťovicích na Strakonicku....

Další z rubriky

DOKUMENT: Projev prezidenta Zemana na sjezdu KSČM

Prezident Miloš Zeman na sjezdu KSČM v Nymburku (21.4.2018)

„Vážený soudruhu předsedo, milý Vojto, vážené soudružky, vážení soudruzi, dovolte mi, abych vás pozdravil tímto starým...

Soudružky a soudruzi, únor nebyl vítězný, ale prohraný, řekl Zeman KSČM

Prezident Miloš Zeman na sjezdu KSČM v Nymburku (21.4.2018)

Prezident Miloš Zeman vystoupil na sjezdu komunistické strany. „Soudruzi a soudružky,“ řekl delegátům s tím, že je...

Vítej, Ty, který jsi v rozhodnou chvíli nemlčel, řekl Duka nad rakví Berana

Ostatky kardinála Josefa Berana budou pohřbeny v katedrále sv. Víta na Pražském...

Čeští věřící v sobotu slavnostně uvítali znovu v jeho vlasti kardinála Josefa Berana, jehož tělo spočívalo téměř pět...

Najdete na iDNES.cz