Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Haagský soud vyhlásil u chrámu v Kambodži demilitarizovanou zónu

  17:22aktualizováno  17:22
Mezinárodní soudní dvůr v Haagu nařídil Kambodži a Thajsku, aby okamžitě stáhly své jednotky z okolí hinduistického chrámu Preah Vinear a vyhlásil kolem památky demilitarizovanou zónu. Při bojích o sporná území na hranici zemřely od února desítky lidí.

Kambodžský policista hlídá chrám Preah Vihear | foto: AP

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) odůvodnil své rozhodnutí tím, že je situace na sporných územích kolem tisíc let staré svatyně nestabilní a může se dále zhoršovat. Právně závazný verdikt prošel tribunálem poměrem jedenáct ku pěti hlasům.

Předsedající soudce Hisaši Owada zároveň oběma zemím nařídil, aby do oblasti pustily pozorovatele ze Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN). Rozhodnutí, které je jen prvním krokem v dlouhé právní bitvě o přesné určení hranic komplexu, obě země přivítaly.

Soud o určení hranic se potáhne léta

Spor, který se táhne od padesátých let, kdy oblast opustili Francouzi, ale zřejmě jen tak neskončí. V roce 1962 sice Mezinárodní soudní dvůr chrám přiřkl Kambodži, ale tehdejší výrok se netýká okolních pozemků ani přístupových cest, které kontrolují Thajci. Právě tyto otázky teď musí vyjasnit ICJ.

Ostré spory opět vypukly v roce 2008, když UNESCO zapsalo svatyni zasvěcenou hinduistickému bohu Šivovi na seznam světového kulturního dědictví. Od té doby sporné území opustily desítky tisíc lidí a desítky vesničanů utrpěly při bojích zranění.

Poslední boje se rozhořely letos na jaře a značný vliv na rozpoutání nového násilí měla před volbami vlivná thajská nacionalistická hnutí. Při únorových střetech zemřelo v oblasti deset lidí a v dubnu si boje vyžádaly dalších 18 obětí.

Chrám Preah Vihear leží na hranici Thajska a Kambodži.

Chrám Preah Vihear leží na hranici Thajska a Kambodži.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Při zásahu armády zemřel „Venezuelský Rambo“, smrt vysílal na internetu

Policista Oscar Pérez se účastnil smuteční akce za oběti protestů ve Venezuele...

Bývalý venezuelský policista Óscar Pérez, přezdívaný "Venezuelský Rambo", který se pro některé stal symbolem boje proti...

V Kosovu zavraždili předáka místních Srbů, Bělehrad je v pohotovosti

Oliver Ivanovič na snímku z října 2004

Čelný politik srbské menšiny v Kosovu Oliver Ivanovič byl v úterý zavražděn v Kosovské Mitrovici. Oznámila to srbská...

EU přitvrzuje jednání s Londýnem, volný pohyb chce i dva roky po brexitu

Donald Tusk během projevu v Evropském parlamentu (16. ledna 2017)

Brusel bude podle informací serveru Politico prosazovat, aby byla zachována stávající práva občanů EU žijících ve Velké...

Najdete na iDNES.cz