Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Haag Izraeli: zbourejte zeď, je nezákonná

  17:03aktualizováno  17:03
Mezinárodní soud OSN v Haagu rozhodl, že zeď, kterou staví Izrael na západním břehu Jordánu, je ilegální. Podle tribunálu odporuje mezinárodnímu právu a Izraelci by ji měli zbourat. Ti verdikt odmítli s tím, že plot potřebují jako ochranu před palestinským násilím.

INFOGRAFIKA - Bezpečnostní plot mezi Izraelem a palestinským územím

"Konstrukce zdi a režim, který k ní náleží, jsou porušením mezinárodního práva," prohlásil soud v nizozemském Haagu. OSN už v minulosti vyzvala, aby země stavbu ukončila. - více zde

Soud označil zeď za předstupeň k anexaci palestinských území. Znamená prý také vážné porušení práva Palestinců na vlastní realizaci. Podle soudců jsou nezákonné také židovské osady, které vznikly na okupovaném území.

Plot, který Izrael staví na západním břehu řeky Jordán, by podle soudců OSN měl být zbourán. Navíc by Izrael měl zaplatit náhradu za škody, které stavbou způsobil Palestincům.

Izraelští zástupci už se nechali slyšet, že verdikt nebudou akceptovat, protože plot židovští osadníci potřebují. "Soudu se nepodařilo podchytit kořen tohoto problému, kterým je palestinský teror," řekl izraelský mluvčí ministerstva zahraničí.

Podle Izraele navíc nemá Mezinárodní soudní tribunál v Haagu kompetence, aby rozhodoval o dění v zemi. Soudci se ovšem hned na začátku shodli, že také Izrael spadá pod jejich jurisdikci.

Zeď Izraelci zkonstruovali jako ochranu proti palestinským sebevrahům. Aby se za ní někdo dostal, musí projít přes kontrolní stanice, kde by vojáci odhalili, pokud půjde o teroristu.

Na stranu haagského tribunálu se postavila také Evropská unie, která ústy mluvčího komise Jeana-Christopha Filoriho vzkázala, že Izrael by měl stavbu odstranit. "EU trvá na tom, aby Izrael odstranil zeď z okupovaných palestinských území."

Zástupci Palestinců pochopitelně rozhodnutí soudu přivítali a prohlásili, že budou požadovat, aby OSN uvalila na Izrael finanční sankce.

"Dalším krokem, který podnikneme, bude snaha přinutit Valné shromáždění OSN a Bezpečnostní radu, aby přijaly rezoluci, která by Izrael izolovala a donutila ho zaplatit odškodné," uvedl Arafatův spolupracovník Nabil Abú Rudeineh.

V tom našli Palestinci také zastání u mezinárodního tribunálu, protože ten vyzval Radu bezpečnosti OSN, aby zasáhla proti stavbě zdi a podnikla kroky nutné k jejímu přerušení.

Izrael postavil na západním břehu Jordánu obří plot, který má chránit židovské osadníky před palestinským terorem. (9. července 2004)

Letecký pohled na zeď, kterou Izrael staví na západním břehu řeky Jordán. Plot má chránit židovské osadníky před palestinským násilím. (9. července 2004)

Letecký pohled na zeď, kterou Izrael staví na západním břehu řeky Jordán. Plot má chránit židovské osadníky před palestinským násilím. (9. července 2004)

Letecký pohled na zeď, kterou Izrael staví na západním břehu řeky Jordán. Plot má chránit židovské osadníky před palestinským násilím. (9. července 2004)

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

OBRAZEM: Američanky demonstrovaly za práva žen, hlavním terčem byl Trump

Tisíce lidí se v sobotu  po celých Spojených státech účastnilo druhého pochodu...

Desetitisíce lidí se v sobotu po celých Spojených státech účastnily pochodu za práva žen, který byl uspořádán v rámci...

Pozor na laviny v Alpách. Sníh odřízl některá lyžařská střediska

V Alpách hrozí laviny, varují meteorologové.

Kvůli hustému sněžení na západě Rakouska varují meteorologové před lavinami v Alpách, ve spolkových zemích Tyrolsko,...

Zemřel „papež francouzské kuchyně“ šéfkuchař Paul Bocuse. Bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel světoznámý francouzský kuchař Paul Bocuse (na snímku...

Ve věku 91 let zemřel jeden z nejznámějších kuchařů světa Paul Bocuse. Držitel michelinských hvězd měl pověst...

Najdete na iDNES.cz