Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

H-Systém vyplácel mzdy lidem z ČSSD

  22:59aktualizováno  22:59
Část peněz, které před lety vložili podvedení klienti do zkrachovalé společnosti H-Systém, končily i v rukou sociálních demokratů. Před volbami v roce 1996 neměla ČSSD na výplatu několika zaměstnanců aparátu strany a finanční nouzi vyřešila jednoduše: tito lidé uzavřeli smlouvy s H-Systémem, stali se jeho agenty a dostávali pravidelný příjem. "Když tehdy nebylo na výplaty zaměstnanců Lidového domu, dostal jsem nabídku uzavřít smlouvu s H-Systémem. Bylo to myslím na rok a dostával jsem tuším kolem pěti tisíc korun měsíčně," říká tehdejší mluvčí Miloše Zemana Václav Erben.

Dodává, že jakmile smlouvu získal, cítil závazek sehnat nějakého klienta, a tak přesvědčil svoji dceru. "Utopila tam několik set tisíc."

Podobně jako Erben dostalo smlouvy s H-Systémem zhruba deset sociálních demokratů. To, že tato praxe v Lidovém domě před čtyřmi lety fungovala, potvrzuje i tehdejší místopředseda strany Karel Machovec: "Dozvěděl jsem se o tom těsně před volbami v roce 1996, když jsem se zajímal o to, z jakých peněz zaplatíme tehdejšího poradce volební kampaně Egona Lánského, a kdosi mě upozornil na tuto možnost. Na to jsem nepřistoupil."

O spolupráci Lidového domu s H-Systémem (který se už v té době topil v dluzích a bylo zřejmé, že klienti o své peníze s největší pravděpodobností přijdou) se posléze dozvěděl i předseda strany Miloš Zeman. Dnes si prý už nic nepamatuje.

Jako první ho údajně upozornili bývalý místopředseda ČSSD Ivo Svoboda a jeho poradkyně Barbora Snopková. Ti po svém nástupu do Lidového domu na jaře 1997 převzali stranickou pokladnu a přišli na spojitost s H-Systémem. Považovali to za natolik závažné, že šli Zemana informovat okamžitě - do budovy Poslanecké sněmovny, která právě zasedala.

"Skutečně jsme to panu předsedovi řekli," potvrdila nyní Snopková. Zemanova reakce prý byla velmi neurčitá. Nic bližšího Snopková prozradit nechtěla.

Šéf ČSSD dostal prakticky stejnou informaci o smlouvách zaměstnanců strany s H-Systémem i od občanského sdružení Maják, které založili podvedení klienti H-Systému.

"Panu Zemanovi jsme napsali celkem čtyři dopisy, ve kterých jsme mu psali, že máme informace o vyplácení různých lidí z ČSSD H-Systémem," uvedla členka vedení Majáku Jitka Drunetská.

Miloš Zeman výslovně nepopírá, že by o spojení H-Systému a Lidového domu nevěděl.

"Jestli mi někdo takovou informaci dával, si na mou duši nepamatuji. Možná to bylo v době, kdy nebyl ještě H-Systém v podezření, a já tomu nevěnoval pozornost. Opravdu nevím," řekl premiér tuto neděli.

Na všechny další otázky, například jestli to považuje za problém, Zeman odpovídal: "Vždyť to máme na seznamu akce čisté ruce, takže je naším zájmem, aby se H-Systém vyřešil." Kdo smlouvy s H-Systémem do Lidového domu "přinesl"? K tomu se dnes nikdo nehlásí. A lidé, kteří o smlouvách vědí, si buď nepamatují, nebo nechtějí poškodit své stranické kolegy.

Faktem je, že v té době za financování strany zodpovídal dnešní místopředseda Senátu Ivan Havlíček.

"Ty smlouvy byly z okruhu finančního vedení, kde tehdy byl Havlíček. Ten o tom musel vědět," řekl Václav Erben. Ivan Havlíček však tvrdí, že si na nic takového nepamatuje.

"Co to na mě šijete za boudu. Já o žádných smlouvách s H-Systémem nevím," uvedl Havlíček.

Stejně tak před rokem tvrdil, že neví nic o benzinových kartách od Chemapolu, které strana načerno používala a přiznala se k nim až poté, co na případ upozornila MF DNES.

Stejně nesporný fakt je i to, že o H-Systém před několika lety projevoval zájem i dnešní vedoucí týmu premiérových poradců Miroslav Šlouf (s Havlíčkem společně figurovali ve firmě Group S Czech-Consulting).

Televize Nova v září 1997 odvysílala několik reportáží, z nichž vyplynulo jednoznačné spojení Šloufa s H-Systémem. Nejprve šlo o záznam Šloufova telefonátu do redakce deníku Blesk, kde žádal stažení článku o problémech H-Systému. Následovala zpráva o tom, že Šlouf pro H-Systém sháněl klienty, což potvrdil přímo šéf společnosti Petr Smetka.

Zeman tehdy zájem svého poradce vysvětlil tím, že Šloufa pověřil, aby mu pravidelně předkládal "svodky" o aktuálních případech, které vzrušují politickou scénu. "Pan Šlouf mě ujistil, že není jakkoli zainteresovanou osobou ve společnosti H-Systém," řekl Zeman v září 1997. Šlouf na otázky související s H-Systémem nyní nereagoval.

"Zkrátka nechce s vámi komunikovat," uvedla jeho sekretářka.

V roce 1997 sice Šlouf pohrozil televizi Nova za její reportáže žalobou, žádnou však nepodal.

"Nikdy nás za to nezažaloval," uvedl autor tehdejších televizních reportáží Dalibor Balšínek.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Silný vítr vyvrátil vánoční strom v Jablonci, nový vztyčí až po trzích

Nahnutý strom v Jablonci nad Nisou.

Silné poryvy větru naklonily během úterý vánoční jedli na Mírovém náměstí v Jablonci nad Nisou. Hrozilo tak její...

Vydání Babiše. Nerozhodneme, dokud spis nebude ve Sněmovně, oznámil výbor

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku

Vydání lídra hnutí ANO Andreje Babiše a jeho pravé ruky Jaroslava Faltýnka se bude ve Sněmovně projednávat až v příštím...

První den nové vlády. Zeman jmenuje nové ministry Babišova kabinetu

Andrej Babiš v Lánech (13. prosince 2017)

První den pro novou vládu. Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje novou vládu. A Andrej Babiš poté povede první...Najdete na iDNES.cz