Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

H-Systém lovil klienty v Africe

  22:22aktualizováno  22:22
Praha - Dva poradci předsedy vlády Miroslav Šlouf a Jaroslav Sup se před osmi lety zapojili do projektu, který měl úzkou souvislost se zkrachovalým H-Systémem. Oba byli ve vedení společnosti Cité, která nabízela krajanům v Jihoafrické republice pomoc při návratu do země. Součástí nabídky bylo i zprostředkování nákupu nemovitostí, a to i od H-Systému. Jde o další důkaz napojení vlivných osob na projekt, který od klientů a bank "vytahal" přes dvě miliardy a následně zkrachoval. Velká část peněz H-Systému nenávratně zmizela neznámo kde.

Na základě výpovědí krajanů v JAR, členů africké mise a představitelů firmy Cité, je možné částečně zrekonstruovat, co bylo v říjnu 1993 cílem třítýdenní cesty. Akci Pozvání k návratu organizovala krátce před svým krachem Banka Bohemia, firma Cité byla její dceřinou společností.

Kromě Šloufa a viceprezidenta banky Františka Vostřáka se jí zúčastnil i bývalý poslanec LSU Tomáš Štěrba. "Byl jsem tam za krajany. Vím, že Banka Bohemia tam jela s programem, jak sem převést peníze krajanů, kteří o návratu uvažovali. Součástí byla i nabídka H-Systému," řekl Štěrba, který se po odchodu ze sněmovny v roce 1996 věnuje podnikání.

Starosta Sokola v JAR Jan Drahota potvrdil, že přímo Šlouf krajanům nabízel domy H-Systému. "Měli tady výkresy a modely. Někteří krajané projevili zájem," řekl Drahota. Miroslav Šlouf dodnes nepřiznal, že by v Jihoafrické republice lobboval za H-Systém. Loni v pořadu Kotel na Nově pouze poznamenal, že v Africe byl se zástupcem 1. českoamerické realitní společnosti. Ta byla garantem H-Systému.

Zakladatel H-Systému Petr Smetka přitom v září 1997 ještě před svým zatčením v souvislosti se Šloufovou cestou do Afriky prohlásil: "Při této akci byl prezentován nový produkt H-Systému a pan Šlouf tento produkt samozřejmě velmi dobře zná a zřejmě ho doporučoval pár klientům a pár známým." Celá akce Pozvání k návratu nakonec emigrantům nepřinesla vůbec nic. Firma Cité, kterou zastupovali Šlouf a Sup, totiž nedostala od Banky Bohemia přislíbený stomilionový úvěr. Banka v březnu 1994 skončila v nucené správě kvůli vydání garancí, jež mnohonásobně převyšovaly její základní jmění i veškerá aktiva.

Do České republiky se z jihu Afriky posléze přestěhovalo asi šedesát rodin. "Žádná z nich ale za to nevděčí firmě Cité," říká Jiří Troják, který se s manželkou vrátil v roce 1994.

Krajané v Jihoafrické republice podle Trojáka pohlíželi na projekt Pozvání k návratu s nedůvěrou. "Domnívali jsme se, že by nám mohli pomoci převést peníze do České republiky, protože v JAR platí v tomto směru velké omezení. V tom nám ale pomoci neuměli," dodal Troják.

Zatímco o Šloufově účasti v misi není pochyb, u dalšího premiérova poradce a člena vedení Cité Jaroslava Supa to dodnes není prokázáno. "Osobně se mi před několika lety pochlubil, že jeho firma nabízela H-Systém emigrantům v Jižní Africe," uvedl jeden ze Supových bývalých spolupracovníků, který však nyní, kdy neznámý atentátník posílá dopisové bomby, odmítl zveřejnit své jméno.

Jaroslav Sup striktně popřel, že by se cesty do Afriky zúčastnil. "Nebyl jsem tam. S H-Systémem jsem nikdy neměl nic společného," řekl Sup.

Už před rokem nicméně potvrdil své angažmá ve vedení firmy Cité i její plány s návratem krajanů. "V roce 1991 vznikala myšlenka týkající se repatriace bývalých občanů této země žijících Jihoafrické republice v souvislosti s tehdejší změnou volebního systému. Asi deset lidí založilo firmu Cité s tím, že byla představa, že se podaří zainteresovat finanční ústavy," uvedl Sup loni v dubnu.

Pomlčel přitom o tom, že Cité je dceřinou společností zkrachovalé Banky Bohemia. Dodnes se tak nevědělo o napojení Supa a Šloufa na první zkrachovalý finanční ústav v zemi.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Šlechtová se ohání „červeným tlačítkem“. Trochu blouzní, říká Vondra

Ministryně obrany Karla Šlechtová přichází na jednání vlády (17. ledna 2018)

Ministryně obrany Karla Šlechtová tvrdí, že u sebe neustále nosí „červené tlačítko“ pro případ nejvyšší potřeby. Odmítá...

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal prezident Zeman. Hašek mluvil o puči

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Najdete na iDNES.cz