Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Byty z kauzy H-System prodám. Třeba i s obyvateli, říká správce konkurzu

  16:13aktualizováno  16:13
Bytové domy v Horoměřicích, které si dostavěla část podvedených klientů H-Systemu, půjdou do dražby. A to i přesto, že soud nepravomocně rozhodl, že lidé v nich mohou bydlet. iDNES.cz to řekl správce konkurzní podstaty Josef Monsport. Podle něj rozhodnutí z ledna nemění nic na tom, že nemovitosti jsou součástí konkurzu.

Někteří bývalí klienti H-systému přišli k soudu osobně (8. ledna 2015) | foto:  Dan Materna, MAFRA

„Proti rozhodnutí Městského soudu v Praze se budu stoprocentně odvolávat. A i kdyby Vrchní soud v Praze potvrdil to, co řekla soudkyně (městského soudu, pozn. red.) Nataša Reichlová, čemuž vůbec nevěřím, ty domy mám zapsané v konkurzní podstatě, čili je prodám,“ řekl iDNES.cz Josef Monsport, hlavní správce konkurzní podstaty zkrachovalé firmy H-System.

Městský soud na začátku ledna zamítl Monsportovu žalobu, kterou se domáhal vystěhování 60 rodin z domů v Horoměřicích. Proti rozhodnutí je možné podat odvolání k Vrchnímu soudu v Praze (více čtěte zde).

Podle Monsporta se soudní líčení o vystěhování nijak nedotýká samotné podstaty věci. Tedy že nemovitosti i nadále patří do konkurzní podstaty. Proto jsou určeny k prodeji a alespoň částečnému zaplacení pohledávek za zkrachovalou firmou. Monsport tvrdí, že soudní jednání má vliv pouze na to, zda bytové domy budou prodány s jejich obyvateli, či bez nich. „Prodávat budu stejně, ale teď jde o to, jaký bude výtěžek. Je jasné, že pokud se prodává obsazený byt či dům, je to samozřejmě za nižší cenu, a o to méně peněz dostane zbylých nebydlících 950 klientů H-Systemu,“ dodal Monsport.

Byty nejspíš zase půjdou do dražby

Konkurzní správce chce vyčkat rozhodnutí Vrchního soudu o jeho odvolání. „Samozřejmě počkám, abych to neprodával za nižší cenu,“ dodal Monsport s tím, že nemovitosti budou zřejmě prodány formou dražby. Ta u nich už byla v minulosti nařízena, pak ji ale konkurzní správce odložil (více čtěte zde).

„To je neuvěřitelná troufalost a nehoráznost, že to chce prodat i s lidmi, kteří do dostavby investovali,“ reagoval na slova konkurzního správce Martin Junek, zástupce bytového družstva Svatopluk. 

Podle Junka nemovitosti v Horoměřících do konkurzu skutečně spadají. „Ale dostaly se tam jako pozemky a rozestavěné stavby, tedy základové desky a někdy i část zdiva. To, co tam ale dnes je, jsme dostavěli my a to není součástí konkurzu,“ upozorňuje Junek s tím, že lidé mají obavu, že o bydlení zcela přijdou.

Bytové družstvo by nemovitosti chtělo z konkurzní podstaty vyjmout, jenže samo to udělat nemůže. O tom by musel rozhodnout správce konkurzní podstaty. Ten současný si ale něco takového nepřipouští, proto by podle Junka musel přijít jiný. O takové změně by musel rozhodnout věřitelský výbor, z něj byl ale Svatopluk vyloučen. Ustanovit nový věřitelský výbor ale lze až na základě rozhodnutí konkurzního soudce. „Toto bychom velmi rádi iniciovali, ale jde o rozhodnutí soudu,“ dodal Junek.

Milionové investice

Lidé, kteří nemovitosti dostavěli, jsou sdruženi v bytovém družstvu Svatopluk. Většina z nich investovala do H-Systemu jeden milion korun, dokončení bytových domů a vybavení bytů je pak přišlo na další téměř dva miliony korun.

Podle katastru nemovitostí patří pozemky H-Systemu, nemovitosti v Horoměřicích pak právě Svatopluku. V katastru ale stojí, že jsou zapsány do konkurzní podstaty.

Případný prodej pro jejich současné obyvatele znamená, že si byty budou muset koupit a investovat do bydlení další miliony. Nebo si je nekoupí a pak jim hrozí vystěhování, o které bude případně usilovat nový vlastník. Desítky rodin tak budou opět v situaci, která jim hrozila už u městského soudu kvůli Monsportově žalobě.

Soud v pátek vystěhoval jiného klienta H-Systemu

To, že je vystěhování reálné, potvrdilo páteční rozhodnutí Okresního soudu pro Prahu-západ. Na něj se obrátila firma, která vlastní řadový dům ve Velkých Přílepech. Ten měla původně postavit firma H-System a nakonec jej dokončilo bytové družstvo za prostředky jednoho z jeho členů. Dům byl ale později prodán a získala jej firma, která člena Svatopluku zažalovala.

„Soudkyně rozhodla tak, že žalobce (developerská firma, pozn. red.) má skutečně právní důvod k užívání. Žalovaní pak nejsou nájemníci, jak tvrdí, proto musí dojít k vyklizení nemovitosti,“ řekla iDNES.cz mluvčí soudu Sandra Kimmelová. Člen bytového družstva proto má nemovitosti vyklidit do devíti měsíců.

Firma podala žalobu na vystěhování loni v červnu. Rozhodnutí zatím není pravomocné a ve věci je možné podat odvolání.

H-Systemu v 90. letech uvěřily stovky lidí. Poškozených je celkem 1 160 rodin. Projekt, který sliboval výstavbu levných bytů a rodinných domků, fungoval na principu pyramidové hry. Každý zákazník zaplatil v průměru milion korun. První zákazníci skutečně levné bydlení získali, další již ne.

Zakladatel H-Systemu Petr Smetka skončil za podvod na 12 let ve vězení, tři manažery firmy viny zprostila amnestie Václava Klause (více čtěte zde).

Podívejte se na reakce lidí, kteří bydlí v bytech v Horoměřicích, po lednovém rozsudku Městského soudu v Praze:Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Demise vlády, komunista Ondráček neuspěl, dostupnější osobní bankrot

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Vláda hnutí ANO ve středu schválila svou demisi. Andrej Babiš současně zahájil jednání o...

Sokolskou boudu v Janských Lázních nahradí restaurace s pivovarem

Chátrající Sokolská bouda na Černé hoře v Krkonoších (4.12.2015).

Na Černé hoře v Krkonoších by měla v příštích letech vzniknout rozsáhlá restaurace s pivovarem. Vyrůst má na místě...

Babiš slyšel podmínky ČSSD. ANO ale nehodlá nabízet jiného premiéra

Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka, úřadující šéf strany Milan Chovanec a...

Andrej Babiš zahájil jednání o nové vládě a jako možného partnera oslovil ČSSD. „My se do vlády netlačíme. Není to...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz