Děláte z toho divadlo, napomenula soudkyně právničku v kauze H-System

  12:03aktualizováno  12:03
Poslední větev kauzy H-System ani po 13 letech nekončí. Pražský městský soud nemohl rozhodnout o žalobě bývalého konkurzního správce firmy, protože jeho právnička na poslední chvíli předložila listiny staré i 15 let. Podle soudkyně tím mařila práci soudu.

Domy, které si část klientů H-Systemu dokončila ve Velkých Přílepech | foto:  Radek Cihla, MAFRA

„Kdybyste soudu listiny dala včas, ten by si je stačil porovnat, takto z toho děláte akorát divadlo,“ řekla právničce Janě Mrázové při jednání soudkyně Nataša Reichlová.

Právnička, která ve věci zastupuje konkurzního správce a advokáta Josefa Monsporta, na jednání předložila několik starých listin s tím, že se k nim dostala až minulý týden.

„Váš přístup k celému řízení je na pováženou. Nevěřím, že jste tyto důkazy získala až minulý týden,“ dodala soudkyně s tím, že má za to, že právnička maří jednání.

Kauza H-System

Projekt, který sliboval výstavbu levných bytů a rodinných domků, fungoval na principu pyramidové hry. Společnost vznikla v roce 1993, kdy se firma objevila na trhu a začala reklamní kampaň, která přivedla stovky zájemců k levnému bydlení. Každý zákazník zaplatil v průměru milion korun. První zákazníci skutečně levné bydlení získali, další již ne.

Vedení H-Systému následně začalo převádět peníze na další firmy, které ovládalo, či s jejich pomocí splácelo dluhy. Teoreticky měli klienti své domy obdržet do 2 až 3 let od podepsání smlouvy, ale na podzim roku 1997 firma zkrachovala. Firma za dobu své existence stihla dokončit asi jen 30 rodinných domků.

Menší část podvedených založila sdružení Maják. Těm nešlo o nic jiného než dostat v rámci konkursu na majetek H-Systému zpátky své vložené peníze.

Jen osm desítek členů družstva Svatopluk dotáhlo do dnešního dne stavby do konce. A právě oni mohou na celém případu prodělat ze všech nejvíc. Do bydlení "napumpovali" další stovky tisíc a k tomu uzavřeli ještě s bývalým vedením H-Systému smlouvy o pronájmu pozemků.

Soudkyně původně avizovala, že do konce roku vynese rozsudek v kauze, kdy Monsport žaluje Bytové družstvo Svatopluk. U soudu se domáhá, aby zhruba šedesát rodin vyklidilo své byty. Jenže rodiny si je dostavěly za své, když firma H-System zkrachovala.

Kauzu kvůli čtvrtečnímu předložení důkazů musela soudkyně odročit na začátek ledna. Celá věc se přitom vleče už 13 let a Městský soud v Praze ji má na stole už podruhé.

Třináctileté čekání

„Doufala jsem, že tentokrát to skončí. Doufala jsem i ve větší jednací síň, která byla minule přislíbena, ani ta nebyla,“ posteskla si po 40minutovém jednání Monika Němcová. Ta patří ke členům bytového družstva a bydlení v domě slíbeném H-Systemem ji už stálo více než tři miliony. Stejně jako další klienti léta žije v obavě, že byt v Horoměřicích bude muset opustit. Nebo si ho znovu odkoupit za velké peníze.

Jednací síň je skutečně malá, pouze s několika místy na sezení a nevejdou se do ní všichni lidé ze Svatopluku, kteří k soudu pravidelně chodí.

Amnestie

Zakladatel firmy H-System Petr Smetka skončil na 12 let ve vězení, loni soud zamítl jeho žádost o podmínečné propuštění (více čtěte zde).

Tří účastníků celé kauzy se dotkla amnestie vyhlášená Václavem Klausem. Ta mimo jiné smazala podmínky pro tři manažery H-Systemu - Jaroslava Vítka, Jaroslava Eliáše a Ladislava Tůmu (více čtěte zde).

„To, že zástupkyně bývalého správce konkurzní podstaty postupovala, jak postupovala, je její právo, ale myslím si, že to není normální,“ dodala Němcová. „Přesouváme se do roku 2015 a já nevím, co bych k tomu měla říci, protože je to pro mě těžké. Asi budeme čekat další roky, až se něco stane,“ uvedla žena, které se situace už 13 let týká.

Jednání nemusí skončit ani v lednu. I kdyby soudkyně verdikt vynesla, obě strany budou mít možnost se proti rozhodnutí odvolat.

U soudu se řeší byty v Horoměřicích

Část kauzy pokračuje kvůli žalobě bývalého správce konkurzní podstaty Josefa Monsporta. U soudu se už léta domáhá, aby obyvatelé bytů ve Velkých Přílepech a Horoměřicích nemovitosti vyklidili a byty propadly do konkurzu. Majitelé bytů, sdružení do Bytového družstva Svatopluk to ale odmítají, protože bytové domy si na vlastní náklady dokončili. Podle obyvatel jim k tomu dal dobrozdání Monsportův předchůdce Karel Kudláček.

Kudláček v srpnu u soudu potvrdil, že rozhodnutí o dostavení nemovitostí skutečně dal. „Pokud by zůstaly domy rozestavěné ještě jednu zimu, hrozilo jejich zřícení,“ řekl tehdy (více o srpnovém jednání čtěte zde).

Loni v lednu soud vyloučil obyvatele domů ve Velkých Přílepech z jednání a 56 rodinám z Horoměřic přikázal, aby byty vyklidily (více čtěte zde). Družstvo Svatopluk se proti verdiktu odvolalo a Městský soud se musel později k celé věci vrátit.

Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Chladnokrevně zastřelil čerpadlářku, aby mohl uloupit deset tisíc korun

Policie zveřejnila záznam z kamery v čerpací stanici na Mělnicku, na kterém...

Čerpadlářka Jana umyla dva stojany na pumpě Radius v Podhořanech na Mělnicku a vešla zpátky do benzinky za pult. Na...

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Druhá světová válka a holokaust neexistují. Norsko reformuje školství

Vězni z pobočného tábora Ebensee (byl součástí Mauthausenu) po osvobození...

Norská konzervativní vláda chce v plánované školní reformě vynechat z osnov velkou část sociálních věd a historie,...

Další z rubriky

Ženy z Prahy prodávaly nemocné psy z množíren, očkovací průkazy falšovaly

Policie obvinila dvě ženy z pražských Kateřinek z prodávání psů z množíren. Psi...

Pražští kriminalisté po půlročním vyšetřování zahájili trestní stíhání dvou žen, které viní z podvodu, zanedbání péče o...

VIDEO: Dáte mi čaj? Ovocný! Domácí kamera natočila ženu okrádající seniory

Žena se vetřela k seniorce do bytu a kradla jí peníze

Policie dopadla pětapadesátiletou ženu, kterou viní z opakovaných krádeží a podvodů v bytech seniorů. V jednom z nich...

VIDEO: Na auto strážníků přiletěla z chodníku lahev, hodil ji opilý muž

Muž hodil na projíždějící auto strážníků lahev

Na strážníky v autě hlídkující v centru Prahy hodil kolemjdoucí muž lahev. Trefil okno v zadní části dodávky a způsobil...

Najdete na iDNES.cz