Gynekolog vysvětluje léčbu pacientky

  • 1
Ašský gynekolog Ivo Ducháč čelí před chebským soudem obžalobě z ublížení na zdraví. Tím, že předepsal své pacientce léky bez podrobného vyšetření, podle státního zástupce způsobil, že žena přišla o prs. Lékaři hrozí až dva roky vězení.

"Hormonální léčbou v letech 1997 až 2001, která proběhla bez potřebných vyšetření, lékař způsobil zhoubný vývoj rakoviny prsu své pacientky," uvedl žalobce.

Poškozená sedmačtyřicetiletá žena z Hranic u Aše vypověděla, že teprve z příbalových letáků předepsaných hormonálních léčiv se dozvěděla, že jejich užívání je podmíněno onkologickým vyšetřením na mamografu.

"Když jsem o to po pěti letech užívání žádala, lékař mne odbyl, že je to pro pojišťovnu moc drahé a že jde o zbytečné ozařování," řekla žena.

Lékař přiznal, že pacientce nikdy ani pohmatem ňadra nevyšetřil.

"Bylo mi to frapantní, o své zdraví se musí starat především pacient sám, všechny ženy jsem poučil, že si mají každý měsíc dělat samovyšetření prsu," vysvětlil gynekolog. O prohmat prsu se styděla výslovně požádat i pacientka.

Když se na mamograf s pomocí jiných lékařů žena dostala, bylo už pozdě. Lékaři jí museli amputovat prs, řadu podpažních uzlin a nyní ji operovali rakovinové metastázy i z páteře. Pak se musela podrobit i ozařování.

Podle žalobce je psychicky na dně a v plném invalidním důchodu.
 
Ducháč se hájí tím, že vyhláška upravující zákonný postup lékaře při předepisování hormonálních léčiv ukládá vyšetření na mamografu až od roku 2002.

"Hormony pomáhají ženám procházejícím přechodovými změnami chránit srdce, kosti i právě ňadra. Používání těchto preparátů s nádorovým onemocněním vůbec nesouvisí," vysvětlil gynekolog. Zároveň však uznal, že tato léčiva nesmí být předepsána lidem s podezřením na nádor.
 
"Až při vyšetřování jsem zjistila, že doktor Ducháč odeslal vzorky z mých cytologických vyšetření do laboratoře za celá léta jen dvakrát, ačkoli mě takto vyšetřoval každý rok a nyní dokonce uvádí, že každého půl roku," konstatovala žena u soudu.


Video