John Kitzhaber oznamuje, že dokud bude guvernérem, v Oregonu se nebude

John Kitzhaber oznamuje, že dokud bude guvernérem, v Oregonu se nebude popravovat. (22. listopadu 2011) | foto: AP

Guvernér Oregonu zatrhl popravy. Trápily ho výčitky svědomí

  • 27
Guvernér amerického Oregonu John Kitzhaber uvalil moratorium na všechny popravy ve státě. Je to morálně špatné a nevěřím, že budeme ve větším bezpečí. A rozhodně nás jako společnost nečiní lepší, prohlásil. Oregon je tak už pátým americkým státem, který v poslední době pozastavil výkony hrdelních trestů.

V Oregonu popravčí naposledy ukončili životy odsouzenců Douglase Wrighta a Harryho Moora v letech 1996 a 1997. Guvernérem byl už tehdy demokrat John Kitzhaber a jejich popravu posvětil. Od té doby prý ale neměl klid.

"Byla to nejtrýznivější a nejtěžší rozhodnutí, která jsem jako guvernér učinil. Během posledních čtrnácti let jsem se k nim stále dokola vracel a znovu je probíral," prohlásil třesoucím se hlasem na úterní tiskové konferenci.

"Nevěřím, že jsme díky těmto popravám ve větším bezpečí. A určitě nevěřím, že naši společnost činí vznešenější. A jednoduše se už nemohu podílet znovu na něčem, co je podle mě morálně špatné," dodal americký politik, kterého si voliči zvolili loni za guvernéra už potřetí v řadě.

Popravy v USA

Ve Spojených státech loni popravili 46 zločinců, což je polovina ve srovnání s rokem 2000, uvedla organizace Death Penalty Information Centre (DPIC). Celkem jsou popravy legální ve 34 amerických státech, jen ve dvanácti se ale popravy skutečně odehrály. Více o tom, které americké státy popravují či ne, si můžete přečíst zde.

Kitzhaber je vystudovaný lékař a před vstupem do politiky sloužil na pohotovosti. Svým odporem k trestu smrti je dobře známý, podotkla agentura AP s tím, že právě na lékařskou přísahu se guvernér v úterý mimo jiné odvolával, když vysvětloval své pohnutky pozastavit výkony hrdelních trestů.

Popravy jsou drahé a nic neřeší

Jako guvernér sice nemůže měnit zákony státu, může ale zmírnit rozsudky nebo popravy odkládat. A přesně poslední možnost John Kitzhaber zvolil s tím, že obecně by o trestech smrti měli rozhodnout voliči. Požádal proto politiky, aby se začali zabývat eventuálním zrušením poprav ve státě.

"Odmítám být nadále součástí tohoto zpronevěřeného a nespravedlivého systému. A dokud jsem guvernér, nedovolím žádné další popravy," pronesl a dočasně tak od smrtící injekce uchránil v první řadě dvojnásobného vraha Garyho Haugena, jehož čekala poprava v prosinci.

Drahé popravy

Některé státy zvažují ustoupení od poprav hlavně kvůli justičním omylům, které se prokazují i po desítkách let (z velké části díky testům DNA). Vadí jim ale i vysoké finanční náklady na popravy. Stát obvykle vynaloží miliony dolarů na celý proces usvědčení a trestu. Například Kalifornie utratila za rok v souvislosti s tresty smrti i 137 milionů dolarů. Doživotní tresty by ji podle DPIC přišly jen na 11,5 milionu. Nejvíce stojí odvolací procesy (více čtěte zde).

Kromě Haugena ale čeká v oregonských věznicích na trest smrti dalších 36 lidí, podotkla AP. Oregonský guvernér zároveň upozornil, že nechová k usvědčeným vrahům žádné sympatie, nicméně tresty smrti jsou podle něj příliš drahé, nic neřešící a nesplňují základní normy spravedlnosti.

Popravy přehodnotili i v Illinois či New Jersey

Místo poprav by nechal zločince sedět v žalářích na doživotí bez možnosti předčasného propuštění. Svým rozhodnutím v každém případě pořádně namíchl zastánce nejvyššího trestu a právníka Joshe Marquise, který politika obvinil z toho, že nerespektuje vůli voličů.

Obyvatelé Oregonu už hlasovali o trestu smrti několikrát a výsledky byly rozličné. Dvakrát byli pro, dvakrát proti. Naposledy ho legalizovali v referendu v roce 1984. Úterní Kitzhaberovo rozhodnutí zařadilo Oregon k dalším čtyřem americkým státům, které v posledních letech přehodnotily svůj přístup k popravám.

Illinois letos tresty smrti pozastavilo kvůli justičním omylům. Obyvatelé Nového Mexika se vyslovili proti popravám už v roce 2009. O dva roky dříve se postavili proti hrdelním trestům i v New Jersey a vyslovil se proti nim také soud ve státě New York. Kromě toho zvažuje upuštění od poprav Kalifornie a diskutuje se o tom v Marylandu či v Connecticutu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video