Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Günter Grass, jeden z nás

  1:00aktualizováno  1:00
Možná že mezi námi existují spisovatelé, kteří si pevně stojí za vším, co udělali od nástupu do mateřské školy až po dnešek. Ale myslím, že jich nebude mnoho. Většina z nás si nese životem břemeno chyb z takzvané mladické nerozvážnosti.

Günter Grass - Günter Grass | foto: Profimedia.cz

Člověk je považován za dospělého v osmnácti, někde dokonce až v jedenadvaceti. Za činy, jichž se dopustí před touto věkovou hranicí, není sice odpovědný trestně, avšak morálně jeho svědomí zatěžují a on se s nimi chtě nechtě nějak vyrovnává.

(U soudu pro mladistvé řekla soudkyně, že samo přelíčení je pro obžalovaného dostatečným trestem, a já tudíž od svých sedmnácti už nekradu alkohol v samoobsluze...)

Někdy se člověk k temné stránce své minulosti jasně a výslovně přizná, někdy z ní učiní ústřední téma, jindy ji vytěsní nebo se o ni v tvorbě jenom otře. Společnost se pak může pouze dohadovat, jak to ten autor vlastně myslel.

Günter Grass však jasně říká v rozhovoru pro Allgemeine Zeitung, že jako šestnáctiletý toužil především uniknout z domova. (Jak velmi mu rozumím!) V únoru 1945 se do SS asi nevstupovalo z oportunismu, nemluvě o tom, co by bylo znamenalo ignorovat povolávací rozkaz.

Z dobra může vzniknout pravý opak
Na letošním květnovém kongresu PEN klubu v Berlíně jsem slyšel jeho plamenný projev k současné situaci ve světě, který pak v kuloárech mnozí kolegové označili za levičácký.

Odmítneme-li však nahlížet svět postaru zleva či zprava, zůstává pevné jádro, věcná a podložená kritika současné americké politiky.

Grassova paralela mezi čtyřicátými lety a dneškem byla zřejmá: vývoz dobra se může nakonec zvrtnout ve svůj pravý opak, pokud o ně adresát nestojí.

Protože metody násilného prosazování idejí dobra či zla se bohužel ve výsledku nijak zvlášť neliší, vymýšlejí a realizují je jenom lidé. Ale možná nám přítomným v Kongresovém sále hotelu Hilton něco mezi řádky jeho projevu přece jen uniklo...

Za poslední tři dny jsme já i můj předchůdce ve funkci Jiří Stránský bombardováni různými dotazy. Z některých na mne nepříjemně dýchla atmosféra masové psychózy, lynče: když se konečně přiznal, uvažujete o tom, že vezmete Grassovi Cenu Karla Čapka, kterou mu Český PEN klub udělil v roce 1994? Zrušíte jeho čestné členství?

Nemohu samozřejmě předjímat rozhodnutí výboru českého PEN klubu, ten se sejde až 12. září a vydá kolektivní stanovisko, ale osobně bych považoval takové jednání za velmi hloupé. Cena mu byla udělena za hluboké a společensky závažné umělecké literární dílo, v němž mimochodem není obsažena žádná nostalgie po fašismu.

Právě z odporu proti ní, proti jejímu přežívání v německé společnosti především se Grass rozhodl "temnou" stránku své minulosti zveřejnit. Je to dobrý příklad.

Jsme v Česku stejně upřímní?
Mnozí ze současných spisovatelů svým dílem přímo podporovali stejně zločinnou komunistickou totalitu socialistického Československa, mnozí z nich alespoň poslušně zvedali ruce na schůzích, někteří pilně spolupracovali s StB a dnes si falšují svá lustrační osvědčení nebo doufají, že se jejich ztracené svazky nepodaří zrekonstruovat.

Bylo by však krásné a žádoucí, aby se dotčená část české literární obce postavila ke své minulosti stejně upřímně jako Günter Grass. Jedna totalita, jedna pravda.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Vandalové počmárali ústí Albeřické jeskyně, ohněm ohrozili netopýry

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poškodili vandalové.

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poničili vandalové. I přes zákaz vstupu do I. zóny Krkonošského národního parku...

Nová vláda s důvěrou vznikne během tří měsíců, předvídá Zeman

Prezident Miloš Zeman a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci...

Jednání o nové vládě budou podle prezidenta Miloše Zemana trvat dva až tři měsíce. Předpokládá, že Andrej Babiš sestaví...

Má kampaň MeToo smysl? O chování mužů promluví v Rozstřelu Hašková Coolidge

Bývalá asistentka pěti amerických prezidentů a odbornice na etiketu Eliška...

Kampaň #MeToo zaměřila pozornost na sexuální násilí a obtěžování žen. Jak ji hodnotí bývalá asistentka pěti amerických...Najdete na iDNES.cz