Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Gumpinger: Mé informace byly chybné

  17:25aktualizováno  17:25
Lžete, temelínská turbína vibruje stejně jako před opravou. Takto rezolutně zněl ještě dopoledne vzkaz předsedy Rakousko-českého protiatomového výboru a hornorakouského poslance Otto Gumpingera představitelům Temelína. Gumpinger se v prohlášení odvolával na informace anonymních zaměstnanců Temelína. Odpoledne přinesly agentury zprávu, že šéf protiatomového výboru svá obvinění odvolává. "Mé informace z Česka byly chybné," konstatoval pouze.
Přečtěte si glosu iDNES - uvnitř článku.

Pracovníci Škody Energo turbínu Temelína poprvé po třech měsících oprav testovali  v noci na středu.

Na nízkotlakém dílu se při něm chvělo ložisko. Právě chvění ložiska označili rakouští odpůrci Temelína za opětovné vibrace turbíny.

"V žádném případě nešlo o vibrace turbíny. Zachvělo se pouze jedno z ložisek na nízkotlakém dílu. Protože je turbína po opravě nově namontovaná, bude se ještě několik týdnů dolaďovat," reagoval pro iDNES na hlasy z Rakouska mluvčí Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Pavel Pittermann.

Gumpinger v původním prohlášení obvinil vedoucí pracovníky elektrárny, že se snaží bagatelizovat vzniklé problémy na turbíně, a označil jejich výroky za evidentní lži z nouze. "Turbína české jaderné elektrárny Temelín vibruje stejně jako dříve," tvrdil.

Glosa iDNES: Rakušané by se měli omluvit

Temelín opět dodává do sítě
Obsluha prvního bloku Temelína ve středu večer přifázovala poprvé po třech měsících oprav turbínu do rozvodné sítě. Po půlnoci začala elektrárna dodávat do sítě výkon 350 MW.

Kvůli netěsnosti převlečné matice přetěsnily olejové potrubí a nevyváženost na radiálním ložisku za třetím nízkotlakým dílem odstranily montáží vhodného ložiska.

Verheugen: Rakouská kampaň proti Temelínu je nevhodná

Evropský komisař pro rozšíření Günter Verheugen považuje rakouskou kampaň proti
Temelínu za odsouzenou k porážce a hodnotí ji také jako politicky nevhodný prostředek v mezinárodních vztazích.

V dopise, který zaslal hornorakouskému hejtmanovi Josefu Pühringerovi, se prý komisař plně hlásí k realizaci melkského procesu, dohodnutého šéfy vlád Česka a Rakouska loni v prosinci.

Tento proces předpokládá bezpečnostní a ekologickou prověrku Temelína. Současně Verheugen dává najevo, že Evropská unie nemá žádné pravomoce Česku Temelín zakazovat.

Úpravy na turbíně měly omezit její vibrace
Právě úpravy na turbíně mají omezit vibrace turbíny, regulačních ventilů a potrubí páry.

"Na turbíně proběhly čtyři testy. Jeden hodinový bez zátěže. Pak turbína běžela ještě čtyři hodiny naprázdno a nakonec hodinu se zátěží," uvedl mluvčí SÚJB.

Podle Pittermanna šlo v Temelíně o nepodstatnou záležitost. "Na nízkotlakém dílu zakmitalo jedno konkrétní ložisko, které je zapotřebí vyvážit. Z našeho hlediska je to proces běžný."

Na spuštění turbíny si stěžovali i další odpůrci elektrárny
Podle ekologické organizace Greenpeace v Rakousku se potvrdilo, že náchylnost k nehodám u Temelína nebyla odstraněna, a reaktor tak není bezpečný

Na opětovné spuštění turbíny si stěžují i Jihočeské matky. "Tiskový mluvčí Temelína Brom uvádí, že na přifázování turbíny nebudou spěchat a že prioritou je důkladné provedení všech zkoušek," uvedla Dana Kuchtová ze sdružení Jihočeské matky.

 "V protikladu k těmto prohlášením stojí podle našeho názoru vpodstatě tajné přifázování turbíny už po necelých dvou dnech od zahájení štěpné reakce a navíc v nočních hodinách," dodala. Hornorakouská platforma Stop Temelín na svých stránkách středeční chvění ložiska a únik oleje označili za 22. poruchu elektrárny.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

USA otevřely ambasádu v Jeruzalémě, při střelbě v Gaze umírali Palestinci

Při nepokojích na hranicích Izraele a Gazy zemřely desítky Palestinců. (14....

Střelba izraelských bezpečnostních sil na protestující Palestince v Pásmu Gazy si vyžádala 58 mrtvých. Dalších nejméně...

Další z rubriky

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Napadený herec Sedal je na tom po operacích lépe, zůstává v nemocnici

Z divadelní hry EXIT 89 - režisér Jiří Havelka a herec Ján Sedal

Necelé tři týdny po napadení v jednom z brněnských barů je herec Ján Sedal mimo ohrožení života. Po několika operacích...

KVÍZ: Znáte okolnosti pražské defenestrace z roku 1618?

Pražská defenestrace na obrazu Karla Svobody z roku 1844.

Před čtyřmi sty lety se odehrála jedna z klíčových historických událostí, při které se v Praze psaly světové dějiny....

Najdete na iDNES.cz