Zajatci z Guantánama si na Slovensku stěžují kvůli špatným podmínkám (Věznice Guantánamo - Ilustrační foto)

Zajatci z Guantánama si na Slovensku stěžují kvůli špatným podmínkám (Věznice Guantánamo - Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Guantánamští vězni na Slovensku ukončili protestní hladovku

  • 40
Dva vězni z Guantánama, kteří kvůli špatným podmínkám v uprchlickém táboře na Slovensku drželi přes týden hladovku, svůj protest ukončili. Do tábora v Medveďově za nimi totiž přijeli vládní úředníci a jejich stížnosti s nimi řešili. Částěčně úspěšně.

Přesně devět dnů drželi dva bývalí zajatci z americké základny Guantánamo na Kubě hladovku. Chtěli tak upozornit slovenskou vládu na údajně špatné podmínky, v nichž musejí u našich východních sousedů přežívat. V uprchlickém táboře prý trpí hlavně naprostou izolací od ostatních běženců.

Koncem týdne ale nastal v případu zajatých hladovkářů zvrat. Do Medveďova za nimi přijel sám šéf úřadu vysokého komisaře OSN pro utečence Peter Kresák. A muži po jeho návštěvě hladovku ukončili.

Některé problémy jsme vyřešily, jiné zůstavají

"Od této chvíle končíme hladovku," řekl podle slovenského deníku SME Egypťan al-Gazzár, který se na protest postil společně s Tunisanem Rafíkem al-Hámimem. Třetí ze skupiny bývalých guantanámských vězňů se k nim v hladovění nepřidal.

"Některé naše problémy se vyřešily. Další zůstávají, budeme se slovenskou vládou dál spolupracovat na jejich vyřešení, abychom se plně integrovali do slovenské společnosti," dodal al-Gazzar. Vláda jim prý slíbila, že za půl roku dostanou byty, ve kterých budou moci žít se svými rodinami. Ještě šest měsíců ale musí vydržet v jednom ze slovenských ubytovacích zařízení. (přečtěte si původní text na slovenském SME.sk)

Vězni opakovaně tvrdí, že jim vadí hlavně úplná izolace od ostatních běženců. Od svého lednového příjezdu jsou v kontaktu jen s právníkem a personálem tábora. Ven mohou pouze na hodinu denně. Několikrát už je ale pracovníci cizinecké policie vzali do města na zmrzlinu.

Slovensko přijalo trojici bývalých vězňů v lednu s tím, že se budou učit slovensky a za rok a půl by se měli začlenit do běžného života. Měli dostat ubytování i práci.

Medveďov, Slovensko


UZAVŘENÍ GUANTÁNAMA

- Věznice na kubánské základně Guantánamo funguje od roku 2002. Od té doby zařízením prošlo na osm stovek lidí, které Američané a jejich spojenci pochytali během tažení proti teroru.

- Zadržení pobývají ve věznici v právním vakuu - bez obvinění a soudu. A to vzbuzuje nevoli po celém světě. Guantánamo je jedním z problémů, které navenek poškozují obraz USA coby reprezentanta demokracie a lidských práv.

- I proto loni v lednu rozhodl americký prezident Barack Obama kontroverzní věznici do roka uzavřít. To se mu nepodařilo, na Kubě stále zůstává přes dvě stě vězňů. Americká vláda nyní řeší, kam je umístit. Některým by totiž v jejich zemích mohlo hrozit pronásledování.

- Američané požádali zejména evropské státy o přijetí některých vězňů. Portugalsko, Francie, Itálie, Irsko, Španělsko, Irsko a Maďarsko patří spolu se Slovenskem mezi evropské země, které jsou ochotné se některých vězňů z Guantánama ujmout, anebo tak už učinily. Česko se žádné vězně přijmout nechystá.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video