Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Guantánamo: pět let boje s teroristy i kritiky vězení

  12:15aktualizováno  12:15
Před pěti lety přivezli Američané na kubánskou základnu Guantánamo první vězně podezřelé z terorismu. Od té doby tu bez soudu a obvinění zadržovali celkem 775 lidí. Guantánamo je černá díra v právním systému, říkají ochránci práv. Bush zase tvrdí: jde o důležitý nástroj v boji proti terorismu.
Část vězňů z Guantánama se v příštích měsících ocitne před vojenským tribunálem.

Část vězňů z Guantánama se v příštích měsících ocitne před vojenským tribunálem. | foto: Profimedia.cz

Musíme si uvědomit, že zde nebojujeme proti nějakým pobertům či podvodníčkům, ale proti nebezpečným lidem, kteří chtějí zabíjet naše občany. Právě takhle obhajoval loni v září americký republikánský senátor Mitch McConnell návrh nového protiteroristického zákona.

Povedlo se, norma koncem měsíce prošla Kongresem. Oproti dřívějšku přinesla jisté zprůhlednění a zmírnění "guantánamské politiky". - více zde

Zatímco do té doby byli podezřelí lidé na základně zadržování bez obvinění, na dobu neurčitou a hlavně bez nároku na soud, nový zákon zavedl speciální vojenské tribunály.

Jenže na druhou stranu neučinil přítrž krutým výslechovým metodám, které se na Guantánamu používají. Zakázal sice mučení a nelidské a ponižující zacházení, ale podle ochránců lidských práv nadále umožnil užívání technik, které s mučením hraničí. Patří mezi ně například zákaz spánku či vyvolávání podchlazení.

V době schválení nového zákona zbývalo Američanům jen něco přes měsíc do kongresových voleb. Administrativa prezidenta Bushe se tehdy snažila z boje proti terorismu udělat volební téma číslo jedna. Leč neúspěšně. Rozhodujícím faktorem se nakonec ukázalo být irácké tažení. Američané se za něj na prezidenta zlobí, a tak nechali ve volbách vyhrát demokraty. - více zde

Čtrnáct klíčových mužů
Od roku 2002 zadržovali Američané na Guantánamu celkem 775 lidí. Teď je ve zdejších celách 395 podezřelých. Jen asi 75 z nich ale poputuje před zmíněné vojenské tribunály. Pro ostatní se nic nezmění.

Mezi těmi, kteří stanou před soudem, má být i čtrnáct vězňů "velkého významu". Ty nechal Bush na Kubu převézt z tajných věznic CIA nacházejících se "mimo území USA". V této čtrnáctičlenné skupině je i Chálid šajch Muhammad, zřejmě muž číslo tři v Al-Kajdě a člověk, kterého Bush považuje za organizátora útoků na New York a Washington z 11. září 2001.

Soudy by měly začít během března či dubna. Kritika Guantánama tím ale neutichne. Základna bude dál zatínat klín mezi prezidentský úřad a americkou justici. Humanitární organizace a dokonce i někteří blízcí američtí spojenci - například Velká Británie - budou dál volat po jejím úplném uzavření.

Fakta o Guantánamu


• ze 775 vězňů, kteří prošli Guantánamem, je jich tu nyní drženo 395, většinou z Afghánistánu či Pákistánu.

prvního vězně Američané z Guantánama propustili 26. října 2002, do konce roku 2006 opustilo základnu podle dostupných údajů okolo 380 zadržených. Tři vězni spáchali v červnu 2006 sebevraždu.

• mezi zadrženými byli i chlapci ve věku 13 až 16 let, a také dva starci ve věku 88 a 98 let.

• USA vězňům nepřiznávají statut válečných zajatců podle ženevské konvence, ale označují je za "nepřátelské bojovníky", což umožňuje zadržovat je neomezeně dlouho bez soudu a bez přístupu k právníkům.

• zadržení jsou většinou podezřelí z příslušnosti k Al-Kajdě nebo Talibanu. Deset z nich bylo zatím ze spiknutí s Al-Kajdou obviněno, americký nejvyšší soud ale v červnu 2006 obvinění zrušil.

• v červnu 2005 americké ministerstvo obrany připustilo špatné či ponižující zacházení s některými vězni na Guantánamu. Vyšlo též najevo, že američtí strážci znesvěcovali korán a nejméně jeden jeho výtisk spláchli do záchodu.

Zdroj: ČTK

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Palestinci mají svou Johanku z Arku, dívce hrozí za napadení vojáka žalář

Tamímíová skončila po poslední akci ve vazbě. Hrozí jí až deset let vězení.

Palestinci mají novou hvězdu. Stala se jí teprve šestnáctiletá Ahid Tamímíová. V polovině prosince zfackovala...

VIDEO: V Turecku vyprostili letoun, který po přistání sjel na sráz

Na letišti v tureckém Trabzonu ve čtvrtek vyzvedli stroj, který sjel před pár...

Na letišti v tureckém Trabzonu ve čtvrtek dva velké jeřáby vyzvedly havarovaný letoun aerolinek Pegasus Airlines, který...

Orkán se řítí Evropou směrem na východ. Zemřelo nejméně jedenáct lidí

Německo zasáhl ve čtvrtek silný vítr. Komplikoval dopravu a zjevně také život...

Už nejméně jedenáct obětí si vyžádala čtvrteční větrná bouře v Evropě. Oběti hlásí Německo, Nizozemsko, Belgie a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz