Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Gruzínská vláda ztrácí přehled nad zemí

  20:49aktualizováno  20:49
Kontrola opozičních nálad se gruzínské vládě pomalu vymyká z rukou. Napětí, které zemi obestřelo po konci parlamentních voleb minulou neděli, stále nepolevuje. Spíš naopak. Podle prohlášení ministra obrany se situace v důsledku masových protestů prakticky vymkla kontrole.

Volby podle opozice vyústily skončily jejím vítězstvím, vláda však tvrdí opak a zahraniční pozorovatelé označují hlasování za zfalšované. Definitivní výsledky hlasování nejsou dosud známy.

"Myslím, že momentálně se tu neděje nic dobrého a situace se prakticky vymkla kontrole. Situace je skutečně nekontrolovatelná," řekl ministr obrany David Tevzadze novinářům.

V sobotu se uskutečnila v centru metropole Tbilisi mohutná demonstrace, jejíž účastníci protestovali proti údajnému zfalšování volebních výsledků, dožadovali se nového hlasování a také demise prezidenta Eduarda Ševardnadzeho.

Ten předstoupil před rozhořčené demonstranty, kteří strávili noc před budovou parlamentu, a nabídl opozici jednání. Opozice ale hodlá jednat pouze o jeho rezignaci.

Kdy budou výsledky nikdo neví
"Předběžné výsledky sčítání hlasů ze všech volebních okrsků budou k dispozici v neděli a konečné oficiální výsledky 20. listopadu," citovala v sobotu agentura RIA Novosti nejmenovaného představitele ústřední volební komise (ÚVK).

ÚVK v sobotu podle agentury AFP sčítání hlasů dočasně pozastavila. Komise k tomuto rozhodnutí dospěla údajně kvůli množícím se stížnostem na neregulérnosti při hlasování.

Podle nejnovějších předběžných výsledků zveřejněných komisí je po zpracování hlasovacích lístků z 91 procent volebních okrsků na prvním místě Ševardnadzeho provládní strana Nová Gruzie s 21,4 procenty hlasů.

Následuje ji opozičním Všegruzínský svaze obrody Aslana Abašidzeho s 20,1 procenta hlasů.

Na třetím místě se drží opoziční Národní hnutí Michaila Saakašviliho s 18,4 procenta hlasů, čtvrtá je Strana práce Šalvy Natelašviliho s 12,3 procenta hlasů a pátý blok Demokraté Nino Burdžanadzeové se zhruba osmi procenty hlasů.

Volby jsou považovány za zkoušku politiků, kteří chtějí nahradit Ševardnadzeho v roce 2005, kdy už nebude moci po dvou funkčních obdobích znovu kandidovat.

Oponenti mu vytýkají, že si nedokázal poradit s korupcí a ekonomickými problémy a chtějí ho nahradit již nyní.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Jsme p*del světa, přijeďte se podívat, láká Zambie na Trumpova slova

Přehradní nádrž Kariba, která se nachází v Zambii na řece Zambezi.

Prostořeký prezident USA Donald Trump si nedávno opět nedal pozor a označil africké a další chudé státy za „p*dele...

Válku může spustit i série omylů. V roce 1983 k ní nescházelo mnoho

PŘESNĚ NA CÍL. Raketa protivzdušné obrany naráží na určený cíl během vojenských...

Současné napětí mezi Spojenými státy a KLDR se zatím drží převážně ve verbální rovině. Případ z roku 1983 však ukazuje,...

Trumpův exporadce Bannon nebude muset před velkou porotu, tvrdí CNN

Stephen Bannon, vrchní poradce prezidenta Donalda Trumpa

Někdejší hlavní stratég amerického prezidenta Donalda Trumpa Stephen Bannon uzavřel dohodu se zvláštním vyšetřovatelem...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz