Grossův přítel byl léta agentem StB

  • 351
Když se premiér Stanislav Gross vracel v srpnu z dovolené na Kypru, přímo z letiště zamířil na důležité jednání o státním rozpočtu s náměstkem ministra financí Eduardem Janotou. Schůzka se konala v soukromé vile podnikatele a bývalého agenta StB Jana Obermana na pražské Bílé Hoře.

"Neřeknu vám k tomu vůbec nic, nevím, kde jste tu informaci vzal," odpovídá náměstek Janota na otázku, proč se s Grossem schází v obýváku člověka, který oficiálně nemá s premiérem ani s jeho úřadem nic společného.

Odpověď na tu otázku je však jednoduchá. Organizace schůzky Grosse s Janotou je jen jedním z důkazů mimořádné důvěry, kterou si šedesátiletý Oberman dokázal u premiéra získat, a zařadit se tak do skupiny jeho rodinných přátel - a také neformálních poradců.

Podle informací MF DNES řeší Gross s Obermanem i důležitá politická rozhodnutí: ve svém bytě se s ním radil například loni na podzim, když uvažoval o demisi po tragédii v Ostravě, kde opilý policista zastřelil svou ženu a dvouletého syna.

Premiér však o svém příteli mluví velmi nerad. "Neznáme se nijak důvěrně ani si netykáme," tvrdí nejprve premiér. Po dalších otázkách už však připouští, že jejich vztah není až tak formální.

"Je pravda, že mě občas vyzvedl na letišti, ale seznámili jsme se tak, že mi zařizoval nějaké vyšetření kvůli cholesterolu," říká premiér. "A jeho manželka mi asi dvakrát poslala dort tiramisu," dodává s úsměvem.

STANOVISKO STANISLAVA GROSSE 

"Že by to byl můj důvěrník či přítel, je nesmysl. Já si se svými přáteli tykám a toto není člověk, s kterým si tykám," zdůraznil premiér Stanislav Gross pro ČTK.

Premiér je přesvědčen, že za informací je snaha ho očernit před veřejností. "Když se chce něco skandalizovat, tak se důvod najde," řekl. Myslí si to i předseda ČSSD Ústeckého kraje Jaroslav Foldyna. Některá média podle něj chtějí formovat politickou scénu. Foldyna si nemyslí, že by musel premiér u každého, s kým se baví, zjišťovat, zda náhodou nebyl agentem StB. 

"Je věcí pana Grosse, koho si vybírá za své poradce," soudí místopředseda vlády a ČSSD Zdeněk Škromach.

Důvodem, proč se premiér svým vztahem k známé postavě pražského byznysu nechlubí, může být už zmíněná Obermanova spolupráce s komunistickou Státní bezpečností. Podle oficiálních seznamů vydaných ministerstvem vnitra byl Jan Oberman plných jedenáct let od roku 1974 veden jako agent StB s krycími jmény Obchodník a Kateřina.

"První odbor druhé správy StB, kde byl veden, pracoval proti takzvanému vnějšímu nepříteli, jeho agenti byli nasazováni na občany USA," říká badatel Radek Schovánek. "Já všechny své známé tak důkladně neprověřuju," říká Gross.

Sám Oberman se více než týden rozhovoru s MF DNES vyhýbal. Nezvedal telefon, nereagoval na textové zprávy ani na vzkazy zanechané doma a na soukromé klinice Canadian Medical Care (CMC), kde působí jako "finanční poradce". V budově kliniky si nedávno kancelář své produkční firmy Denna otevřela i Šárka Grossová. Ani ona nechtěla o Obermanovi hovořit.

Jisté však je, že Oberman dokáže svých nadstandardních vztahů s premiérem a jeho ženou, o nichž obvykle mluví jako o "Standovi a Šárině", řádně využít.

Podle několika zdrojů MF DNES se Oberman Grossovým jménem i dalšími svými politickými známostmi (byl například poradcem exministra zdravotnictví Bohumila Fišera) běžně zaštiťuje při vlastním byznysu - vedle angažmá v CMC je jeho jméno v obchodním rejstříku zapsáno u dalších čtyř firem.

A byly to Obermanovy politické kontakty, které ho přivedly i k dalšímu vlivnému postu: tentokrát u prezidenta aerolinií Jaroslava Tvrdíka. "Můžeme potvrdit, že pan Oberman pracuje v ČSA na dvacetiprocentní pracovní úvazek jako konzultant a poradce prezidenta ČSA," říká ředitelka komunikace ČSA Dana Dvořáková.

Otázku, v čem Tvrdíkovi, kterého do křesla před rokem posadil právě Gross, Oberman radí a proč byl vybrán právě on, už ČSA nechaly bez odpovědi.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video