Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Grossova půjčka možná nebyla opravdovou půjčkou

  4:16aktualizováno  4:16
V případu investice Stanislava Grosse se objevila závažná pochybnost. Půjčka, o které Gross říkal, že ji "standardním způsobem realizovala instituce, která k tomu má oprávnění," možná žádnou půjčkou nebyla. Jinými slovy: na třetinový podíl ve firmě Moravia Energo mu firma Key Investments mohla půjčit jen "naoko".

Stanislav Gross nyní o své milionové transakci mlčí. | foto: Dan Materna

Grossovy akcie

Podle zdroje blízkého vedení Moravie Energo totiž splatila Grossův třináctapůlmilionový dluh společnost SI Corporate Finance – firma, ve které figurují titíž lidé jako ve společnosti Key Investment, jež Grossovi půjčila.

Kdyby to bylo skutečně tak, znamenalo by to, že žádný úvěr nikdy neexistoval. Byl by to jen způsob, jak navenek vysvětlovat "akciový skandál" bývalého premiéra. MF DNES se však tuto informaci nepodařilo ověřit z dalšího zdroje.

Začíná to vypadat, že v této kauze se zná každý s každým. Předseda představenstva firmy SI Corporate Finance Ladislav Ornst, jenž Grossův "dluh" počátkem týdne údajně osobně zahladil, zná Petra Neorala, zakladatele společnosti Czechpol. A právě z Czechpolu původně pocházejí Grossovy akcie.

Ten je v roce 2000 velmi výhodně a přes prostředníka prodal Grossovu kamarádu a bývalému náměstkovi Robertu Sýkorovi. Od něj je – opět velmi lacino – získal Gross. 

Vyplnil by se ten nejpesimističtější scénář. Totiž že nešlo o "čistě obchodní záležitost", jak říkal Gross, ale třeba o odměnu za to, že Gross coby vrcholný politik mohl využít svého postavení ve prospěch Neoralovy společnosti Czechpol.

Padla by oficiální verze o tom, že se Gross a jeho známý, bývalý náměstek ministra průmyslu Robert Sýkora, dohodli na dobrém obchodu. Akcie mohly být pro Grosse určené už od počátku.

"Viděli jsme se jen párkrát"
Neoral přiznal, že se s Grossem osobně znal, tvrdí však, že se "viděli jen párkrát". Popírá, že by měl zájem Grosse korumpovat: "Je nesmysl, že bychom potřebovali nějakou protekci Sýkory nebo Grosse," prohlásil v pátek.

Pravda je však taková, že po nástupu Sýkory na ministerstvo si Neoralova firma Czechpol výrazně polepšila. Do vedení společnosti ČEZ, která se do té doby nechovala vůči Czechpolu zrovna přátelsky, se necelé dva týdny po Sýkorově angažmá dostali lidé, kteří pomohli Czechpolu k velmi výhodným kontraktům.

Tak výhodným pro Czechpol a nevýhodným pro ČEZ, že se následný šéf ČEZ Jaroslav Míl kvůli nim obrátil na policii. Ta tehdy případ velmi rychle odložila. Neoral, jehož firma na smlouvách léta vydělávala, však kontrakty s ČEZ nepovažuje za jednostranně příznivé.

"Žádné nevýhodné smlouvy s ČEZ jsme neměli. Firma díky nám mohla vůbec poprvé vyvážet pro RWE. Byly to strukturované obchody a složité smlouvy," říká Neoral. Je prý překvapen, co se o jeho firmě nyní píše.

Čistě obchodní záležitost?
Vztah jeho společnosti Czechpol k SI Corporate Finance sice popírá, ale přiznává, že se s Grossovým mecenášem Ornstem zná: "S panem Ornstem však nepodnikáme. Nic o té transakci Grosse nevím. S tím, co se teď děje, nemáme nic společného," řekl.

Známost Ornsta a Neorala však může být daleko důvěrnější. Vystřídali se například ve vedení společnosti Inergo. Neoralovy kanceláře navíc sousedí s prostory Grossových věřitelů, firmy Key Investments.

A co na to Stanislav Gross? Nic. Už od počátku týdne nezvedá telefony a neodpovídá ani na SMS zprávy. Ještě letos v létě přitom posílal přes svého advokáta vzkazy, že bohatým třetinovým vlastníkem energetické firmy Moravia Energo je právě on. Pak tuto informaci ochotně potvrzoval do médií.

Jeho poslední SMS zněla vítězoslavně. "Od začátku tvrdím, že je to čistě obchodní záležitost," napsal, když vyšlo najevo, od koho si na svou investici půjčil. Když se nyní ukazuje, že víceméně tatáž firma jeho dluh nejspíš i splatila, nechce to Gross komentovat.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Je třeba se zbavit Sobotky a více zdanit velké firmy, radí Paroubek ČSSD

Jiří Paroubek na konferenci v hotelu Ambassador, kde radí sociální demokracii,...

Expremiér Jiří Paroubek, který se od minulého roku neúspěšně snaží vrátit do řad členů ČSSD, pořádal v neděli...

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Najdete na iDNES.cz