Stanislav Gross nesouhlasil se zveřejněním svých poznatků. Proto jeho práce putovala do zvláštní skříňky na děkanátu.

Stanislav Gross nesouhlasil se zveřejněním svých poznatků. Proto jeho práce putovala do zvláštní skříňky na děkanátu. | foto: David Neff, MAFRA

Grossova práce měla na právech v Plzni „zvláštní režim“

  • 578
Na plzeňské právnické fakultě začínají dávat dohromady knihovnu, kde chybí řada prací významných zaměstnanců státní správy a politiků. Oslovují všechny studenty, kteří tu skládali zkoušky před rokem 2006 a jejichž práce chybí, aby je dodali do knihovny. Mezi nimi bude i expremiér Stanislav Gross.

Proč na plzeňské právnické fakultě nejsou k nalezení práce řady prominentů, kteří si odsud odnesli vysokoškolský titul, není jasné. Každý student měl totiž i před rokem 2006 povinnost odevzdat před zkouškou dvě svázané kopie své diplomové či rigorózní práce. To aby měli oba oponenti svůj vlastní výtisk.

Gross práci do knihovny dát nechtěl

Jednu práci si po zkoušce mohl odnést domů, ale tu druhou měl zkoušející předat knihovnicím. Pokud s tím tedy student souhlasil.

Jedním z mála absolventů, kteří nesouhlasili se zveřejněním svých vědeckých poznatků, byl expremiér Gross. "Chtěli jsme jeho práci dát hned do knihovny, ale pan Gross to odmítl," říká jeden z oponentů Daniel Telecký.

Pak měla práce podle Teleckého "zvláštní režim", který spočíval v tom, že byla uchovávána ve skříňce na děkanátu a mohl v ní číst jen šéf fakulty Milan Kindl. "Několikrát jsem ji od té doby viděl, naposledy někde ležela, když jsme se před třemi lety stěhovali," říká Telecký. - čtěte více Grossova práce podle Pospíšila na fakultě není

Práci kromě něj a děkana Kindla pročítal u rigorózní zkoušky ještě třetí učitel: Pavel Prunner. Ani jemu nepřišlo na expremiérově práci nic neobvyklého.

Zda Gross svou "rigorózku" na fakultu dodá, není jisté. V pondělí celý den nebral telefon. Kdyby však odmítl, nikdo ho k tomu nemůže nutit. "Povinnost archivovat práce máme až od roku 2006," říká dočasný děkan školy Jiří Pospíšil.

Harangozzovo "studium" policie neprošetřuje

Jeden absolvent fakulty už má jisté, že o svůj titul přijde. Málokdo věří, že Jan Harangozzo byl řádným studentem. Osm státnic zvládl za měsíc a na celé magisterské studium mu stačily jedny letní prázdniny. Navíc byly zveřejněny odposlechy, podle kterých mu šéf jeho gangu zařídil zkoušku přímo u děkana Kindla.

Policie přesto jeho případ nechala být. "V souvislosti s panem Harangozzem jsme nikdy nezahájili vyšetřování na plzeňských právech," říká mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek.

Informací přitom měla policie dost. Státní zástupkyně Daniela Smetanová, která připravovala proces s gangem soudce Jiřího Berky, jim po vyslechnutí policejních nahrávek nařídila, aby jí opatřili i Harangozzův studijní spis. Po jeho přečtení měla jasno: jeho vysokoškolský titul byl přinejmenším pochybný. Vzkázala tedy policistům, ať se na plzeňská práva zaměří.

Co se s tímto "podnětem" na policii dělo, není jasné. Policie každopádně nechala vedení fakulty další tři roky tisknout pochybné diplomy.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video