Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Grossova manželka měla zdarma audi

  9:41aktualizováno  9:41
Ministr vnitra Stanislav Gross před půldruhým rokem prosadil ve vládě nákup osmnácti limuzín Audi za padesát milionů korun a jeho žena Šárka Grossová se stala čestnou VIP osobou, která dostala od dovozce Audi právo k dočasnému bezplatnému užívání vozu této značky. Je to další střet zájmů, který MF DNES v rodině Grossových objevila poté, co se začala zabývat jejich majetkovými poměry.

Kromě toho Grossová spolupracuje s uměleckou agenturou GOJA Františka Janečka - shání sponzorské příspěvky od firem, které se ucházely či ucházejí o privatizaci státních podniků.

To, že manželka ministra vnitra dostala k dispozici stříbrný sportovní vůz Audi TT (pořizovací cena začíná na 1,2 milionu korun), potvrdili zástupci automobilky a nakonec i sám Gross. "Rozhodně to nesouviselo s tím, že vláda nakoupila od Audi několik vozů," vzkázal ministr po svém spolupracovníkovi Zdeňkovi Šarapatkovi.

Lidé, kteří viděli Grossovou jezdit v půjčeném audi, uvedli, že auto měla několik měsíců. "Pak někdo ministra upozornil, že nepůsobí dobře, když jeho žena jezdí v autě půjčeném od firmy, které on pomohl k zakázce," řekl jeden ze svědků.

Agentura AC+C, která mediálně zastupuje dovozce Audi (firmu Import Volkswagen Group), po celodenním zjišťování zaslala stručnou odpověď: "Společnost Audi disponuje parkem předváděcích vozů, které zapůjčuje ke krátkodobým seznamovacím jízdám VIP klientele. V rámci tohoto programu byl vůz na několik dnů zapůjčen i paní Grossové."

Na otázku, odkdy dokdy měla manželka ministra vnitra vůz k dispozici, už odmítli odpovídat. "Bližší podrobnosti považujeme za interní záležitost," uvedl Jan Klíma z agentury AC+C.

Ani marketingový ředitel Tomáš Velek, který má ve firmě Import Volkswagen Group na starosti půjčování aut, nebyl ochoten termín upřesnit: "Projednávali jsme to s mediální agenturou a víc k tomu nemohu dodat." Právě odpověď na tuto otázku by přitom ukázala, jak dlouhou dobu mohla Šárka Grossová s autem skutečně jezdit.

Stanislav Gross se nejprve snažil případ bagatelizovat, když po spolupracovníkovi Šarapatkovi vzkazoval, že audi měla manželka jen na víkend, když bylo její auto v garanční opravě.

Firma Auto Exner, od níž si Grossová loni koupila vůz Volkswagen Golf, přitom na svých internetových stránkách uvádí, že klientům v případě oprav půjčuje vůz typu Golf. Po tomto a dalším upozornění, že firma tvrdí něco jiného (půjčili jsme jí to, protože je VIP osoba), Šarapatka znovu mluvil s ministrem a výsledek byl: "Pan ministr si to přesně nepamatoval. To předchozí vyjádření tedy nepoužívejte. V každém případě takové služby dnes autoprodejci poskytují bez ohledu na postavení zákazníka."

Osmnáct vozů Audi, jejichž nákup vláda schválila na Grossův návrh na podzim 2000, pochází z kolony limuzín využívaných během zasedání finančníků na MMF v Praze. Po jeho skončení vláda chtěla původně koupit 70 aut, z úsporných důvodů však zůstala jen u osmnácti. Limuzíny Audi kabinet nakoupil se slevou.

Michal Burian z organizace Transparency International, která monitoruje korupční jevy ve společnosti, k problémům rodiny Grossových uvedl: "Takové chování je za hranicí přípustnosti v západní Evropě, ale u nás je to stále vnímáno jinak."

Grossovi nejsou z politiky jediní, komu dovozci či výrobci aut v minulosti vyšli vstříc. Byl to například Jan Ruml (US-DEU), který měl coby ministr vnitra na několik měsíců půjčené rovněž audi a přišlo se na to díky tomu, že mu auto ukradli. Ale nejznámější byl případ bývalého místopředsedy ODS Petra Čermáka, který v roce 1994 zdarma využíval mercedes od bratrů Helbigových, vyšetřovaných pro podvody.

Právě Čermáka si vzal na mušku Miloš Zeman jako šéf tehdy opoziční ČSSD. Na Čermákovu adresu v roce 1994 podle archivu ČTK mimo jiné pronesl: "Dělá z veřejnosti idioty tvrzením, že za to nic neslíbil."

Jaképak spiknutí, na manželku upozornil sám ministr

Nejpopulárnější politik Stanislav Gross se dostal do nezvyklé situace: ukázalo se, že on i jeho manželka dokážou využívat exkluzivního postavení člena vlády. Ať jde o bezplatné užívání luxusního auta či o placené získávání sponzorů v řadách zájemců o privatizaci.

Gross reagoval tak, jak to politici často dělají - označil se za předem vytipovanou oběť politických tahanic. "Dost mně vadí, pokud se někdo, když už nemůže na mě, začíná trefovat do manželky, která je notabene v jiném stavu a nepochybně nemá žádné možnosti, jak se bránit," reagoval v sobotním vydání Práva na páteční článek v MF DNES, že Šárka Grossová shání pro agenturu rodinného přítele Františka Janečka sponzory, často firmy, které chtěly, aby jim vláda, v níž sedí Stanislav Gross, prodala státní majetek.

Grossovo okolí už dokonce spekuluje, že za zveřejněnými informacemi stojí šéf tajné služby Jiří Růžek společně s předsedou ČSSD Vladimírem Špidlou, který se tak prý snaží omezit Grossův vliv ve straně. Všechno vedle. MF DNES neinspiroval nikdo jiný než Gross sám.

Že o podnikání své ženy nechtěl nikdy moc mluvit, bylo jasné z několika dřívějších rozhovorů. Ale teprve když v lednu v Magazínu DNES oznámil, že se jeho ženě po roce a půl podnikání daří vydělávat větší peníze než jemu ve vládě (tedy nad 75 tisíc korun měsíčně), začal se kdekdo ptát: jak to bývalá učitelka v mateřské škole a provozní v parlamentní restauraci dokázala?

Šárka Grossová odmítla osobní schůzku, kterou jí MF DNES na toto téma nabídla. Nakonec souhlasila jen s písemnými otázkami. V odpovědích se jako o jediném zdroji svých příjmů zmínila o práci distributora výroků firmy Amway, jenže aby z tohoto obchodování měla takový plat, o němž mluvil její manžel, musela by podle lidí z firmy prodávat saponáty a kosmetické přípravky takřka sedm dnů v týdnu od rána do večera.

Neznělo to příliš věrohodně, což nejspíš uznal i sám ministr vnitra, když jej Jana Bobošíková v televizní Sedmičce podrobila "výslechu". Ihned tedy zmínil, že Amway vlastně není jediný zdroj manželčiných příjmů. "Má také živnostenský list na kulturní a společenské programy," vypadlo z něj najednou.

Že by Šárka Grossová pořádala kulturní pořady? O tom nikde žádná zmínka nebyla. Až na to, že byla loni v září patronkou dvou charitativních představení muzikálu Popelka v produkci agentury GOJA. Z toho však sotva mohla mít příjem a sotva by k tomu potřebovala živnostenský list...

Při dalším prověřování se ukázalo, že Grossová má s agenturou GOJA i jiné zkušenosti. Kontaktovala firmy, které posléze daly peníze na Popelku nebo koncerty Karla Gotta a Heleny Vondráčkové. O jaké společnosti jde, bylo jasné z plakátů a letáků: Agrofert, Třinecké železárny, Mostecká uhelná společnost, T-Systems... Firmy, které se ucházely či stále ucházejí o privatizaci státních podniků, a jsou proto víc než jiné závislé na přízni ministrů.

Sotva tato informace vyšla v novinách, jako by Stanislav Gross zapomněl, že "kulturními a společenskými programy" chtěl před pár týdny v televizi vysvětlit vysoké výdělky své ženy. Nyní mluví jen o manželčině bezplatné spolupráci s Janečkem při přípravě charitativních představení. Sponzory pro muzikál a koncerty tedy sháněla bez nároku na přirozenou provizi?

Mimochodem: spojitost mezi Šárkou Grossovou a agenturou GOJA je i v případu Audi. Zatímco Grossová měla možnost jezdit autem zadarmo, Janečkova agentura dostala loni dva vozy Audi se slevou - výměnou za to, že bude dělat reklamu prodejci aut. 


Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Plán pro využití věznice v Hradišti je hotový, přesun soudu jistý není

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Dlouho vyhlížená proměna bývalého justičního paláce a věznice v Uherském Hradišti se blíží. Vybraná firma dokončila...

Starosta Nymburku uzavřel lávku stejné konstrukce, jako spadla v Troji

Lávka pro pěší přes řeku v Nymburku

Ve středočeském Nymburku odpoledne uzavřeli lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako...

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...Najdete na iDNES.cz