Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Gross: Sundejte si šátky

  15:38aktualizováno  15:38
Ministr vnitra Stanislav Gross chce iniciovat takové změny v zákoně o shromažďování, jež by účastníkům demonstrací a radikálních protestů zakázaly zakrývat si obličej. Gross to uvedl v dnešním diskusním pořadu televize Nova 7 čili Sedm dní.

Později se vyslovil i pro změnu zákona o policii, která by umožnila používat proti
demonstrantům gumové projektily. Gross v televizi reagoval na radikální protesty odpůrců
globalizace, kteří zejména v úterý v Praze demonstrovali proti zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Mnozí znich měli při střetech s policií zakryté obličeje šátky nebo plynovými maskami.

"Musíme se pokusit najít takovou zákonnou úpravu, aby nebylo možné při takovýchto shromážděních, aby si lidé skrývali tvář pod masky,... pod nějaké šátky," uvedl Gross.
S tím se ztotožnil i ministr vnitra ve stínové vládě ODS Ivan Langer, který se diskusního pořadu rovněž zúčastnil. Gross se později v rozhovoru s novináři vyslovil i pro úpravu
zákona o policii, která by rozšířila výčet policejních donucovacích prostředků o používání gumových projektilů.

"Myslím si, že by stálo zato vést diskusi o tom, jestli by česká policie také nemohla ve výjimečných případech používat gumové projektily nebo nějakou podobnou zbraň, která na vzdálenost deset až 15 metrů bude schopna eliminovat útočníky, kteří hází kameny nebo zápalné láhve na kordony policistů," řekl ministr.

V televizním pořadu k tomu uvedl, že použití těchto prostředků nyní zákon o policii neumožňuje. Rady, že policie měla gumové projektily použít již tento týden, proto označil za "chytrácké". Odmítl i názor místopředsedy ODS Miroslava Macka, podle něhož by na "řádění bojůvek" bylo možné "odpovídat střelbou". "To už mi připadá opravdu trošku padlé na hlavu, protože v tuto chvíli by nepochybně já, ale hlavně velící důstojníci, kteří zvládli perfektně svoji práci, byli někde ve vazbě," prohlásil ministr.

Ke steskům některých mimopražských policistů na údajně špatné podmínky jejich dočasného ubytování v Praze Gross poznamenal, že na pomoc pražským policistům bylo do Prahy povoláno 5000 jejich kolegů z krajů, z nichž nespokojeno bylo šest.
"Je velice dobře, že u ostatních policistů nenalezly tyto jejich výtky odezvu," řekl. Upozornil, že policie je vojensky organizovaný sbor. Neskrýval podiv nad tím, že část policistů nebyla schopná na několik dnů přijmout podmínky, v nichž běžně
žijí vojáci.

Stanislav Gross odpovídá novinářům

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Katastrofa strany mě zasáhla, napsal Zeman platformě Zachraňme ČSSD

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu uvnitř...

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Najdete na iDNES.cz