Stanislav Gross

Stanislav Gross odpovídá poslancům. (17. února 2005) | foto: Dan Materna, MF DNES

Gross splatí dluh navýšením hypotéky

  • 1031
Premiér Gross oznámil, že dluh strýci uhradí navýšením hypotéky na byt. Zároveň vyzval lidovecké ministry, aby mu do pátku sdělili, zda souhlasí s šéfem strany Miroslavem Kalouskem, že vláda kvůli premiérově aféře špatně funguje. Za Grosse se přitom postavili poslanci ČSSD.

VŠE O KAUZE GROSSOVA BYTU ZDE

Navýšení hypotéky zjednodušeně znamená, že premiér si na splacení dluhu strýcovi Františkovi Vikovi půjčí u banky, která mu pomohla hypotékou financovat nákup části bytu na Barrandově.

Lidovečtí ministři se mají vyjádřit k tomu, jestli by mělo dojít ke změně na premiérském postu. To se ale nelíbí jejich straně - vedení chce, aby se sešla celá koalice, takováto ultimáta prý KDU-ČSL odmítá.

Už ráno lidovcům pohrozil místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach, který ČRo1 - Radiožurnálu řekl, že strana přijde s progresivním řešením, kterému se bude Miroslav Kalousek divit. - více zde

KDU-ČSL se brání útokům
Lidovci ve středu vyzvali sociální demokraty, aby buď nahradili premiéra, anebo alespoň donutili manželku Stanislava Grosse ukončit podnikání. To ostatně slíbil i Gross. - více zde

TISKOVÉ PROHLÁŠENÍ ČSSD

(Praha 17. 2. 2005) Poslanecký klub ČSSD odmítá pojetí politiky prezentované v uplynulých dnech předsedou KDU–ČSL Miroslavem Kalouskem, politiky, která ohrožuje a může znemožnit koaliční spolupráci demokratických politických stran. Tímto chováním byla vážně narušena věrohodnost KDU–ČSL jako koaličního partnera.

Poslanecký klub ČSSD důrazně odmítá pokusy zpochybnit postavení premiéra a oslabit akceschopnost koaliční vlády.

Podle informací MF DNES se na pondělním večerním jednání lidovců vyjádřil proti postupu Kalouska ministr zahraničí Cyril Svoboda. Kolegům prý namítl, že kritika premiéra, když je v zahraničí, není férová. Svoboda tuto informaci ale odmítl potvrdit.

Jeden ze sociálnědemokratických poslanců ČTK řekl, že klub "za Grossem stojí jako jeden muž a jedna žena". Nyní záleží, jak se k výzvě postaví KDU-ČSL.

Místopředseda lidovců Jan Kasal soudí, že krizi se podaří zažehnat do úterní koaliční snídaně. "Nezavdali jsme nejmenší příčinu k tomu, abychom si zasloužili takovýto ostrý odsudek," řekl Kasal. Jeho strana prý nabídla řešení, nikoli ultimátum.

Miroslav Kalousek, který odpoledne přišel do sněmovny, prohlásil, že kroky, které zvolil premiér Gross, jdou správnou cestou. "Mohou vést k obnovení důvěry v akceschopnost vlády," dodal předseda lidovců.

Ministři se odmítli zpovídat Grossovi
Ministři KDU-ČSL po večerním jednání potvrdili, že nepřistoupí na ultimátum Stanislava Grosse. Respektují rozhodnutí ČSSD mít ho jako premiéra, ale nebudou mu nic osobně slibovat.

Jako poslední se vyjádřil ministr Libor Ambrozek. Podle něj je možné ve vládě pokračovat, pokud Gross uspokojivě vyjasní své záležitosti. Zároveň zdůraznil, že křesťanští demokraté nikdy neřekli, že Grosse nechtějí jako premiéra.

"Nechtěli jsme jeho hlavu," řekl ČTK Ambrozek. "Říkáme jasně, že otázka premiéra je odpovědností sociálních demokratů, a pokud to ČSSD začne řešit, tím dáváme najevo, že na nás to nezhavaruje. To je jejich rozhodnutí, a my máme zájem, aby ta doporučení přijali, protože ta aféra poškozuje akceschopnost vlády a vůbec republiky," konstatoval.

Němec stojí na straně ČSSD
Odpoledne se Stanislav Gross sešel s předsedou unionistů Pavlem Němcem. Shodli se na tom, že vláda je akceschopná a může pokračovat ve stávajícím složení a přitom plnit své programové prohlášení.

S Miroslavem Kalouskem se Gross setká v pátek v jednu hodinu odpoledne. O tři hodiny později začne mimořádné zasedání předsednictva ČSSD, které Gross jakožto úřadující předseda svolal.

GROSS OPĚT POD PALBOU INTERPELACÍ

Stejně jako minulý týden čelil i tento čtvrtek premiér Stanislav Gross poslaneckým interpelacím. Slovo tentokrát opět dostali zákonodárci ODS a KSČM. Debata se točila kolem Grossova bytu, podnikání jeho ženy a předseda komunistického klubu Pavel Kováčik chtěl získat bližší informace o chystaném zákonu o střetu zájmů.

"Návrh zákona o střetu zájmů už je připraven a vláda o něm bude v nejbližší době jednat. Poslancům ho předložíme během několika měsíců," prohlásil Stanislav Gross.

Poslanci ODS Petr Nečas, Ivan Langer a Miroslava Němcová chtěli od premiéra slyšet okolnosti podnikání jeho ženy. Gross ale zopakoval, že všechno bylo v pořádku a transparentní. To, že je ručitelka Grossové Libuše Barková trestně stíhaná, premiéra prý mrzí. "Ale když podnikat začínaly, tato situace nebyla," řekl.

Premiér Gross na dotaz místopředsedy ODS Petra Nečase potvrdil, že jeho manželce poskytla podnikatelský úvěr eBanka. Tento peněžní ústav přitom patří finanční skupině PPF, která se v privatizaci, o níž rozhoduje Grossův kabinet, uchází o státní podíl v Českém telecomu.

Reportáž z interpelací z minulého týdne najdete ZDE

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video